Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Εγώ που έψαχνα τις ρυθμίσεις για την εμφάνιση διαστάσεων στα ανοίγματα, δεν είδα πουθενά δυνατότητα για να έχει μορφή ορθογώνιου χωρισμένου σε κουτάκια που αναγράφεται ύψος ανοίγματος, ύψος ποδιάς, πλάτος κλπ. όπως στο ΤΕΚΤΩΝ. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα...;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνωρίζω το ΤΕΚΤΩΝ αν θέλεις ποσταρε μια εικόνα που να φαίνεται πως θέλεις τις διαστάσεις.

 

Ναι, quick view = άποψη

sorry χρησιμοποιω το archicad στα αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

achille, σ' ευχαριστώ πάλι. Γιατί όμως η λέξη quick?

Αφού ο Χάρτης Απόψεων (view map ή map view) είναι ένα στάδιο πριν να τα στείλουμε σαν σχέδια διαφόρων απόψεων του μοντέλου, στο βιβλίο πινακίδων για εκτύπωση, κάνοντας τις ρυθμίσεις που θέλουμε προηγουμένως όπως θα θέλαμε να εκτυπωθούν. Το quick που κολλάει? Συγνώμη που τα ξεσκονίζω τόσο αλλά νομίζω δεν έχω καταλάβει πλήρως την διαδικασία.

Οταν βρίσκομαι στο Χάρτη Απόψεων και κάνω μια αλλαγή στις ρυθμίσεις στην άποψη-σχέδιο για λόγους εμφάνισης στην εκτύπωση, η αλλαγή αυτή βλέπω ότι περνάει και στην άποψη-σχέδιο στο Χάρτη Μελέτης (project map), εκτός κι αν την αποθηκεύσω στο Χάρτη Απόψεων με άλλο όνομα. Αυτά όλα δεν τα εξηγεί πουθενά στο manual. Εχω και την αγγλική έκδοση κι απ' ότι βλέπω πρέπει να την εγκαταστήσω για να χρησιμοποιούμε την ίδια ορολογία.

Τι έγινε με την 13 έκδοση, άκουσες τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη αναβάθμιση είναι το teamwork2 αλλά αυτό αφορά μεγάλα τεχνικά γραφεία που δουλεύουν πολλά άτομα πάνω στο ίδιο project και η 64-bit έκδοση.

Παραθέτω σχόλια από χρήστες

Teamwork 2 - I'm a one man shop but know people I trust to hire on a job by job basis that I can manage from my office- Great

Oriented Views - good

Annotated Schedule Drawings - good!

Improved Object Handling - good

Intelligent “Soft” Insulation - good

DWG Enhancements - good

Data Exchange with Engineers - good

Improvements for Slabs/Roofs - Great!!!

Improved Curtain Wall Editing - Great!!

64-bit Support for Windows - Looking forward to mac 64 bit

Nothing a small office can use.

 

Teamwork 2 - Never did use it, never will

Oriented Views - I can leave without them. Last on the list. 10 minutes for a programmer

Annotated Schedule Drawings - indiferent

Improved Object Handling - good

Intelligent “Soft” Insulation - good

DWG Enhancements - indifferent (and probably useless)

Data Exchange with Engineers - yeah... LOL

Improvements for Slabs/Roofs - good

Improved Curtain Wall Editing - left over from previous version

64-bit Support for Windows - Of no use, since to use it i must do a 50 store building or a big town. Just for big fish

http://archicad-talk.graphisoft.com/viewtopic.php?t=29366&postdays=0&postorder=asc&&start=0

http://archicad-talk.graphisoft.com/viewtopic.php?t=28020&postdays=0&postorder=asc&&start=20

http://archicad-talk.graphisoft.com/viewtopic.php?t=29729

http://archicad-talk.graphisoft.com/viewtopic.php?t=29512&start=70

http://archicad-talk.graphisoft.com/viewtopic.php?t=30333

Link to comment
Share on other sites

στο archicad θελω να χρησιμοποιησω το measure tool ωστε κατα τη διαρκεια της σχεδιασης τοιχων να μου γραφει τις διαστασεις ωστε να γραφω το νουμερο και τη γωνια και να μου το σχεδιαζει.Μεχρι στιγμης επελεγα το measure και το wall και το εκανε τωρα τα επιλεγω και λειτουργει μονο το measure tool δεν τα συνδιαζει καμια βοηθεια??

 

καμια γρηγορη απαντηση για το τι ρυθμιση πιθανον να θελει?

 

 

Παρακαλώ να αποφεύγετε τις διαδοχικές δημοσιεύσεις!

Ευχαριστώ, ilias

 

Ενα απλο προβλημα ουτε ΕΝΑΣ????

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις κατά λάθος απενεργοποιήσει κάποιο tool που κάνει toggle. Δες πάνω στη κεντρική toolbar να είναι όλα ενεργοποιημένα (snap, trace κλπ.) και θα επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

πως μπορώ να βάλω σοβά στους τοιχους μου, ωστε να μήν ξεχωρίζει το υποστίλομα απο την τοιχοποιια και να μπορώ να έχω διαφορετικό χρώμα σε κάθε δωμάτιο.

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το archicad γενικά έχει πολλές δυνατότητες σαν εφαρμογή αλλά, κατά την ταπεινή άποψή μου, απαιτεί υπερβολικό χρόνο για την τεκμηρίωση και διαμόρφωση τελικών σχεδίων με βάση τα ελληνικά δεδομένα για υποβολή σε υπηρεσίες. Μου φαίνεται γενικά ότι χρειάζεται να το ζαλίζεις πολύ ακόμα και για απλά πράγματα. Δηλαδή, αν σε ενδιαφέρει να βγάζεις δουλειά γρήγορα και μαζικά, πιστεύω ότι τελικά θα πρέπει να κοιτάξεις αλλού (σε πιο άχαρες αλλά παραγωγικές λύσεις), εκτός και αν είσαι από τους λίγους που είχαν τη δυνατότητα για μεγάλη τριβή στο πρόγραμμα ή δε σε κυνηγάνε οι δουλειές (φοιτητής ας πούμε...). Το μόνο στο οποίο μπορεί να είναι πολύ εξυπηρετικό χωρίς να κάνεις διατριβές, είναι η δημιουργία 3d για φωτορεαλισμό - λόγος για τον οποίο το χρησιμοποιώ ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν συγκρίνουμε το χρόνο εκμάθησης που δαπανήσαμε κυρίως για autocad με αυτόν στο archicad και την διαφορά φιλοσοφίας των 2 προγραμμάτων τότε θα καταλάβουμε ότι το 2ο δεν είναι πρόγραμμα που το μαθαίνεις σε 15 μέρες. Απλά οι περισσότεροι προέρχονται από το πρώτο και η εκμάθηση του 2ου ίσως τους απογοητεύει πολλές φορές. Αξίζει τον κόπο όμως!

Link to comment
Share on other sites

Και για να γυρίσουμε on-topic...

 

leontas για να κάνεις αυτό που θέλεις πρέπει απλά απο τα settings της κολώνας να επιλέξεις να γυρίζει τον σοβά...

δες επισυναπτόμενη εικόνα

post-2714-131887230415_thumb.jpg

post-2714-131887230424_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.