Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχει μέλλον ένας Μηχανολόγος Μηχανικός στα πλοία


agoratos56

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολη την παρεα.

 

Οπως οι πιο πολυ θα ξερετε εχω τελειωσει Μηχανολογος Μηχανικος Τ.Ε ενεργειακου τομεα στο Τ.Ε.Ι Δυτ.Μακεδονιας..

 

Δουλεια δεν βρισκω..Σεπτεμβριο λεω να παω φανταρος..

 

Σημερα μου περασε απο το μυαλο να παω στα καραβια αν υπαρχει θεση για την ειδικοτητα μου και να μεινω εκει..

 

 

Πειτε μου την γνωμη σας..

 

Εχει κανεις δουλεψει ποτε σε πλοιο?

 

Χρειαζονται Μηχανολογους?

 

Περιμενω γνωμες ..

 

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει να βγάλεις ναυτικό δελτίο και να κάνεις 6 μήνες δόκιμος. Έχεις τελειώσει με πρακτική?

 

Άποψή μου 1000 φορές εξωτερικό. Πιο συχνά θα βλέπεις το σπίτι σου αν ζεις στη Γερμανία παρά αν είσαι Γ'μηχανικός σε γκαζάδικο.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βγάλεις ναυτικό δελτίο και να κάνεις 6 μήνες δόκιμος. Έχεις τελειώσει με πρακτική?

 

Άποψή μου 1000 φορές εξωτερικό. Πιο συχνά θα βλέπεις το σπίτι σου αν ζεις στη Γερμανία παρά αν είσαι Γ'μηχανικός σε γκαζάδικο.

 

εχω τελειωει πρακτικη..εδω και 1 1/5 μηνα..

 

πως βγαζω τετοιο δελτιο..

 

ξερεις τι λεφτα περιπου παιρνουν οι μηχανικοι εκει?

 

για εξωτερικο το σκεφτηκα ..αλλα χρειαζεται πρωτα να μαθω καλα μια ξενη γλωσσα..και ελεγα να παω Ρωσια..

 

Εκει αρχισε να αυξανεται η θερμοκρασια που εχουν τους καλοκαιρινους μηνες και ολοι βαζουν κλιματιστικα και συστηματα κλιματισμου..

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που λέει ο rootberaker. Αλλη ζωή στα καράβια φίλε μου, δεν είναι απλά να κάνω κάτι γιατί δεν βρίσκω δουλειά... Θα είσαι ένα και το αυτό με διάφορες φυλές. Ασε που θες ναυτικό δελτίο, και αν σε καλέσουν, και πότε και....

Link to comment
Share on other sites

..αλλα χρειαζεται πρωτα να μαθω καλα μια ξενη γλωσσα..

 

Λυπάμαι που στο λέω αλλά σαν μηχανικός πρέπει να ξέρεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αγγλικά πάρα πολύ καλά, ακόμα και αν δούλευες στην Ελλάδα. Πόσο μάλλον στα καράβια.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που στο λέω αλλά σαν μηχανικός πρέπει να ξέρεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αγγλικά πάρα πολύ καλά, ακόμα και αν δούλευες στην Ελλάδα. Πόσο μάλλον στα καράβια.

 

Το ξερω φιλε μου και βλακεια μου που το αφησα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο ΤΕΙ χρειαζεσαι 12 μηνες θαλασσια υπηρεσια φιλε. (6 μηνες χρειαζονται οι Μηχανολογοι και οι Ναυπηγοι απο ΑΕΙ)

Δηλαδη μπαρκαρεις 6 μηνες , επιστρεφεις , καθεσαι 2-3 μηνες και ξαναφευγεις για 6 μηνες. Ναυτικο Φυλλαδιο λεγεται αυτο που πρεπει να βγαλεις και αν το σκεφτεσαι ξεκινα διοτι για να το παρεις στα χερια σου περναει κανα 5μηνο απο τη στιγμη που θα ξεκινησεις τη διαδικασια.

 

Δικαιολογητικα εδω: http://triiris.blogs...og-post_09.html

Edited by chriSS78
Link to comment
Share on other sites

Ισως κουτή ερώτηση.....από τι εξαρτάται το αν θα μπαρκάρεις? Δηλαδή θα πρέπει να έχεις επιλέξει ή να σε επιλέξει κάποια ναυτιλιακή εταιρεία?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα μηχανικους θελουν οι ναυτιλιακες (μιας και ολοι σχεδον απο τις σχολες ΑΕΝ προτιμουν τη γεφυρα, δηλαδη πλοιαρχοι) Μολις βγαλεις το φυλλαδιο, πας πορτα πορτα στην Ακτη Μιαουλη στον Πειραια και ζητας να κανεις αιτηση για δοκιμος μηχανικος. Αν εισαι τυχερος επι τοπου μιλας με τον Crew Manager (συνηθως καπετανιος). Καμμια ναυτιλιακη δε θα σε ενοχλησει επειδη εστειλες μεσω internet την αιτηση μαζι με το βιογραφικο σου. Εσυ τους ενοχλεις. Καποιες εταιρειες γουσταρουν μηχανικους εκτος ΑΕΝ, καποιες εμπιστευονται πιο πολυ τα παιδια απο τις σχολες εμποροπλοιαρχων.

Τωρα επειδη ΤΙΠΟΤΑ δεν γινεται αξιοκρατικα σε αυτη την (ακυβερνητη!) χωρα, καλο θα ηταν να μιλησει και καποιος για σενα στην ναυτιλιακη.

Edited by chriSS78
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά για το tip φίλε. Ευχαριστώ πολύ.

Φυσικά τα δεδομένα αλλάζουν αν πας για superintended, ή αντίστοιχη θέση σε entry level έτσι δεν είναι? Η προυπηρεσία στη θάλασσα όπως την περιγράφεις έχει νόημα για κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.