Μετάβαση στο περιεχόμενο

βάση- τοιχία πριν το 7/2011 στεγή απο πάνελ το 2015


Recommended Posts

....

Και οι δυο μηχανικοί μου είπαν ότι γίνεται νομιμοποίηση , ..........

αλλά δεν μου έδωσαν την σιγουριά  και προσπαθώ να καταλάβω τα λογικά βήματα της υπόθεσης μου. ...

ο κανόνας είναι απλός.

Πάντα ο /oi Μηχανικός/oi που μιλήσατε από κοντά, που έχουν κάνει αυτοψία στο  το ακίνητο ή και έχουν τα σχέδια ... η γνώμη τους είναι η βαρύνουσα για εσένα, παρά οποιαδήποτε ερμηνεία από το φόρουμ.

 

Μίλα με περισσότερο προσοχή μαζί τους και ζήτησε να σου πουν τα υποχρεωτικά βήματα της διαδικασίας για την υπαγωγή του ακινήτου σου.

 

Εδώ για να μπορούσε να υπάρχει μια πιο καλή προσέγγιση του προβλήματος σου (που δεν είναι κάτι το ειδικό που θέλει και παράλληλες ερμηνείες δηλαδή) θα πρέπει να ανεβάζεις φωτογραφίες, αποτυπώσεις μπορεί και τίτλους μερικές φορές και θα πρέπει να γράφουμε κατεβατά τα οποία τα έχουμε ξαναπεί δεκάδες φορές (αν τα αναζητήσεις στο φόρουμ).

 

Οπότε δεν ειναι ειρωνεία η μη είσπραξη απάντησης που θα θεωρούσες χρήσιμη αλλά είναι τα όρια ενός φόρουμ σε επίλυση αυτών.

 

(δεν εχει αναφερθεί μέχρι τώρα απο ιδιώτες η προσπάθεια μηνυμάτων οπότε το σχόλιο του "συναδέρφου" ήταν κατ ελάχιστο απαράδεκτο έως και άσχετο με τα εδώ δεδομένα. Πιθανά να έχει άλλα παραδείγματα κατά νου που δεν μας αφορά.)

 

 

 

----

εδιτ

 

.... Ο γιατρός μαλώνει τον ασθενή (που έπαθε ρήξη χιαστών) γιατί έπαιζε μπάλα;

.

 

και ναι τον μαλώνει αν δεν πρόσεχε

τον μαλώνει (κανόνας) αν καπνίζει και μετά έχει καρκίνο στα πνευμόνια

τον μαλώνει ακόμα και στο σεξ αν δεν πρόσεχε και τώρα τρέχει κλπ κλπ....

 

το αυθαιρετάκι είναι σαν το κάπνισμα... λίγο πολύ το έκαναν πολλοί... αυτό δεν αναιρεί το πρόβλημα που επιφέρει.

Αλλά το ζητούμενο σου δεν είναι το μάλωμα και αν η κακούργα κοινωνία βάζει μικρό η μεγάλο πρόστιμο ή οτιδήποτε άλλο. Αλλά το πως θα λύσεις το πρόβλημα με την βέλτιστη λύση. 

Πράξε ότι σε συμβούλεψαν οι δύο μηχανικοί σου.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δεν έγραψα στο φόρουμ  για να εισπράξω ειρωνεία. Ζήτησα την άποψή σας γιατί είστε η επιστημονική κοινότητα που ασχολείται με το συγκεκριμένο πρόβλημα της κοινωνίας. Ο γιατρός μαλώνει τον ασθενή (που έπαθε ρήξη χιαστών) γιατί έπαιζε μπάλα;

Δεν μου έστειλε κανείς  pm.

Έγραψα ότι το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Σκέπασα το Π το 2015 ,δεν υπήρχε πριν στέγη.

Και οι δυο μηχανικοί μου είπαν ότι γίνεται νομιμοποίηση , μου είπαν και κόλπα πλάγια ,αλλά δεν μου έδωσαν την σιγουριά  και προσπαθώ να καταλάβω τα λογικά βήματα της υπόθεσης μου. Μπορεί 101 να μην γνωρίζουν κι ένας να με οδήγηση ορθά.

 

Το βασικό ερώτημα είναι :Νομιμοποίηση στα μπετά του 2011 ,πρόστιμο ανέγερσης 14000€ και νομιμοποίηση της στέγης με άδεια; Μου φαίνεται λίγο παράδοξο να νομιμοποιείται ο φέρων σκελετός σχήματος Π  με 20m3 μπετά  και να θέλει πρόστιμο ανέγερσης τα πάνελ βάρους 900 κιλών + τα δοκάρια τους .Αλλά και σαν κατασκευή δεν είναι αποθήκη η σπίτι τελειωμένο για να αξίζει τόσο η αντικειμενική αξία.

Ευχαριστώ

 

Τα έχεις μπερδεψει. Το φορουμ υπαρχει κατα κυριο λόγο για να συζηταμε μεταξυ μας οι μηχανικοι. Η ενότητα "θεματα ιδιωτων" δεν ειναι (οπως λανθασμενα νομιζουν πολλοι)  : "Δωρεαν και αξιοπιστη υποστηριξη απο μηχανικους οπως τη θέλετε και όταν τη θέλετε".

 

Στα "προβληματα" σου απανταμε αν θέλουμε, ότι θελουμε, χωρις κανενα κόστος και ανωνυμα. Για τους παραπανω λόγους καλο θα ηταν, να εισαι πιο επιφυλακτικος με τη "δια του φορουμ συμβουλευτική"

 

Προσωπικα με εντυπωσιαζει πως ανθρωποι σαν εσενα, αφου πανε σε ενα μηχανικο για το θεμα τους, ερχονται μετα εδω να παρουν εξτρα συμβουλες, να "τσεκαρουν" αυτα που τους ειπαν ή να παρουν εναλλακτικες και δε ξερω γω τι αλλο.

 

Δεν ειμαστε επιστημονικη κοινότητα που βοηθαει στα προβληματα της κοινωνιας.

 

Τα προβλήματα τα λυνουμε εξω απο το φορουμ στα γραφεια μας.

 

Και φυσικα ο γιατρος μαλωνει τον ασθενη που δεν προσεχε και επαθε οτι επαθε. Αν και η περιπτωση σου δεν ειναι ιδια. Εκανες αυθαιρετακι (=παραβαση νόμου) επειδη ηθελες. Δε σου επεσε ουρανοκατεβατο

 

Τωρα αν περιμενες να σου πουμε μπραβο και να σου προτεινουμε κανενα κόλπο ακομα πιο μαγκικο και πλαγιο  απο αυτα που σου προτειναν οι συναδελφοι ατυχησες......

 

 

Κανε αυτο που σου λεει και ο Didonis : Πράξε αυτό που θα σε συμβουλέψει ο μηχανικός σου.

Edited by cvlengnr
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.