Μετάβαση στο περιεχόμενο

κατασκευη τοιχου


vellamos

Recommended Posts

post-91468-0-91868000-1461605533_thumb.pngκαλησπερα, προσφατα κληρονομησα ενα σπιτι 56 τμ. υπαρχει μια αδεια(πληρωμενη) για να μεγαλωσει το σπιτι κατα 16 τμ. Στο υποθηκοφυλακιο που πηγα αλλα και τα χαρτια που εγιναν μετα την κληρονομια το σπιτι ανεφερεται ως 72 τμ.(ομως ειναι 56 χτισμενα). εγω θελω να καλυψω και τα υπολοιπα που λεει το συμβολαιο. 

 

λογω οικονομικων θελω να το χτισω μονος μου. εχω χτισει πολλες φορες και γενικα πιανουν τα χερια μου.

 

1) ειμαι καλυμενος με τα εγγραφα που εχω?

2)αν οχι τι πρεπει να κανω?

3) πρεπει να κολλησω καπου ενσημα η δεν ειναι απαραιτητο?

 

απο υλικα εχω σκεφτει ytong,  η τσιμεντοσανιδα εξωτερικα και γυψοσανιδα εσωτερκα.

εσεις σαν πιο εμπειροι τι λετε να χρησιμοποιησω?

σκεπη υπαρχει ηδη με μονωση

 

επισυναπτω και μια φωτο για να δειτε ακριβως τι θελω. τα μετρα ειναι πραγματικα

 

ευχαριστω

 

Edited by vellamos
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία δεν ανέβηκε.

Άλλο τι επιφάνεια γράφουν τα σχέδια των τίτλων σου και οι τίτλοι και άλλο τι πραγματικά έχουν τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας.

Οπότε κτίζεις μονο ότι έχουν τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας και όχι όλα τα αλλα παρά μόνο αν είναι τα ίδια.

Δεύτερον κτίζεις αν η άδεια σου είναι σε ισχύ ακόμα. Είναι? Ή έχει λήξει?

2ον κτίζεις με βάση τις εγκεκριμένες σου μελέτες από τα σχέδια πολεοδομίας.  Οι μελέτες έχουν και τοίχους και μονώσεις και σκυροδετήσεις κλπ. Τα είδες και είσαι σίγουρος ότι μπορείς να τα κάνεις?

Το θέμα για να πάρεις απαλλαγή από τα ελάχιστα απαιτητά μεροκάματα του ΙΚΑ είναι αρκετά σύνθετο και απ όσο ξέρω υπήρχαν κάποιες δυνατότητες απαλλαγής αν έχεις μεροκάματα μη στεγασμένων επαγγελμάτων οικοδομής. Έχεις? Πήγες ΙΚΑ να τσεκάρεις μη φας πρόστιμα και τρέχεις? Τα προηγούμενα απαιτητά ένσημα για τα 56τμ έχουν πληρωθεί? Το ΙΚΑ στη 10 ετια θα στου στείλει ελεγχο αν λείπουν μεροκάματα με πρόστιμα και τιμές μεροκάματο της νέας δεκαετίας και όχι του τότε.

Επίσης θα χρειαστείς στο τέλος των εργασιών και παραλαβή από τον κατά νόμο επιβλέποντα.

Αλλά νομίζω πως δεν γλυτώνεις το πρώτο βήμα από όλα που πρέπει να κάνεις. Να πας σε Τεχνικό Γραφείο ή γιατί δεν έκανες συνεννόηση με τον μηχανικό που υπογράφει την άδεια?

Δεν μπορείς να κάνεις εργασίες χωρίς να έχει ενημερωθεί ο επιβλέποντας του έργου σύμφωνα με τον νόμο… ή πας φιρί φιρί αντί να έχεις λιγότερα έξοδα να έχεις αρκετά περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

το σπιτι ειναι πετρινο του 54, οποτε με προηγουμενα δεν νομιζω να εχω προβλημα. αλλα θα ακολουθησω τα λεγομενα σου και θα παω σε ενα τεχνικο γραφειο να μου πουν και να αναλαβουν για σιγουρα μην την πατησω. νομιζα οτι θα ειναι πιο απλο το θεμα. οπως και να εχει ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.