Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ (κοινωνικών πόρων ασφαλιστικών ταμείων)


Recommended Posts

Για να αφαιρέσω μερικές ακόμη αμφιβολίες, θα ρωτήσω :

- Υπάρχουν ακόμη αιτήσεις αδειών σε ΥΔΟΜ με τα παλιά ... με προϋπολογισμούς, αμοιβές και κρατήσεις υπολογισμένα αλλά όχι πληρωμένα. Όταν με το καλό πάμε στα φορολογικά θα προσκομίσουμε πληρωμές καταργημένων κρατήσεων ; Θα θυμάται ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ ότι κάποτε υπήρξαν κρατήσεις ; Θα υπάρχει υπάλληλος για έλεγχο φορολογικών ;

- Κάποιοι έχουν πληρώσει επιβλέψεις με την έκδοση και κάποιοι όχι. Τώρα που οι τελευταίοι δε θα πληρώσουν κρατήσεις, εξετάζουμε αν είναι δίκαιο για τους πρώτους ;

 

Ο έλεγχος του παραστατικού γίνεται σε δεδομένη στιγμή (φορολογικά αδείας, επιβλέψεις ρευματοδότησης, προθεσμία ανάρτησης του νόμου) στο ταμείο.

Πριν ή μετά από αυτό ουδέν λάθος αναγνωρίζεται ...

Την τρύπα του συστήματος του ευγενούς επιμελητηρίου μας, την κλείνουμε με ένα απλό pdf του φίλου ΙΑΣΟΝΑ ...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μ' αυτή τη λογική όμως είμαστε "παράνομοι" για κάθε δήλωση που περνάμε σε οριστική υπαγωγή και αυτομάτως δεν ανεβάζουμε ολα τα παραστατικά μαζί με τα σχέδιά μας. Εξ' άλλου ο ίδιος ο νομοθέτης μας έχει δώσει δικαίωμα μέχρι το 2018 να κάνουμε αυτή τη δουλειά. Πιστεύω οχι γιατί τα έχουμε όλα έτοιμα και βαριόμαστε να τα ανεβάσουμε στο σύστημα...

Και ας μην συζητήσουμε το ενδεχόμενο αποπληρωμής της αμοιβής μας σε δόσεις και ενώ η δήλωση είναι σε οριστική υπαγωγή προς διευκόλυνση του πελάτη

Με αυτή τη λογική μπορείς να πας σε οριστική υπαγωγή δήλωση που δεν έχεις εξουσιοδότηση και υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική μπορείς να πας σε οριστική υπαγωγή δήλωση που δεν έχεις εξουσιοδότηση και υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη...

Κατά τη γνώμη μου τα δύο συγκεκριμένα δικαιολογητικά που αναφέρεις θα πρέπει να τα έχει στη διάθεσή του ο κάθε μηχανικός πριν προχωρήσει καν σε υπαγωγή πόσο μάλιστα σε οριστική υπαγωγή.

 

Αλλά αυτό είναι μόνο η ταπεινή μου γνώμη.

 

Εγώ αναφέρθηκα στο πόσο καλυμμένος είναι ο οποιοσδήποτε συνάδελφος την ώρα που περνάει μία δήλωση σε οριστική υπαγωγή και έχει έστω και ένα δικαιολογητικό σε εκκρεμότητα!

 

Κατά τ'άλλα θα συμφωνήσω με τον kan62 και τον Ιάσονα!

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου τα δύο συγκεκριμένα δικαιολογητικά που αναφέρεις θα πρέπει να τα έχει στη διάθεσή του ο κάθε μηχανικός πριν προχωρήσει καν σε υπαγωγή πόσο μάλιστα σε οριστική υπαγωγή.

 

Αλλά αυτό είναι μόνο η ταπεινή μου γνώμη.

 

Εγώ αναφέρθηκα στο πόσο καλυμμένος είναι ο οποιοσδήποτε συνάδελφος την ώρα που περνάει μία δήλωση σε οριστική υπαγωγή και έχει έστω και ένα δικαιολογητικό σε εκκρεμότητα!

 

Κατά τ'άλλα θα συμφωνήσω με τον kan62 και τον Ιάσονα!

Εγώ απλά έγραψα ότι νοιώθω μ@λ@κ@ς που τα πλήρωσα ως όφειλα και τώρα εσύ και ο Ιάσονας το επιβεβαιώνετε... Εντάξει, είμαι ο μ@λ@κ@ς της παρέας.

Και δεν είναι θέμα αν ο μηχανικός είναι καλυμμένος. Εγώ θεωρώ ότι όταν ο ιδιοκτήτης  έχει προσκομίσει τα απαραίτητα, έχει εξοφλήσει το πρόστιμο και μηχανικό και έχει εκδοθεί η βεβαίωση, ο μηχανικός οφείλει να αναρτήσει τα στοιχεία. Διότι αν περιμένει μέχρι το 2018 πως εξασφαλίζεται ο ιδιοκτήτης;

Link to comment
Share on other sites

Και γω τα εχω πληρωσει, αρα δεν εισαι ο μονος.

 

Για να καταλαβεις ποσο $#$ ειμαι εγω, μετα την καταργηση της υποχρεωσης η αμοιβη να κατατειθεται στην ΕΤΕ, στις αρχες του Ν4014 (Δεκεμβριος 2011), ειχα πληρωσει στο ταμειο του τοπικου ΤΕΕ, καπου 500Ε, εισφορες υπερ ΤΕΕ, επι της νομιμης αμοιβης, για τακτοποιησεις αυθαιρετων.... Στο ταμειο απλα τα εισεπραξαν και εκοψαν και παραστατικο για καθε αμοιβη χωριστα. Αλλα δεν ειχαν ιδεα γιατι τα πληρωσα.

Θεωρω οτι ειμαι ο μονος, σε ολη την Ελλαδα που το εκανα..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με υπάλληλο της πολεοδομίας και μου ζήτησε το 1% υπερ ΕΜΠ. Μάλιστα μου λέει να περιμένω να φτιάξω η τράπεζα το σύστημα της ώστε να μπορεί να πληρώνεται μόνο αυτό...Μπορώ να του υποδείξω κάποια διάταξη από την οποία να προκύπτει ότι καταργείται και το ΕΜΠ;;;

Link to comment
Share on other sites

Οι κρατήσεις υπερ ΕΜΠ βάσει νόμου υπολογίζονται ως 50% ποσοστό επί των αντίστοιχων κρατήσεων υπέρ ΤΣΜΕΔΕ.

Οπότε, αν κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ = 0 ευρώ, τότε 50% Χ 0 = 0 ευρώ!!!!

Να πεις στον υπάλληλο ν' αλλάξει δουλειά......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εξήγησέ του ... μήπως το δει αλλιώς ...

Όταν θα καταργηθεί η θέση του, δε θα μπορεί να γίνει μείωση υπαλλήλων και να υπάρξει, ας πούμε, μισός υπάλληλος !

 

υγ., με πρόλαβε ο ΙΑΣΟΝΑΣ στο ίδιο πνεύμα ...

Edited by kan62
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.