Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχει μέλλον ένας Μηχανολόγος Μηχανικός στα πλοία


agoratos56

Recommended Posts

Η θαλασσια προϋπηρεσια (μικρη ή μεγαλη) για μενα ειναι βασικη και αναγκαια. Δε γνωριζω τις θεσεις που ανεφερες φιλε μου, αλλα θεωρω οτι πρεπει να εχεις δει πραγματα απο κοντα (σε μηχανοστασιο πλοιου) ωστε αν σε βαλει σε ενα γραφειο η εταιρεια αργοτερα να μη γελανε πισω απο την πλατη σου... Δυστηχως το Μετσοβιο δινει ενα πολυ καλο "πακετο" γνωσεων (θεωρητικων κατα βαση) και σχεδον τιποτα πρακτικα. Χωρια οτι οι καθηγητες σού περνανε τη νοοτροπια του γ@μ@ω και δερνω και μολις βγεις στον "πολεμο" (αγορα εργασιας εν ετη 2012) τρως το ενα χαστουκι μετα το αλλο.

Η θαλασσα προσφερει εργασια αλλα και εξελιξη-καριερα με μισθους που δεν υπαρχουν στη στερια. Το ζητημα ειναι αν εχεις τα αντερα να το κανεις ή οχι. Αναφερω το απλο παραδειγμα: μηχανικος σε Suezmax tanker (160.000 tn) που δεν πιανει λιμανι ποτε. (τη στερια μονο με κυαλια για 6 μηνες!!) Φορτω-εκφορτωση με το πλοιο στο ντοκο (ανοιχτα, σε αγκυροβολι με υποθαλασσιες σωληνες)

Edited by chriSS78
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Είμαι επιτυχών στο Τ.Ε.Ι. Πατρών στο τμήμα Μηχανολογίας και θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες:

1)Μπορώ αφού τελειώσω και πάρω το πτυχίο μου, εφόσον δεν βρίσκω δουλειά στην στεριά να πάω ως Μηχανικός σε καράβια;

2)Εαν ναι, τότε έχω την δυνατότητα να ανέβω κλίμακες π.χ. από 3ος να πάω 2ος και από 2ος ως 1ος Μηχναικός ή σταθερά μετά το δωδεκά-μηνο ως δόκιμος μπορώ μόνο 3ος;

3)Θα πρέπει να πάρω κάποια συγκεκριμένη ειδικότητα στο Τ.Ε.Ι. για να μπορώ να ''μπαρκάρω'';

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Nαι μπορείς , κάνε μιά αναζήτηση , υπάρχει σχετικό θέμα και σε άλλα φόρουμ , όπως ναυτιλιακά . Νομίζω ότι θέλει ένα χρόνο δόκιμος και μετά 3ος και συνεχίζεις κανονικά .

Link to comment
Share on other sites

Εδω ισχύει το καθένας με την τύχη του και την τρέλα του. Στην εποχή μου 5 συμφοιτητές μου την έκαναν για καράβια. Μετά απο 22 χρόνια δεν τους νοιάζει η κρίση. 2 έγιναν νηογνώμονες και οι άλλοι 3 μάλλον ταξιδεύουν ακόμα. Υπάρχουν βέβαια και τα "τυχερά" στα καράβια.

Link to comment
Share on other sites

Αφιερωμένο στους ναυτικούς μας!!

 

Χρόνια στα θρανία, μήνες δε τη παλεύωωω...

Τόσα χρόνια σπούδαζα, και τώρα ταξιδεύωωωωω..

 

Εμείς των ΑΕΙΙΙΙΙ, και εμείς των ΑΤΕΙΙΙΙ,

σπίτι δε μας βλέπει, πότε εδώ και εκεί... (Δις) :P

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZPIvUC3FifE

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Τωρα επειδη ΤΙΠΟΤΑ δεν γινεται αξιοκρατικα σε αυτη την (ακυβερνητη!) χωρα, καλο θα ηταν να μιλησει και καποιος για σενα στην ναυτιλιακη.

Αυτη ειναι η πικρη αληθεια της χωρας αυτης, οχι μονο στα ναυτιλιακα αλλα σε ολους τους εργασιακους τομεις. Δυστυχως ισχυει ο γνωστος, του γνωστου, τον γνωστο, ω γνωστε. Οποιος δεν εχει, σπιτακι του.

Edited by karavlaxos
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γενικα μηχανικους θελουν οι ναυτιλιακες (μιας και ολοι σχεδον απο τις σχολες ΑΕΝ προτιμουν τη γεφυρα, δηλαδη πλοιαρχοι) Μολις βγαλεις το φυλλαδιο, πας πορτα πορτα στην Ακτη Μιαουλη στον Πειραια και ζητας να κανεις αιτηση για δοκιμος μηχανικος. Αν εισαι τυχερος επι τοπου μιλας με τον Crew Manager (συνηθως καπετανιος). Καμμια ναυτιλιακη δε θα σε ενοχλησει επειδη εστειλες μεσω internet την αιτηση μαζι με το βιογραφικο σου. Εσυ τους ενοχλεις. Καποιες εταιρειες γουσταρουν μηχανικους εκτος ΑΕΝ, καποιες εμπιστευονται πιο πολυ τα παιδια απο τις σχολες εμποροπλοιαρχων.

Τωρα επειδη ΤΙΠΟΤΑ δεν γινεται αξιοκρατικα σε αυτη την (ακυβερνητη!) χωρα, καλο θα ηταν να μιλησει και καποιος για σενα στην ναυτιλιακη.

 

Οταν λες γενικα μηχανικους, εννοεις μηχανολογους τοσο απο ΑΕΙ οσο κι απο ΤΕΙ, ή σε παιρνουν γενικα αν εχεις διπλωμα μηχανικου;

Link to comment
Share on other sites

Ε, μάλλον πρέπει να είσαι μηχανολόγος, αλλιώς σε τι θα τους φανείς χρήσιμος? Εκτός και αν πας για πλήρωμα γενικώς.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Είμαι επιτυχών στο Τ.Ε.Ι. Πατρών στο τμήμα Μηχανολογίας και θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες:

1)Μπορώ αφού τελειώσω και πάρω το πτυχίο μου, εφόσον δεν βρίσκω δουλειά στην στεριά να πάω ως Μηχανικός σε καράβια;

2)Εαν ναι, τότε έχω την δυνατότητα να ανέβω κλίμακες π.χ. από 3ος να πάω 2ος και από 2ος ως 1ος Μηχναικός ή σταθερά μετά το δωδεκά-μηνο ως δόκιμος μπορώ μόνο 3ος;

3)Θα πρέπει να πάρω κάποια συγκεκριμένη ειδικότητα στο Τ.Ε.Ι. για να μπορώ να ''μπαρκάρω'';

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

1) Φυσικα και μπορεις εαν και εφοσον βρεις εταιρια να μπαρκαρεις σαν δοκιμος για 12 η 6 μηνες αναλογα αν εισαι απο ΤΕΙ η ΑΕΙ  στα ταξιδια σου συμπληρωνεις και δυο ΚΕΠ (βιβλια που θα σου δωσουν απο το υπουργειο οταν τους πας χαρτι απο την εταιρια οτι ειναι να μπαρκαρεις) και θα γινεις 3ος μηχανικος (πρωτα πρεπει να περασεις σωστικα ασπροπυργο η μηχανιωνα κ να βγαλεις ναυτικο φυλλαδιο)

 

2) Ανεβαινεις κανονικα με τους νομους που ισχυουν για ολους τους ναυτικους με μηνες προυπηρεσιας και πηγαινοντας στο ΚΕΣΕΝ για να δωσεις καποιες "εξετασεις" ωστε να παρεις το διπλωμα του Β μηχανικου και του Α

 

3)Εφοσον θα εισαι διπλωματουχος μηχανολογος μηχανικος δεν χρειαζεται τπτ αλλο σαν ειδικοτητα..

 

Υ.Γ το να βρεις εταιρια βεβαια θα ειναι εντελως δικη σου υποθεση κ θα βοηθουσε σιγουρα μια γνωριμια σε καποια εταιρια  γιατι αλλιως θα πρεπει να ψαξεις αρκετα για να βρεις κατι. ΑΝ εισαι καλος να ξες οτι θα εχεις παντα δουλεια και χρηματα απλα πρεπει να σκεφτεις αν αντεχεις την ζωη μεσα στο πλοιο διοτι η δουλεια ειναι το "ευκολοτερο" κομματι πανω σε ενα πλοιο στην σχολη μου αρκετα παιδια τα παρατανε γιατι δεν μπορουν τις συνθηκες που υπαρχουν στο πλοιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.