Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκιαστρο


Recommended Posts

Καλησπέρα Δείτε αυτό το σκιάστρο το οποίο θέλω να βάλω στην ταρατσα.είναι εκτός νόμου?τα πουλαει το ικεα έτοιμα και σπίτι μου είπανε δεν θα έχω πρόβλημα ισχυει? http://www.homemarkt.gr/dat/0000B036/image1_zoom.jpg?635970118264647172







Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα απο την ενότητα Αρχιτεκτονικα..
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Να μην το βαλω η να το παρω απο το ικεα και να με κυνηγανε τα σκυλια του γειτονα τι εννοειτε?

Το ικεα λεει πως ειναι νομιμα και δεν εχουν περιορισμο

Link to comment
Share on other sites

ερωτημα

 

αυτη η κατασκευη που θα μπει στην "ταρατσα"...στηριζεται πουθενα?

 

 υπαρχουν τπτ "βασεις" που  βιδωνονται με στριφωνια στο δαπεδο  [και αν  κατα ποσο αυτές θα "αντεξουν"....και δεν βλεπω ουτε "πασα" στην ακρη των σωληνων...]

ή απλως "παταει"  στο δαπεδο?

 

[με τον προχθεσινο αερα εδω,  πολυ φοβαμαι οτι θα εκανε μια υπερπτηση πανω απο  τον  Θερμαικο και θα εφτανε μεχρι την...Κατερινη.]

 

Μηπως εκ κατασκευης προοριζεται για  να τοποθετειται  σε ακαλυπτους χωρους?????

μηπως????

 

οποτε θα επαληθευθει το εκ ΚΑΝΑ ρηθεν...

[με τις καλησπερες μου

 

"ελαφρα και κινητη κατασκευη"......

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ερωτημα

....

Βιδώνει στο δάπεδο. Με ουπα ή άλλο…(φυσικά αν είναι ταράτσα προσοχή με τα ουπα μη χαλάσουν υγρομονώσεις.

 

Αεριδες… ναι υπαρχει ζήτημα. Κατάστημα το έβαλε σε πρασιά (ούτε καν ταράτσα) και απογειώθηκε και έπεσε σε διερχόμενα αυτοκίνητο. Ευτυχώς μόνο υλικές ζημιές.

 

ΙΚΕΑ λέει νόμιμα !!!

1ον πουθενά δεν το λέει (γράφει) το ΙΚΕΑ. Kάποιος ανώνυμος υπάλληλος κάθε φορά το λέει. Όποτε λέει ξε λέει αξία καμια για την πολεοδομία..

 

Κι εγώ ΝΟΜΙΖΩ ως ελαφρά κατασκευή δεν θα έπρεπε να έχει πολεοδομικές απαιτήσεις για να τοποθετηθεί.

 

Η Πολεοδομία όμως αν της πάει καταγγελία από αγαπητό γείτονα 50% θα του το χαρακτηρίσει αυθαίρετο…. Δεν έχουν και οι ίδιες πολεοδομίες για αυτά κάποια συγκεκριμένη οδηγία και οι μισές θα το χαρακτηρίσουν πέργολα ενώ άλλες θα μπερδευτούν να το χαρακτηρίσουν απλή (που δεν θα ήθελε τίποτα).

 

Οπότε το βάζεις υπ ευθύνη σου και κανένα λέει δεν σε κατοχύρωσε προς το παρόν.

Και με δική σου ευθύνη όταν απογειωθεί που θα προσγειωθεί.

Αν φας καταγγελία (πολεοδομικά) και σε βγάλουν αθώο ενημέρωσε μας να φανεί χρήσιμο στους επόμενους.

 

Γενικά είναι ιδιαίτερα οικονομικό προϊόν οπότε μη περιμένεις άριστη ποιότητα υλικών και κατασκευής.

 

Τώρα γιατί δεν προκαλεί το ΙΚΕΑ από μόνο του μια γνωμάτευση σε δική τοποθέτηση ώστε να υπαρχει και χαρτί αυτό είναι άλλο ζήτημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως

βλεπω μια ωραια ...πατουρα  γυρω απο τον σωληνα...περι τον εναν ποντο..

 

δεν θεωρω οτι σε αυτη θα μπορει καποιος να "περασει" στριφωνια  με ουπες στο  δαπεδο της ταρατσας, να ξεπατωσει και την μονωση και ναχουμε   "αλλα φαρμάκια"....

 

Γνωμη μου ειναι οτι η κατασκευη προοριζεται για...εδαφος  κατα προτιμηση ...."αμμούδα"

 

[το πιθανωτερο ειναι   να εχει και τπτ πασαλακια και κανα δυο τεντωτηρες, σχοινια......τεσπα...θα δειξει...]

 

 

εδιτ

 

για την "νομιμοτητα" τοποθετησης σε ταρατσα..

 

 

αυτο θα "κριθει" απο την Υπηρεσια

 

προσωπικα .διατηρω σοβαρες επιφυλαξεις...

ακομα και αν  στη διαφημιση λεει "χωρις αδεια"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

a.Απορια 1 : Η κατασκευη αυτη μπορει να χαρακτηρισθει στεγαστρο επι υποστυλωματων?

b.Απορια 2 : Πολεοδομικα συμφωνα με ποια διαταξη επιτρεπεται αυτη η κατασκευη πανω απο το υψος του κτιριου? 

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

σιγά ρε παίδες

μην υπερβάλλετε! 

 

μια "κινητή ομπρέλα" είναι 

σαν αυτές της παραλίας ή των κέτερινγκ

 

(δηλ αν ήσαν ΥΔΟΜ θα τον γράφατε?) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.