Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Κάθε layer έχει έναν αριθμό στο πλάι του, αυτός καθορίζει την προτεραιότητά του σε σχέση με τα άλλα layer. To 0 είναι η μέγιστη και όσο μεγαλώνει το νούμερο η προτεραιότητα μικραίνει. Π.χ. εάν έχει layer "Εξωτερικοί Τοίχοι" με προτεραιότητα 1 και "Εσωτερικοί Τοίχοι" με προτεραιότητα 2, τότε δεν θα έχεις καθαρή σύνδεση γιατί οι Εσωτερικοί Τοίχοι είναι σε layer διαφορετικής προτεραιότητας.

Φυσιικά τις προτεραιότητες τις ρυθμίζεις και με τα layer combinations.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα συναδελφοι.θα ηθελα λιγο την συμβουλη σας.δουλευω τα αρχιτεκτονικα για την πολεοδομια στο αρχικαντ.αλλα νομιζω οτι ο χρονοσ που κανω μεχρι να εχω στα χερια μου τα τελιωτικα σχεδια ειναι υπερβολικος.και μιλαω για τα τελικα με διαστασεις,σταθμες, πινακιδες,σημαδεμα υλικων,διαγραμμα καλυψησ τοπογραφικο,σχηματικες και κατοψεις υπολογισμοι,επεξεργασια σε φυλλο εργασιας για παχοι γραμμων, σειρα γραμμων(πχ. στα ανοιγματα η γραμμη του παει κατω απο την πορτα,πρεπει εγω να την φερω μπροστα).χρονοβορο επισης κρινω και το γεγονος να βαλω γραμματα σε καποια σημεια.ο πατερασ ειναι μηχανικος και τωρα στην αρχη με βοηθαει και βλεπω οτι αθτοσ στο χερι με τα πενακια κανει πολυ λιγοετερο χρονο.εγω για ολα αυτα μιλαμε χανω μερες γεματες!!και επειδη σκεφτομουν να αγορασω το προγραμμα θα ηθελα να μου λεγαται κα ι τισ δικες αποψεις.αξιζει η απλα με μια καλη εξασκηση μπορω να φτασω σε ενα καλο επιπεδο.ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ το archicad πολύ αποδοτικό όσαν αφορά το αρχιτεκτονικό σχέδιο. Εννοείται πως αν το δουλεύεις λίγο καιρό και δεν το γνωρίζεις καλά αφήνεις ατέλειες στο μοντέλο με αποτέλεσμα να θέλει πολύ περισσότερο συμμάζεμα για την παρουσίαση στην πολεοδομία. Κατέβασε κάποιες δοκιμαστικές εκδόσεις και άλλων αρχιτεκτονικών προγραμμάτων και κάνε τη δική σου σύγκριση. Ο καθένας συνήθως βολεύεται με αυτό/ά που δουλεύει και τα άλλα του φαίνονται δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

χρησιμοποιεί κανείς ArchiCad? Θέλω να μάθω τα βασικά για 2D και τα έχω βρει λίγο σκούρα. Επίσης δεν έχω βρει κάποιο tutorial κατατοπιστικό.

 

Οποιαδήποτε πληροφορία, δεκτή

Link to comment
Share on other sites

@zazaza: κάνε μια ανάγνωση το νήμα για το ArchiCAD από την αρχή και θα βρείς πολλά πράγματα. Επίσης κάνε μια αναζήτηση στο forum γενικά.

Δές ακόμα και αυτό.

Γενικά από το site της Graphisoft έχει πάρα πολλές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλά τι δυσκολεύεστε στα 2d? 3 εργαλεία είναι όλα και όλα για το 2d. κάντε καπιες δοκιμές ψάξτε και την βοήθεια και κάντε πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις όχι τόσο γενικά και αόριστα. Το πρόγραμμα από μόνο του δεν κανει κάτι, όπως όλα τα προγράμματα θέλουν εκμάθηση και εξοικείωση για να είμαστε παραγωγικοί. είναι σαν το μολύβι αμα δεν κάνεις μουτζούρες πρώτα δεν θα κάνεις ποτέ ίσια γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλά τι δυσκολεύεστε στα 2d?

εγω παλι θα ρωτουσα : γιατι χρησιμοποιειτε το Archicad για 2d?

Το προγραμμα ειναι κατ' εξοχην 3d εργαλειο. Οσο το μεταχειριζεστε σαν "ενα ακομη Autocad" θα δυσκολευετε την ζωη σας και θα υποτιματε (μεχρι προσβολης) το προγραμμα που χρησιμοποιειτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατέβασα τη δοκιμαστική έκδοση και πειραματίζομαι.

Μέχρι στιγμής έχω τις εξής απορίες:

1. Πως μπορώ να φτιάξω έναν τοίχο διπλό δρομικό με εσωτερική μόνωση?

2. Μπορώ να φτιάξω σκάλα με τυχαία γραμμή ανάβασης?

3. Όταν θέλω να τοποθετήσω ένα παράθυρο σε έναν τοίχο σε απόσταση π.χ. 1,5μ από την άκρη του πως το κάνω αυτό?

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και σκέφτομαι να αφιερώσω χρόνο ώστε να το μάθω και ίσως να αλλάξω πρόγραμμα. Δουλεύω τα αρχιτεκτονικά της π-Systems τα οποία ναι μεν πατάνε πάνω στο acad αλλά ότι σχεδιάζεις σε 2d γίνεται αυτόματα 3d. Υπάρχει και το kinesis που βοηθάει πολύ να καταλάβει ο πελάτης τους χώρους.

 

Αν μπορεί να απαντήσει κάποιος στις παραπάνω ερωτήσεις θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

1. Πως μπορώ να φτιάξω έναν τοίχο διπλό δρομικό με εσωτερική μόνωση?

 

Options/Element Attributes/Composites

φτιαξε ο,τι τοιχο θελεις και ονομασε τον οπως θελεις.

 

2. Μπορώ να φτιάξω σκάλα με τυχαία γραμμή ανάβασης?

 

Σχεδιαζεις την επιφανεια της σκαλας με fill την γραμμη αναβασης με lines τα επιλεγεις ολα και Design/Create Stair Using Selection.

 

 

3. Όταν θέλω να τοποθετήσω ένα παράθυρο σε έναν τοίχο σε απόσταση π.χ. 1,5μ από την άκρη του πως το κάνω αυτό?

 

βαζεις τον κερσορα στην ακρη, πατας x και γραφεις την αποσταση που θελεις.

 

Απο το Options/Work Environment/Keyboard Shortcuts με την επιλογη keyboard Shortcut Preview/ Show Shortcut List in Browser μπορεις να βρεις ολες τις συντομευσεις πληκτρολογιου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.