Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οίκιμα χτισμένο πάνω σε 2 γειτονικά οικόπεδα


Recommended Posts

Γειά σας. Την συμβουλή σας θα ήθελα για μια περίπτωση ρύθμισης.

Ιδιοκτήτης μιας οικίας εντός οικισμού, πάει και αγοράζει το διπλανό του οικόπεδο το οποίο έχει ένα ετοιμόροπο κτίριο μέσα. Βγάζει μια άδεια επισκευής στέγης (το 1995) ,το γκρεμίζει και φτιάχνει αποθήκη. Τρώει και λίγα τετραγωνικά και από την αυλή του οικοπέδου που προείχε και μεγαλώνει το κτίριο της αποθήκης. Έτσι το νέο κτίριο βρίσκεται μέσα σε 2 οικόπεδα. Επειδή όμως είναι γειτονικά και ανήκουν σε έναν ιδιοκτήτη μπορώ να δείξω ότι η αποθήκη και το σπίτι, ανήκουν πια  σε ένα οικόπεδο, χωρίς να παρουσιαστει κάποια συμβολαιογραφική πράξη συνένωσης οικοπέδων;

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι

 

ποσα τμ. θα εχτιζες αν τα κρατουσες σαν ανεξαρτητα

και ποσα αν τα θεωρησεις σαν "ενιαιο"...

 

Αν ο διπλανος ηταν "τριτος" θα μπορουσες να ισχυρισθεις "μερικη επεκταση κατα λαθος σε διπλανο"

και ετσι θα παρεμειναν οι αρτιοτητες στο καθενα,  χωρις να επηρεαζεται η αρτιοτητα/οικοδομησιμοτητα.

.

με τον ιδιο σαν ιδιοκτητη και στα δυο  θα προσομοιαζει σαν κατατμηση, οπότε ερευνας αν -αφαιρωντας τα τμ. της επεκτασης-  εξακολουθει να

παραμενει το αλλο αρτιο και οικοδομησιμο.

 

Αν ειναι ετσι, τακτοποιεις δειχνοντας το  "μεγαλο" οικοπεδο και του μενει και το αλλο σαν αρτιο και οικοδομησιμο.

 

Αλλως, θεωρω οτι θα πας σε αναγκαστικη συνενωση, δλδ τα θεωρεις ενιαια και αφου τακτοποιησεις, κανεις μια συσταση ΟΙ και καθετης, ωστε να αξιοποιησεις τον υπολοιπο σδ.

 

δες τα και

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εντάξει έχω σκαλώσει το έχω τερματίσει, έχω βγάλει 15 σενάρια που παίζουν από 1700€ - 7000€.

 

Το προϋπάρχων κτίριο δεν έχει οικοδομική άδεια, έχει χτιστεί προ του 1955 και έχω στα χέρια μου μόνο το συμβόλαιο αγοράς να το δικαιολογεί. Αλλά το παράρτημα Α λέει να βάλω ναι στην οικοδομική άδεια εάν το κτίσμα είναι πριν το 1955. Όμως αν αλλάξει η θέση ή η όψη χάνεται η ισχύς της οικοδομικής άδειας για τα κτίρια προ '55;Το παράρτημα μιλάει μόνο για τα κτίρια που έχουν οικοδομική άδεια. Γιατί πέρα από τα 20τμ που πρέπει να ρυθμιστούν, το υπόλοιπο κτίριο είναι πάνω στα όρια της παλιάς οικοδομής. Έχουν αφήσει και έναν τοίχο άθικτο... :|

 

Ύστερα η συνήθης λογική είναι "αποθήκη που έγινε δωμάτιο". Πουθενά δεν έχω διαβάσει το αντίθετο. Ο ιδιοκτήτης αφού γκρέμισε σχεδόν όλο το κτίριο, αυτό που ξανάχτισε, το χρησιμοποίησε σαν αποθήκη/γκαραζ και το δήλωνε στην εφορία σαν αποθήκη. Έχω αλλαγή χρήσης; Ναι. Ο νόμος λέει "βάλε ναι"  μόνο σε αλλαγή από κύρια σε κύρια και από βοηθητικιά σε βοηθητικιά. Εδώ έχω από κύρια σε βοηθητικιά. Τι να επιλέξω;

 

Μπορώ να το δηλώσω σαν ένα αυθαίρετο κτίσμα χωρίς οικοδομική άδεια 85τμ ;

Μπορώ να το δηλώσω σαν αποθήκη με/χωρίς άδεια 50τμ βοηθητικών +35τμ κύριων χώρων ;

Μπορώ να το δηλώσω σαν αποθήκη με/χωρίς άδεια 85τμ κύριων χώρων ;

Μπορώ να το δηλώσω μόνο τα 20τμ ΥΔΚΧ με αλλαγή χρήσης; Γιατί αν τα τετραγωνικά του κτιρίου παραμένουν ως έχουν, κακώς δήλωνε το κτίριο σαν αποθήκη αφού είναι κατοικία και μένει να ρυθμιστούν τα 20τμ;

και άλλα πολλά....

 

Επισυνάπτω και ένα σκίτσο πλάγιας τομής για να δώσω μια ιδέα...το κόκκινο αυτό που πάει για ρύθμιση...

 

 

 

ok9zkw.jpg

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.