Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση Εξετάσεων για ενεργειακούς επιθεωρητές


ssouanis

Recommended Posts

Κοίτα, στα 34 πιτσιρικά δε με λες

 

Βολεμένος, τι να σου πω, να σου στείλω pm το τελευταίο μου εκκαθαριστικό για να κρίνεις ;

 

Σκληροπυρηνικός αριστερός επίσης δεν υπήρξα ποτέ....

 

  • 34 πιτσιρίκι είσαι μόλις βγήκες από εφηβεία….
  • Αφού έχεις και εκκαθαριστικό βολεμένος είσαι αφού όσο πάει πολλοί δίνουν λευκή κόλα…
  • Σε σύγκριση αν αυτό το «πρώτη φορά αριστερά» είναι η αριστερά… οτιδήποτε άλλο έστω και αριστερό παπούτσι να φοράς και όχι μονο δεξιό… σκληροπυρηνικός είσαι…

 

Τέλος  

:mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Σημερινό. Ευχαριστημένος ?

Απο το ίδιο την ίδια σελίδα ... κάνουμε scroll down δλδ κατεβαίνουμε στο τέλος της σελίδας και διαβάζουμε και αυτά τα λοιπά...

 

http://prntscr.com/bq0sby

http://prntscr.com/bq0uab

 

ξέχασε να μας πει σε ποια εβδομάδα είναι η προσφορά   ;) μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα τέλος για το τυπικό να δεις ότι τελευταία ανακοίνωση στα νέα που έχουν είναι με ημερομηνία του 2014 

Τώρα είμαι ευχαριστημένος  :mrgreen:

Αλλά το θέμα μας δεν είναι εκεί συνάδερφε, ελεύθερη αγορά είναι και επομένως ο καθένας μας κοστολογεί όπως θέλει, προσωπικά πιστεύω ότι με την ευκαιρία του ΠΕΑ θα προσπαθήσουν να σου τακτοποιήσουν και το αυθαίρετο ή να σου βγάλουν αντίγραφα απο τυχόν κατόψεις που δεν έχει ο ιδιοκτήτης κτλ με επιπλέον χρεώσεις. Πόσες φορές σου ήρθε πελάτης με το συμβόλαιο και μόνο και ζήτησε ΠΕΑ και άντε και έχουν αντίγραφα απο κατόψεις

(λέμε τώρα) αντίγραφα των 10 σελίδων απο την μελέτη θερμ/σης ? :shock:  :shock:  Υπάρχουν αρκετά γραφεία που θα βγάλουν τα σπασμένα απο εκεί και θα ισοφαρίσουν. Καλό απόγευμα. 

Edited by castell
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά είναι απαιτητό να αρχίσουμε να συζητάμε με ειλικρίνεια για τα προβλήματα και τις αιτίες τους μήπως και βρούμε λύση.

 

Είναι αδύνατον να πηγαίνει κανείς για αυτοψία για ΠΕΑ, που συνεπάγεται αποτύπωση επιφανείας, ανοιγμάτων,  στοιχεία για τον υπολογισμό των συντελεστών σκιάσεων, επίσκεψη στο λεβητοστάσιο  & στο δώμα όταν απαιτείται (ηλιακός, μόνωση) και κατόπιν αυτών να πάει στο γραφείο του να επεξεργαστεί τα στοιχεία και να εκδώσει ΠΕΑ και να ζητάει 50 ευρώ. 

 

Δεν πάει για αυτοψία. Κοστολογεί με 50 ευρώ την καταχώρηση των προσωπικών στοιχείων στο ηλεκτρονικό σύστημα . 

 

Πελάτης  μου ανέφερε ότι από την έρευνα που έκανε του ανέφεραν κάποιοι ότι δεν θα πάνε για αυτοψία. Και το πρόβλημα μεταφέρεται σε εμάς που πάμε για αυτοψία , και δουλεύουμε ορθά με σπασμένες τιμές . Οι σπασμένες τιμές στα ΠΕΑ αναγκαστικά για να μην χάσουμε και τους πελάτες μας. 

 

Με εκνευρίζει που σε αυτή τη Χώρα επιβάλλονται τα " λαμόγια " και τους παρατηρούμε χωρίς να κάνουμε τίποτα.

 

Και το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι αυτή η νοοτροπία υφίσταται σε ότι μελέτη υφίσταται πέραν των ΠΕΑ.

 

 Γιατί να ανεχτώ να έχω αθέμιτο ανταγωνισμό ; 

Link to comment
Share on other sites

3 ατομα ειναι στην ΕΥΕΠΕΝ...

Και ο ρυθμος εκδοσης ΠΕΑ ειναι 1.200 ανα καθημερινη....

Για ποιο ελεγχο μου μιλας?

 

Στην κυβερνηση προτιμουν να πληρωνουν αργοσχολους Καρανικες απο το να προσλαβουν επιστημονικο προσωπικο...

Link to comment
Share on other sites

.....

 

Δεν πάει για αυτοψία. .....

 

Με εκνευρίζει που σε αυτή τη Χώρα επιβάλλονται τα " λαμόγια " και τους παρατηρούμε χωρίς να κάνουμε τίποτα.

 

Και το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι αυτή η νοοτροπία υφίσταται σε ότι μελέτη υφίσταται πέραν των ΠΕΑ.

 

 Γιατί να ανεχτώ να έχω αθέμιτο ανταγωνισμό ; 

 

 

....

Και ο ρυθμος εκδοσης ΠΕΑ ειναι 1.200 ανα καθημερινη....

Για ποιο ελεγχο μου μιλας?

...

 

Αν πραγματικά θέλουμε έλεγχο, μπορεί να γίνει… απλά δεν είμαι σίγουροι ότι όλοι θα ήθελαν να ακούσουν μερικές προτάσεις για το τι, πως και με τι ιεράρχηση στις επιλογές ελεγχόμενων.

Και άμεσα εφαρμόσιμες … 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μετά την κατάργηση πιστοποιήσεων Ενεργειακών Επιθεωρητών

πάμε σε  θέσπιση  πιστοποιήσεων Επιθεωρητών Περιβάλλοντος?

Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματικά θέλουμε έλεγχο, μπορεί να γίνει… απλά δεν είμαι σίγουροι ότι όλοι θα ήθελαν να ακούσουν μερικές προτάσεις για το τι, πως και με τι ιεράρχηση στις επιλογές ελεγχόμενων.

Και άμεσα εφαρμόσιμες …

 

Μιας και είμαστε στην κουβέντα, θα με ενδιέφερε να τις ακούσω...

Τι άμεσα εφαρμοσιμο πιστεύεις πως μπορεί να γίνει?

 

Προσωπικά δε βλέπω ιδιαίτερες λύσεις. Χρειάζονται και επιτοπιοι έλεγχοι για να διαπιστωθουν ατασθαλιες των επιθεωρητων.

 

Είναι πολύ δύσκολο γιατί είναι τεράστιος ο ρυθμός έκδοσης και αν είναι να γίνει ουσιαστικος έλεγχος, ίσως πρέπει να γίνει πριν την έκδοση με κάποιο τρόπο...

 

Τα σκαριφηματα ήτανε μια καλή αρχή, δε φτάνει όμως...

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσω εγώ.

 

Ο φόβος φυλάει τα έρημα λέμε.

 

Αν π.χ. θέλεις να ελέγξεις την αυθαίρετη δόμηση, τότε κατεδαφίσεις τους πρώτους δέκα που θα βρεις. Ο εντέκατος θα το σκεφτεί, όταν φτάσεις στον εικοστό πρώτο θα το έχουμε συνηθίσει. Λίγοι θα πάρουν το ρίσκο της αυθαίρετης δομησης όταν ξέρουν ότι απλά θα τους το γκρεμίσουν. Τώρα όλοι λέμε δε βαριέσαι, κάτι θα βγει να το βολεψω.

 

Για τα ΠΕΑ λοιπόν αυτόν που θα πιάσουν να το κανει τηλεγραφικά θα του αφαιρέσουν την αδεια να το κάνει για παντα. Δεν μιλάμε για κάτι τρομερό.

Πως θα τον βρουν; Δειγματοπληπτικα, με σενάρια που κάποιος θα χαρακτηριζεται ύποπτος (δε μπορεί να σου τυχαινουν όλα τα Β, ή ολα με 60m2, είναι δύσκολο να κάνεις 3 την ημέρα κλπ). Προφανώς και αυτοί που έχουν στήσει την εφαρμογή θα έχουν και επιστημονικοτερες προσεγγίσεις απο τα μπακαλικα τα δικα μου.

Προφανώς και απαιτείται αναδιοργάνωση της υπηρεσίας ελέγχου. Δεν είναι σοβαρό να ασχολείται ο μηχανικός με την γραφειοκρατεία, να απάνταει σε τηλέφωνα κλπ. Δόξα τον παναγαθο έχουν φροντίσει εδώ και χρονια να έχουμε αρκετούς Δ.Ε. να κάνουν την δουλειά αυτή.

Κανένα μέτρο,καμια ιδέα δεν μπορεί να μηδενίσει το φαινόμενο. Στόχος ειναι να το περιορισεις και μέσω της τιμωριας του τηλεφωνακια να δείξεις ότι σαν κράτος είσαι αρωγός αυτού που κάνει τη δουλειά του σωστά.

Ας γίνει μία αρχή. Δε θα αλλάξουν τα πράγματα από τη μία μέρα στην άλλη. Κάτι όμως πρέπει να γίνει. Τα ΠΕΑ είναι κάτι ελάχιστο. Αν δεν ανοίξει η κουβέντα (προφανώς όχι εδώ μεσα) θα μείνουμε σε δακρυβρεχτες διαπιστώσεις.

 

Και φυσικά θα πρέπει να αντιληφθούμε ότι πρώτοι εμείς επιβάλλεται να δραστηριοποιηθουμε. Εγώ προσωπικά εχω αφήσει να καπελωθω από συναδέλφους που έκαναν ελλειπή εργασια. Που να μπλεξω, τι θα πούνε άμα κατάγγειλε κλπ. Ε, κάτσε και γκρίνιαζε τότε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.