Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισερχόμενο εμβασμα και Ε1


Recommended Posts

Οπώς σου είπε και ο Σωτήρης.

Εκπίπτουν οι δαπάνες που πραγματοποιούνται προς το συμφέρον της επιχείρησης ή κατά τις συνήθεις εμπορικές συναλλαγές της

Παρόλα αυτά δες εδώ και τις παραπομπές που κάνει.

Οκ ευχαριστώ. Εκεί που αναφέρει για τον ΕΝΦΙΑ ότι εκπίπτει, αυτό αφορά το ποσό του ΕΝΦΙΑ που αντιστοιχεί στην επαγγελματική έδρα, εφόσον είναι ιδιόκτητη? Και αυτό μπορεί να δηλωθεί στο Ε3?

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ (και τα σχόλια των φίλων λογιστών) και εδώ (αφορά τις οντότητες με διπλογραφικά).

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ. Εκεί που αναφέρει για τον ΕΝΦΙΑ ότι εκπίπτει, αυτό αφορά το ποσό του ΕΝΦΙΑ που αντιστοιχεί στην επαγγελματική έδρα, εφόσον είναι ιδιόκτητη? Και αυτό μπορεί να δηλωθεί στο Ε3?

 

Προφανώς και θα εκπεστεί ΕΝΦΙΑ της ιδιόκτητης επαγγελματικής εγκαταστάσεως , δε μπορείς να εκπέσεις δαπάνη που βαρύνει τον γείτονα.

Θα καταχωρήσεις τη δαπάνη στο βιβλίο και από εκεί θα περάσει και στο Ε3.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και θα εκπεστεί ΕΝΦΙΑ της ιδιόκτητης επαγγελματικής εγκαταστάσεως , δε μπορείς να εκπέσεις δαπάνη που βαρύνει τον γείτονα.

Θα καταχωρήσεις τη δαπάνη στο βιβλίο και από εκεί θα περάσει και στο Ε3.

 

Έχετε απόλυτο δίκιο  :smile: Το ποσό συμπληρώνεται στον κωδικό 529 του Ε3?

Έχω όμως και μια πιο βασική απορία. Στην έναρξη επαγγέλματος, καθώς και στα στοιχεία μητρώου / επιχείρησης στο taxis, ως έδρα δηλώνεται μόνο διεύθυνση ακινήτου, και όχι συγκεκριμένο διαμέρισμα. Δεν μου το ζήτησαν ποτέ. Οπότε πως θα υπολογίσω ΕΝΦΙΑ στο Ε3? Στο συγκεκριμένο ακίνητο, έχω δηλώσει 2 διαμερίσματα στο Ε9 με γονική παροχή.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως το ποιά κατοικία φαίνεται από το έντυπο Ε2 όπου η τελευταία δηλώνεται ως ιδιόχρηση καθώς δηλώνεται και ποσό ετήσιου τεκμαρτού μισθώματος. Επίσης το ανωτέρω τεκμαρτό ποσό έχει μεταφέρθεί από τα βιβλία ως δαπάνη. Επίσης μεταφέρεται και στο έντυπο Ε3 (με πιθανή αναμόρφωση τμήματος της δαπάνης), όπως επίσης μεταφέρεται και στο Ε1.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε απόλυτο δίκιο  :smile: Το ποσό συμπληρώνεται στον κωδικό 529 του Ε3?

Έχω όμως και μια πιο βασική απορία. Στην έναρξη επαγγέλματος, καθώς και στα στοιχεία μητρώου / επιχείρησης στο taxis, ως έδρα δηλώνεται μόνο διεύθυνση ακινήτου, και όχι συγκεκριμένο διαμέρισμα. Δεν μου το ζήτησαν ποτέ. Οπότε πως θα υπολογίσω ΕΝΦΙΑ στο Ε3? Στο συγκεκριμένο ακίνητο, έχω δηλώσει 2 διαμερίσματα στο Ε9 με γονική παροχή.

 

Θα εκπέσετε ΕΝΦΙΑ κατοικίας στην οποία κατοικία έχετε (δηλωμένη) και την επαγγελματική σας έδρα ? Εγω αν ήμουν εφοριακός ελεγκτής από τη δαπάνη αυτή , σε έλεγχο , δε θα δεχόμουν ούτε ένα λεπτό του ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

Θα εκπέσετε ΕΝΦΙΑ κατοικίας στην οποία κατοικία έχετε (δηλωμένη) και την επαγγελματική σας έδρα ? Εγω αν ήμουν εφοριακός ελεγκτής από τη δαπάνη αυτή , σε έλεγχο , δε θα δεχόμουν ούτε ένα λεπτό του ευρώ .

 

Εγώ ερώτηση έκανα, δεν δήλωσα πρόθεση. Σε κάθε περίπτωση, εγώ δεν θα δήλωνα ποτέ κάτι το οποίο δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο, γι'αυτό και ρωτάω. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ερώτηση έκανα, δεν δήλωσα πρόθεση. Σε κάθε περίπτωση, εγώ δεν θα δήλωνα ποτέ κάτι το οποίο δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο, γι'αυτό και ρωτάω. 

 

Κοιτάξτε μια γνώμη εξέφρασα , δε διεκδικώ δάφνες ορθοδοξίας , ωστόσο λόγο επαγγέλματος κάτι παραπάνω ξέρω ή μπορώ να αντιληφθώ , πάντα στα φορολογικά και παντα σε σχέση με άλλους που δεν ασχολούνται επαγγελματικά με αυτά τα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε μια γνώμη εξέφρασα , δε διεκδικώ δάφνες ορθοδοξίας , ωστόσο λόγο επαγγέλματος κάτι παραπάνω ξέρω ή μπορώ να αντιληφθώ , πάντα στα φορολογικά και παντα σε σχέση με άλλους που δεν ασχολούνται επαγγελματικά με αυτά τα θεματα.

Σε καμία περίπτωση δεν αμφισβήτησα τις γνώσεις σας, το ακριβώς αντίθετο ισχύει. Και σας ευχαριστούμε για την υπομονή και το χρόνο που διαθέτετε να απαντάτε στα ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Alfani α σου πρότεινα, εννοείτε φιλικά πάντα και χωρίς καμμία διάθεση να σε αποτρέψω απο το να θέτεις τα ερωτήματα-απορίες, να συμβουλευόσουν κατ' ιδίαν κάποιον λογιστή, ο οποίος σίγουρα θα αποκτήσει μια σαφέστερη εικόνα των φορολογικών σου δεδομένων. Αυτό στο προτείνω γιατί μέσω του forum απο την μια πλευρά σίγουρα θα πάρεις κάποιες απαντήσεις άλλες φορές ορθές και άλλες όχι (κατά 99,99% όχι σκόπιμα μη ορθές) αλλά από την άλλη ... μπορεί να οδηγηθείς άθελά σου σε εσφαλμένα συμπεράσματα ή/και "καταχωρήσεις" στα φορολογικά έντυπα, "καταστάσεις" που σίγουρα δεν θες γιατί συχνά έχουν κόστος ... μελλοντικά και όχι μόνο .... ακριβό.

Καλό απόγευμα ... τα λέμε ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.