Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης χώρου απο βοηθητική σε κύρια


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Υπάρχει ένα νόμιμο ακίνητο το οποίο αποτελείται από ένα "ημιυπόγειο / υπόγειο" 100 m2 δηλωμένο ως βοηθητικής χρήσης, μέρος του οποίου είναι και δηλωμένο ως γκαράζ. Από πάνω του υπάρχει χτισμένο ακίνητο (οικία) περισσότερων m2 κανονικά δηλωμένο ως κύριας χρήσης.

 

Θέλω να κάνω αλλαγή του υπόγειου χώρου από βοηθητική σε κύρια χρήση, για να γίνει επαγγελματική χρήση (γυμναστήριο).

 

Υπάρχει κάποια εξίσωση (που να μπορώ να καταλάβω ως μη πολιτικός μηχανικός ) για να την εφαρμόσω και να βρω το κόστος για την αλλαγή; Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο; Τη διαδικασία της αλλαγής μπορώ να την κάνω μόνος μου ή πρέπει οπωσδήποτε να απευθυνθώ σε κάποιον πολιτικό μηχανικό;

 

Ευχαριστώ πολύ ☺

 

 

 

Sent with my thumbs using Tapatalk 4 VIP

Link to comment
Share on other sites

χωρίς μηχανικό (Πολ Μηχανικό-Αρχιτ Μηχανικό -Τοπογρ Μηχανικό ή Πολ Μηχανικό ΤΕ ) 

πέραν του ότι δεν μπορείς να κάνεις μόνο σου τίποτα!

(εκείνος είναι αρμόδιος και να  σου εξηγήσει το πως και πόσο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Και καταρχάς να ελέγξει αν μπορείς να το κάνεις γιατί αν η δόμηση του ακινήτου σου έχει εξαντληθεί...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Η δόμηση δεν έχει εξαντληθεί. Το έχω ελέγξει αυτό. Εξίσωση για αυτό που ζήτησα δεν υπάρχει; Έστω κατά προσέγγιση να βγάλω κάποιο κόστος;

 

Sent with my thumbs using Tapatalk 4 VIP

Link to comment
Share on other sites

Η εξίσωση υπάρχει και είναι στο Ν 4178/13 

(πήγαινε και δες το παράρτημα του α'

αλλά δεν είναι τόσο απλό να συμπληρώσεις όλες τις παραμέτρους

αλλά αν θες δοκίμασέ το!

Link to comment
Share on other sites

#KANA

αν κατάλαβα καλά δεν θέλει να κάνει υπαγωγή στο 4178. Δεν υπάρχει το γυμναστήριο. Θέλει να βγάλει άδεια δόμησης για αλλαγή χρήσης για να κάνει γυμναστήριο. Σωστά;

Οπότε αυτό που ζητάει είναι το κόστος της άδειας.

 

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να απευθυνθείς σε πολιτικό-αρχιτέκτονα-τοπογράφο δεν μπορείς εσύ να εκπονήσεις και να υπογράψεις τις απαιτούμενες μελέτες. Αυτοί θα σου υπολογίσουν και το κόστος των μελετών.

Link to comment
Share on other sites

#KANA

αν κατάλαβα καλά δεν θέλει να κάνει υπαγωγή στο 4178. Δεν υπάρχει το γυμναστήριο. Θέλει να βγάλει άδεια δόμησης για αλλαγή χρήσης για να κάνει γυμναστήριο. Σωστά;

Οπότε αυτό που ζητάει είναι το κόστος της άδειας.

 

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να απευθυνθείς σε πολιτικό-αρχιτέκτονα-τοπογράφο δεν μπορείς εσύ να εκπονήσεις και να υπογράψεις τις απαιτούμενες μελέτες. Αυτοί θα σου υπολογίσουν και το κόστος των μελετών.

Αυτό ακριβώς... Υπάρχει ο χώρος και απλός θέλω να αλλάξω τη χρήση. Δεν είναι αυθαίρετο. Καταλαβαίνω ότι πρέπει να απευθυνθώ σε μηχανικό, απλώς θέλω να κάνω μια εκτίμηση του καθαρού κόστους αλλαγής, δίχως τα έξοδα του μηχανικού, πριν προβω σε οποιαδήποτε σχετική ενέργεια.

 

Sent with my thumbs using Tapatalk 4 VIP

Edited by KosmanR
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στην πολεοδομία. Μου είπαν ότι δεν υπάρχει κόστος για αυτό, εξαρτάται καθαρά από τα έξοδα του μηχανικού.

 

Ελπίζω να βοηθήσει αυτό κάποιον που ψάχνει στο μέλλον.

 

Ευχαριστώ όσους απάντησαν

 

Sent with my thumbs using Tapatalk 4 VIP

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.