Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακοπή Εργασιών/Κλείσιμο βιβλίων Ελεύθερου Επαγγελματία


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Πρόκειται να προσληφθώ ως μισθωτός σε εταιρεία, ενώ παράλληλα διατηρώ ανοικτά τα βιβλία μου, καθώς δεν ήξερα αν ο νέος εργοδότης επιιθυμούσε εργασία μισθωτού ή με "μπλοκάκι".

 

Πλέον δεν χρειάζομαι τα βιβλία και θέλω να τα κλείσω.

Για το 2016 καθότι άνεργος, δεν έχω κόψει κάποια απόδειξη παροχής υπηρεσιών, ούτε έχω καταχωρήσει κάποια έξοδα. Το δε ΦΠΑ του 1ου τριμήνου του 2016 το καταχώρησα ως μηδενικό.

 

Γνωρίζει κανείς να μου πει, εάν μπορώ να κάνω τη διακοπή εργασιών με ημερομηνία Δεκεμβρίου του 2015 (ακόμα και με πρόστιμο), ώστε να μην χρεωθώ το τέλος επιτηδεύματος του 2016;

Σε περίπτωση που δεν επιτρέπεται εκπρόθεσμη δήλωση διακοπής εργασιών, θα χρεωθώ κανονικά το τέλος επιτηδεύματος ακόμα και αν μέχρι σήμερα δεν είχα κάποια συναλλαγή;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Διάφοροι φορείς έχουν κατ΄επανάληψη τονίσει στους αρμοδίους την αναγκαιότητα της χρονικής επέκτασης της δυνατότητας εκπρόθεσμης διακοπής εργασιών η οποία έληξε στις 29/02/2016.

Τελευταία συνάντηση με τον αρμόδιο Υπουργό - όπου μεταξύ άλλων αναφέρθηκε και το συγκεκριμένο θέμα - είχε το Επαγγελματικό επιμελητήριο Αθηνών http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/28980

Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως μετά την τρέχουσα αξιολόγηση των θεσμών θα μπούμε σε μια κανονικότητα η οποία θα περιλαμβάνει και παρατάσεις σε ένα σωρό προβλήματα που έχουν ανακύψει. 

Θα σου πρότεινα να περιμένεις αν και είναι αυτονόητο πως δεν μπορώ να σου εγγυηθώ για το αποτέλεσμα.

Το πρόστιμο της εκπρόθεσμης - αν και όποτε επιτραπεί - διακοπής εργασιών ανέρχεται σε 102,40€.

Link to comment
Share on other sites

Γίνετε να κάνεις εκπρόθεσμη διακοπή και το πρόστιμο είναι αυτό που λέει ο costas.Επίσης εάν κάνεις διακοπή τώρα το Μάιο θα χρεωθείς ένα μέρος του τέλους επιτηδεύματος περίπου στα 250 ευρώ και όχι 650.Οπότε κατά την άποψη μου σε συμφέρει να κάνεις εκπρόθεσμη διακοπή με ημ. Δεκεμβρίου 2015.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνει εκπροθεσμη διακοπή εργασιών με ημερομηνία 31-12-2015 . Το πρόβλημα βρίσκεται στις εκπρόθεσμες διακοπές περαν του έτους . Το πρόστιμο της εκπροθέσμου θα το ισοφαρίσει από το τέλος επιτηδεύματος του 2016.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Την έκανα τη διαδικασία, όπως αναφέρθηκε το πρόστιμο εκπρόθεσμης διακοπής ήταν 102,40€ (πρόστιμο Μητρώου) και σε ερώτησή μου στο εισόδημα, δεν θα χρεωθεί το τέλος επιτηδεύματος για το τρέχον έτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Καλημέρα.

Αν επιθυμώ να σταματήσω τη δραστηριότητά μου ως αυτοαπασχολούμενος-ΕΕ και κλείσω τα βιβλία μου, πώς θα πρέπει να ενεργήσω όσον αφορά στη διαχείριση των αμοιβών μου στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ; Έχω κλείσει όλες μου τις υποθέσεις-έργα (αυθαίρετα, κλπ.), όμως όσον αφορά στις αμοιβές αυτών δεν τις έχω προχωρήσει σε τελική υποβολή. Όλες οι περιπτώσεις αμοιβών έργων βρίσκονται σε ενδιάμεση υποβολή. Οφείλω να τις προχωρήσω σε κατάσταση οριστικής υποβολής πριν τη διακοπή εργασιών; Υπάρχει κάποια άλλη υποχρέωσή μου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας,

 

είμαι συνάδελφος Χημικός Μηχανικός και μου ζητήθηκε να έχω "μπλοκάκι" για να προσληφθώ σε μια εταιρεία.

Γνωρίζεται τί δικαιολογητικά χρειάζονται από το 2017?

Το σπίτι μου θα είναι η έδρα κι είμαι ήδη εγγεγραμμένη στο ΤΣΜΕΔΕ και στο ΤΕΕ.

 

Φιλικά,

Κωνσταντίνα!

Edited by ch04100
Link to comment
Share on other sites

Έναρξη στην εφορία θα κάνεις απλά και θα πάρεις ένα μπλοκάκι. Τώρα για την έναρξη θα χρειαστεί να συμπληρώσεις εκεί ένα έντυπο (μ2 νομίζω λέγεται) και να προσοκομισεις βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΕ να έχεις πληρωμένο το τσμεδε ώστε να πάρεις και από εκεί βεβαίωση και το ε9 που φαίνεται η έδρα σου. Αν κανεις καλύτερη αναζήτηση κάπου υπάρχει και πιο σχετικό νήμα στο forum περί έναρξης εργασιών.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έναρξη στην εφορία θα κάνεις απλά και θα πάρεις ένα μπλοκάκι. Τώρα για την έναρξη θα χρειαστεί να συμπληρώσεις εκεί ένα έντυπο (μ2 νομίζω λέγεται) και να προσοκομισεις βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΕ να έχεις πληρωμένο το τσμεδε ώστε να πάρεις και από εκεί βεβαίωση και το ε9 που φαίνεται η έδρα σου. Αν κανεις καλύτερη αναζήτηση κάπου υπάρχει και πιο σχετικό νήμα στο forum περί έναρξης εργασιών.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Να είσαι καλά!! 

 

Φιλικά,

Κωνσταντίνα.!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.