Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δάπεδο υπογείου και υδροστατική πίεση


 

Recommended Posts

Πιστεύω να έχω γράψει στο σωστό thread,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το έξεις, επειδή ασχολούμε με την μόνωση των κτηρίων πηγαίνω συνέχεια μάλιστα το τελευταίο 10 ήμερο έχω επισκεφτεί 4 υπόγεια τα οποία έχουν σπασμένο δάπεδο στο υπόγειο και αναρωτιέμαι οι συνάδελφοι μηχανικοί δεν έχουν κάνει σωστή μελέτη και σπάνε τα δάπεδα από την πίεση του νερού? είναι υποχρεωτικό βάση κάποιου κανονισμού όταν κάνεις την μελέτη να λάβεις υπόψιν σου την υδροστατική πίεση?

Όλα τα υπόγεια που έχω επισκεφτεί και είναι σπασμένα έχουν απλό πλέγμα σαν οπλισμό πράγμα που δεν επαρκεί και σπάει το δάπεδο.

Παρακαλώ θα ήθελα τις απόψεις σας και τις γνώμες σας σε ένα φαινόμενο που αντιμετωπίζω πολύ συχνά θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι η γενική κοιτόστρωση στα υπόγεια είναι αναγκαία αλλά στο θέμα μας. Όταν κάνουμε θεμελίωση με πεδιλοδοκούς ή συνδετήριους δοκούς το πάτωμα δεν μπαίνει στην προσομοίωση. Απλά το πάτωμα εδράζεται επάνω στα δοκάρια αυτά (συνήθως) και στο σημείο έδρασης της πλάκας (μεταξύ των δοκαριών θεμελίωσης) τοποθετείται συμπιεσμένη χαβάρα. Το συνήθεις πάχος πατώματος είναι 20 εκατοστά με σχάρα Φ12/15 μονή ή διπλή. Κάτω από το πάτωμα συνήθως τοποθετούμε υγρομόνωση (ή fondaline ή νάιλον ή κάνουμε δύο στρώσεις μπετόν καθαριότητας και ενδιάμεση στρώση μόνωση κατρόχαρτου με πύρο φωτιάς) και πάνω από την υγρομόνωση 10 εκατοστά μπετόν καθαριότητας.

 

Τώρα για υδροστατική πίεση σε πατώματα δεν το έχω ξανακούσει. εάν τοποθετηθούν 10 εκατοστά μπετόν καθαριότητας το βλέπω απομακρυσμένο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το σπάσιμο των δαπέδων υπογείου ΔΕΝ είναι λόγω υδροστατικής πίεσης. Αν ήταν όπως τα λες, θα έπρεπε να υπάρχει μια...πηγή στου υπόγειο! Όχι, τα δάπεδα υπογείων σπάνε λόγω θερμοκρασιακών μεταβολών, αλλήλεπίδρασης υπεδάφους-κατασκευής και ελλειπούς οπλισμού σε συνδυασμό όλα αυτά με κακή συμπύκνωση εδάφους. Οι πλάκες αυτές "σχίζουν". Σπάνια "σπάνε" προς τα κάτω. Πολύ πιο σπάνια από το "τίναγμα" προς τα πάνω, το οποίο τα ξαναλέω είναι θέμα συστολοδιαστολών. Κάνουμε και κανέναν αρμό, ε;

 

Αν ποτέ δεις σημάδια υδροστατικής πίεσης, θα ήθελα να μου πεις. Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το σπάσιμο των δαπέδων υπογείου ΔΕΝ είναι λόγω υδροστατικής πίεσης. Αν ήταν όπως τα λες, θα έπρεπε να υπάρχει μια...πηγή στου υπόγειο! Όχι, τα δάπεδα υπογείων σπάνε λόγω θερμοκρασιακών μεταβολών, αλλήλεπίδρασης υπεδάφους-κατασκευής και ελλειπούς οπλισμού σε συνδυασμό όλα αυτά με κακή συμπύκνωση εδάφους. Οι πλάκες αυτές "σχίζουν". Σπάνια "σπάνε" προς τα κάτω. Πολύ πιο σπάνια από το "τίναγμα" προς τα πάνω, το οποίο τα ξαναλέω είναι θέμα συστολοδιαστολών. Κάνουμε και κανέναν αρμό, ε;

 

Αν ποτέ δεις σημάδια υδροστατικής πίεσης, θα ήθελα να μου πεις. Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

 

Και μετά σου λένε πάρε σπίτι από Developer.:)

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς ακριβώς;

 

Έτοιμο σπίτι με το κλειδί στο χέρι. Δηλαδή αυτός το χτίζει (o developer - κτίζει και πουλά) αυτός το επιβλέπει (εάν το επιβλέπει).

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον acnt, το πρόβλημα κυρίως προκύπτει από την κακή συμπύκνωση του εδάφους σε συνδιασμό με τον ελλείπη οπλισμό (συνήθως βάζουν πλέγμα #Τ131).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το σπάσιμο των δαπέδων υπογείου ΔΕΝ είναι λόγω υδροστατικής πίεσης. Αν ήταν όπως τα λες, θα έπρεπε να υπάρχει μια...πηγή στου υπόγειο! Όχι, τα δάπεδα υπογείων σπάνε λόγω θερμοκρασιακών μεταβολών, αλλήλεπίδρασης υπεδάφους-κατασκευής και ελλειπούς οπλισμού σε συνδυασμό όλα αυτά με κακή συμπύκνωση εδάφους. Οι πλάκες αυτές "σχίζουν". Σπάνια "σπάνε" προς τα κάτω. Πολύ πιο σπάνια από το "τίναγμα" προς τα πάνω, το οποίο τα ξαναλέω είναι θέμα συστολοδιαστολών. Κάνουμε και κανέναν αρμό, ε;

 

Αν ποτέ δεις σημάδια υδροστατικής πίεσης, θα ήθελα να μου πεις. Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

 

Αυτό που λες είναι μία άποψη που την έχω σκεφτεί αλλά πώς γίνεται να σπάει μόνο όταν η στάθμη του νερού είναι σε υψηλά επίπεδα?(και να μην σπάει από υδροστατική πίεση), εάν θέλεις εξήγησε μου λίγο αναλυτικά μιας και είμαι μηχανολόγος και όχι πολιτικός. Σίγουρα όμως για να σπάει το δάπεδο σε ένα υπόγειο θα είναι από ελλειπή οπλισμό, και μαζί με τη υδροστατική πίεση και τις συστολοδιαστολές να συμβαίνει αυτό. Σχεδόν όλα τα δάπεδα ή τα περισσότερα είναι σπασμένα προς τα επάνω δηλαδή έχει σηκωθεί το δάπεδο, και τα ραγίσματα είναι σε Χ δηλαδή από διατμητικές δυνάμεις?

Επίσης κατά την μελέτη ενός υπογείου ο στατικός μηχανικός είναι υποχρεωμένος να εξετάζει την υδροστατική πίεση? (βάση κανονισμού?).

 

Τι εννοείται με το πλέγμα #Τ131 , πια είναι η διάταξη του?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα το λύσαμε το μπέρδεμα... Γιαυτό είπα από την αρχή "θα έπρεπε να υπάρχει πηγή στο υπόγειο"... Κοίτα, άλλο υδροστατική πίεση και άλλο το λεγόμενο pore water pressure το οποίο είναι ιδιότητα το εδάφους. Κατά μία έννοια είναι υδροστατική πίεση αλλά είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το υπέδαφος. Σε περίπτωση δηλ που είχες βράχο με υψηλό υδροφόρο ορίζοντα (αν και λίγο απίθανο) τότε αυτή η πίεση δεν θα ασκούταν. Συνήθως σε κορεσμένα αργιλικά εδάφη συμβαίνει αυτό που λες, αλλά το ξανατονίζω, εγώ το κατατάσσω στην αλληλεπίδραση εδάφους-κατασκευής. Τότε ναι, είναι μια πιθανότητα αν και λίγο δύσκολο να ασκήσει τέτοιες πιέσεις επειδή παρεμβάλλεται η θεμελίωση.

 

Το Τ131... Δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβασα και για το φαινόμενο pore water pressure (http://en.wikipedia.org/wiki/Pore_water_pressure) και κατάλαβα, όμως αυτό δεν πρέπει να υπολογίζεται ώστε να μην σπάει το δάπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.