Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόρτιση χιονιού


 

Recommended Posts

Νομίζω και εγώ ότι τα φορτία του χιονιού είναι πάρα πολλά.

 

Για κάνε και έναν έλεγχο με αυτή την Online εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε εμένα δε λειτουργεί. Βγάζει error όταν πατάω στην επίλυση. Συμβαίνει και με firefox και με explorer. Δεν έχω κανένα τετραγωνάκι που κοκκινίζει, δηλαδή κάποια λάθος τιμή.

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να το ελέγξει για να διαπιστώσω εάν φταίω εγώ ή όχι?

Αφορά δίκλινη στέγη.

 

edit: Ο χάρτης που υπάρχει για την Ελλάδα είναι κομμένος και δεν φαίνεται η Ορεστιάδα και γενικά όλος ο βόρειος Έβρος!!! Αναφέρει μεν ότι για όλους τους άλλους νομούς ισχύει Ζώνη 3, αλλά δε νομίζω ότι ήταν δύσκολο να μπει όλος ο χάρτης... Ακόμα και εδώ ξεχασμένους μας έχουν... Πως να ξέρω ότι σε κάποια μικρή περιοχή π.χ. στον Πεντάλοφο στα Ελληνοβουλγαρικά δεν έχω Ζώνη 4???

Όποιος έκανε στρατό στην περιοχή μας τα τελευταία χρόνια θα θυμάται πόσα ΜΕΤΡΑ χιόνι είχαμε...

Μάλιστα ένα υπόστεγο οχημάτων στη μονάδα μας (ΠΒ) υπέστη μόνιμες παραμορφώσεις...[αν και είχε μελετηθεί με το sap και το sofistik.......ή όχι? Α ναι ο ταγματάρχης είχε βάλει σιδηροτροχιές με οφθαλμοστατική].

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έκανε στρατό στην περιοχή μας τα τελευταία χρόνια θα θυμάται πόσα ΜΕΤΡΑ χιόνι είχαμε...

Μάλιστα ένα υπόστεγο οχημάτων στη μονάδα μας (ΠΒ) υπέστη μόνιμες παραμορφώσεις...[αν και είχε μελετηθεί με το sap και το sofistik.......ή όχι? Α ναι ο ταγματάρχης είχε βάλει σιδηροτροχιές με οφθαλμοστατική].

 

 

Αχ αυτές οι τεγίδες ψυχρής που είναι και της μόδας......αν ήταν στην θέση των σιδηροτροχιών....

Link to comment
Share on other sites

...Ο χάρτης που υπάρχει για την Ελλάδα είναι κομμένος και δεν φαίνεται η Ορεστιάδα και γενικά όλος ο βόρειος Έβρος!!! Αναφέρει μεν ότι για όλους τους άλλους νομούς ισχύει Ζώνη 3, αλλά δε νομίζω ότι ήταν δύσκολο να μπει όλος ο χάρτης... Ακόμα και εδώ ξεχασμένους μας έχουν... Πως να ξέρω ότι σε κάποια μικρή περιοχή π.χ. στον Πεντάλοφο στα Ελληνοβουλγαρικά δεν έχω Ζώνη 4???

Όποιος έκανε στρατό στην περιοχή μας τα τελευταία χρόνια θα θυμάται πόσα ΜΕΤΡΑ χιόνι είχαμε...

Μάλιστα ένα υπόστεγο οχημάτων στη μονάδα μας (ΠΒ) υπέστη μόνιμες παραμορφώσεις...[αν και είχε μελετηθεί με το sap και το sofistik.......ή όχι? Α ναι ο ταγματάρχης είχε βάλει σιδηροτροχιές με οφθαλμοστατική].

Σ' αυτές τις περιπτώσεις λαμβάνεις ειδική τιμή για το sk,o και όχι τις αναγραφόμενες στο Εθνικό Κείμενο Εφαρμογής του EC1 ή/και θεωρείς άλλο ειδικό βάρος για το χιόνι, ότι δηλαδή δεν είναι φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε παράλια της εύβοιας δεν είναι υπερβολική η τιμή των 1,70 Κpa επι 1.50 δηλ περίπου 2.5 μέτρα φρέσκο χιόνι στη παραλία?

Υπάρχει περίπτωση να μειωθούν τα φορτία νόμιμα και να γίνουν ρεαλιστικότερα?

Link to comment
Share on other sites

φιλε panos και εγω το ιδιο προβλημα εχω,ειμαι απο λαρισα και εχω συντελεστη βαση EC1 sk=1.7 ,υπερβολικο!!δεν ξερω τι λυση μπορει να βρεθει αλλα 2-2,5 μ υψος χιονιου δε προκειται πιστευω ποτε να εχω στα μερη μου...

Link to comment
Share on other sites

Στο κάμπο και στη παραλία 2 μέτρα χιόνι..Ούτε ακραίο καιρικό φαινόμενο θα το χαρακτήριζα αυτό για να προλάβω συναδέλφους...

Εν τω μεταξύ άνεμος και χιόνι μαζί ούτε αυτό μου κάθεται καλά..αν φυσάει πως θα το στρώσει πάνω στη στέγη?

Εκτός και αν την τρομερή χιονόπτωση περάσει μια βδομάδα πολικών θερμοκρασιών και μετά το γυρίσει σε τυφώνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.