Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τριφασικος μετασχηματιστης


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι αντιμετώπιζε το εξής πρόβλημα, (βέβαια έχει μπεί χέρι καί μάλιστα βαθειά) έχω μπροστά μου μία τριφασική ηλεκτροσυγκόλληση, στο πρώτο κύκλωμα αποτελείτε από τρία πηνία με διπλή περιέλιξη μία με 1,5 σύρμα με 6 άκρα καί μιά δεύτερη με 2 χιλ σύρμα με 4 άκρα . τι σκεπτικό είναι με τον πρώτο επιλογέα με 6 σκάλες να ρυθμίζει μεγάλες κλίμακες και με τον μικρό επιλογέα να αυξομειώνεται λίγο πάνω η κάτω,το πρόβλημα... Στο δεύτερο πηνίο τα άκρα του είναι γεφυρομενα με τα άλλα δύο και έχουμε κύκλωμα στο πρώτο πηνίο είναι στον αέρα..... έχω και ένα σχέδιο που δεν είναι ακριβός για αυτήν την μηχανή αλλά βλέπω πως πρέπει το τέλος του 1 πηνίο να είναι ή αρχή του δεύτερου, ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

καλή σας μέρα ανέβσα μια φωτογραφία ενός  σχεδιου (δεν ξερουμε αν είναι ακριβος αυτή η μηχανη ) τα κοκκινα σημαδια είναι οι συνεχειες που δεν υπαρχουν , είναι στον αερα τα ακρα , δεν ξερω αν λειτουργει επαγωγικα θα βαλω βολτομετρο αμπερομετρο .από ότι βλεπω τα ακρα του πρωτου   πηνιου πρεπει να είναι στην αρχη  του δευτερου διακοπτη και δεν ανεβαζει ampere  με μεγαλυτερο τύλιγμα    αλλα με μικροτερο , ευχαρηστω για τον χρονο σας και καλη εβδομάδα

post-107399-0-63922600-1467579519_thumb.jpg

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.