Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πωληση-Αγροτεμαχιου Εκτος Σχεδιου


Recommended Posts

εχω ρωτησει δυο μηχανικους και μερικους μεσιτες,.....

 

 

Οι μεσίτες είναι στο = φούφουτος.

 

Όπως σου είπα η λυση είναι απλή. Θες να το πουλήσεις.

Άρα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θα υπογράψει μηχανικός ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ.

Άρα υποχρεωτικά θα πρέπει να βρεις εκεί έναν και να του το αναθέσεις. Αφού δει ότι έχεις τίτλους και τοπογραφικά θα σου πει το οκ ναι ή όχι ότι μπορείς να προχωρήσεις με ότι έχεις ή πρέπει να κάνεις κάτι άλλο.

Διαδικτυακά τι περιμένεις? Βεβαίωση? Δεν είναι εφικτό.

 

Με τα λίγα που είδα από αυτά που έβαλες και φανταζομενος από αυτά που έγραψες (χωρίς να είμαι σίγουρος) το τοπογραφικό που έχεις δείχνει ΜΟΝΟ το τμήμα του γεωτεμαχίου το δικό σου και όχι το σύνολο γεωτεμάχιο του τίτλου?

Αν ναι τότε υπαρχει πρόβλημα διότι πρέπει να δείχνει το όλο που περιγράφει ο τίτλος.

Κι αν το όλο είναι και το κτίριο που βλέπω να υπαρχει (αν) τότε αυτό πρέπει να είναι νόμιμο κι ας μη είναι στο δικό σου «τμήμα» αλλά στο υπόλοιπο.

 

Στα γράψαμε στα εντοπίσαμε… πιο πολλά δεν μπορούν να γίνουν από εδω. Πρέπει να το δώσεις σε μηχανικό σου στην περιοχή σου (που έχει και μπόλικους στην τελική) να τα δει όλα και να σε κατευθύνει.

Και σε σχέση με την αξιοποίηση του από μελλοντικό αγοραστή θα υπάρχουν σημαντικά προβλήματα από το ιδιαίτερα στενόμακρο σχήμα του και τις ελάχιστες πλαϊνές αποστάσεις που θα πρέπει να έχει από τα όρια για νόμιμο κτίσμα. Κι όποιος πάει τώρα να κάνει αυθαίρετο το λιγότερο είναι «κουζουλός» …. Το είπα και κρητικά….

Η τηλεπάθεια και η φαντασία τι είπες και τι μπορεί να εννοούσες έχει όρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαταρχήν, δεν ειναι πρέπον να ποστάρεις δημόσια τα στοιχεία του μελετητή. Πάει αυτό.

 

Η ένσταση μου ειναι η εξής. Εχεις ένα αγροτεμάχιο οπως ειπες 3500τμ.  Και προφανώς είναι αυτή η περιοχή που περικλείεται απο τα δέντρα, με το κτίσμα του συνιδιοκτήτη που φαίνεται στο συνημμένο τοπογραφικο.

 

Ο συνάδελφος ομως, επρεπε να μνημονεύσει ολο το αγροτεμάχιο στην αποτύπωση του. Γι'αυτο ισως σου λένε πως δεν είναι "σωστό". Δηλαδή μιλάει για τα 1500μ σου, ενώ έπρεπε να πει οτι εξ αποτυπώσεως ειναι 3500τμ (οσα είναι) και να δέιξει ενα ιδεατό "χωρισμα" (το οποιο εχετε συμφωνήσει στα λόγια φυσικα, μιας και δεν δυναται "χωρισμα" σε εξ'αδιαιρέτου).

 

Και για να καταλάβεις τι πρεπει να γίνει. Θα γίνει το τοπογραφικο για ολο το αγροτεμάχιο. Θα νομιμοποιήσει ο συνιδιοκτήτης το κτίσμα, και ομορφα και ωραια θα πουλήσεις το μερίδιο σου.

Αγαπητε Kane ναι συγνωμη για το εγγραφο,απλα ειμαι σε δυσκολη φαση και ζηταω βοηθεια και εγκυρες πληροφοριες και σας ευχαριστω για τον χρονο σας, απο οσο εχω μιλησει και με τον ξαδερφο μου ειναι λεει νομιμο το δικο του, και το εχω ηδη προχωρισει με εναν μηχανικο την περιοχης για να βγει τοπογραφικο για ολο το χωραφι + βεβαιωση για το κτισμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μεσίτες είναι στο = φούφουτος.

 

Όπως σου είπα η λυση είναι απλή. Θες να το πουλήσεις.

Άρα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θα υπογράψει μηχανικός ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ.

Άρα υποχρεωτικά θα πρέπει να βρεις εκεί έναν και να του το αναθέσεις. Αφού δει ότι έχεις τίτλους και τοπογραφικά θα σου πει το οκ ναι ή όχι ότι μπορείς να προχωρήσεις με ότι έχεις ή πρέπει να κάνεις κάτι άλλο.

Διαδικτυακά τι περιμένεις? Βεβαίωση? Δεν είναι εφικτό.

 

Με τα λίγα που είδα από αυτά που έβαλες και φανταζομενος από αυτά που έγραψες (χωρίς να είμαι σίγουρος) το τοπογραφικό που έχεις δείχνει ΜΟΝΟ το τμήμα του γεωτεμαχίου το δικό σου και όχι το σύνολο γεωτεμάχιο του τίτλου?

Αν ναι τότε υπαρχει πρόβλημα διότι πρέπει να δείχνει το όλο που περιγράφει ο τίτλος.

Κι αν το όλο είναι και το κτίριο που βλέπω να υπαρχει (αν) τότε αυτό πρέπει να είναι νόμιμο κι ας μη είναι στο δικό σου «τμήμα» αλλά στο υπόλοιπο.

 

Στα γράψαμε στα εντοπίσαμε… πιο πολλά δεν μπορούν να γίνουν από εδω. Πρέπει να το δώσεις σε μηχανικό σου στην περιοχή σου (που έχει και μπόλικους στην τελική) να τα δει όλα και να σε κατευθύνει.

Και σε σχέση με την αξιοποίηση του από μελλοντικό αγοραστή θα υπάρχουν σημαντικά προβλήματα από το ιδιαίτερα στενόμακρο σχήμα του και τις ελάχιστες πλαϊνές αποστάσεις που θα πρέπει να έχει από τα όρια για νόμιμο κτίσμα. Κι όποιος πάει τώρα να κάνει αυθαίρετο το λιγότερο είναι «κουζουλός» …. Το είπα και κρητικά….

Η τηλεπάθεια και η φαντασία τι είπες και τι μπορεί να εννοούσες έχει όρια.

Ναι Didonis σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου και εσενα οπως και των υπολοιπων, αρα προχωραω σε αναθεση πληρους τοτογραφικου για ολο το χωραφι και συννενοησης και με τον ξαδερφο. οσον αφορα για το χωρισμα ναι ειναι σαν ταρταν στιβου 100μ 

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς πρώτα με το συνιδιοκτήτη (δηλαδή ξανά). Του λές οτι θέλεις να πουλήσεις το μερίδιο σου. Εάν ενδιαφέρεται τ'αγοράζει αυτός και κάνει οτι θελει με τοπογραφικά/βεβαιώσεις - δε θα επεκταθώ περαιτέρω τι εννοώ-.

 

Εαν αρνηθεί, τότε προβαίνεις στη σύνταξη νεου τοπογραφικού, όλου του αγροτεμαχίου.

 

ΟΜΩΣ, πρεπει να νομιμοποιηθεί (αν δεν είναι) το κτίσμα, οι λαμαρινες, τα υπόστεγα. Αλλιως δε μπορείς να πουλήσεις! Η αν τα έχει νομιμοποιήσει ο ξάδερφος σου, να σου δώσει τα στοιχεία της νομιμοποίησης. (που αν τα εχει νομιμοποιήσει είναι υποπτο γιατι φαντάζομαι δε συνυπεγραψες ποτε...)

 

Υ.Γ. καλά δε θυμάμαι συνάδελφοι, πως χριεάζεται συναίνεση ιδιοκτητών για τακτοποίηση σε κάτω των 4στρ.;

Link to comment
Share on other sites

καne

εσυ καλα θυμασαι...

ο  αλλος ξαδερφος ομως επιμενει οτι αυτο το "μισο"  του δικου μας ξαδερφου ειναι ενα "ολοκληρο μισο"...

 

που σημαινει οτι αυτος εχει επισης ενα "ολοκληρο μισο"  καταδικο του...

και καπου το παει σε "διανομη"  ..."χρησικτησια...."...ποίος ξερει.....

 

γι αυτο και λεει του ξαδερφου

 

¨"το τοπογραφικο ειναι σωστο" :smile: :-) :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολο το κοσμο τα νεα εχουν ως εξης εκδοθηκε νεο τοπογραφικο και οποιο πιστευω οτι ειναι και σωστα και πληρες(εν συγκρισει με το πρωτο καμια σχεση). Ο ενδιαφερομενος-αγοραστης βρεθηκε αλλα κολλαμε στο οτι θελει να βαλει τροχοσπιτο αυτοκινουμενο αλλα πηρε την την τοπικη πολεοδομια (την οποια θα παρω κ εγω αυριο) και του ειπε οτι δεν μπορεις λεει να βαλεις τροχοσπιτο ανω των 15!!!!! τμ στο χωρο οτι απαγορευεται κλπ θα καλεσω και εγω ομως για να το ακουσω και εγω απο την πολεοδομια η οποι του ειπε οτι αυτος ειναι ο νομος απο το 14' που βγηκε.. συγνωμη εαν σας κουρασα..ευχαριστω προκαλαβολιακ για καθε συμβουλη σας..

Link to comment
Share on other sites

...οτι θελει να βαλει τροχοσπιτο αυτοκινουμενο ...

 

Εσύ το πουλάς ως έχει κι αυτός φροντίζει με δικό του μηχανικό να δει τι μπορεί να κάνει όταν το πάρει.

Να ρωτήσεις εσύ πολεοδομία και σου και μου και περίπου έτσι ή γιουβέτσι και δεν θα βγάλεις άκρη αλλά και οι συνδυασμοί που θα υπάρχουν δεν θα ξέρεις να τις κρίνεις αν αφορούν αυτά που κατά βάθος ο άλλος (αγοραστής) θα θελήσει να κάνει και δεν σε αφορά.

 

Γενική αρχή με πολεοδομία και για "Τροχόσπιτα Αυτοκινούμενα".

Ότι μπορεί να έχει αριθμό κυκλοφορίας από το υπουργείο μεταφορών το βάζει όπου θέλει και δεν αφορά την πολεοδομία.

Ότι δεν έχει αριθμό κυκλοφορίας και θα θελήσει τουαλέτα νερό κλπ θέλει Μηχανικό που θα τσεκάρει τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις τι μπορεί και αν μπορεί και με ποιες προϋποθέσεις μπορεί και Τέλος.

 

Μη το κάνεις ανατολικό ζήτημα τώρα προσπαθώντας να καταλάβεις όρους δόμησης κλπ κλπ απο εδώ… δεν σε αφορά αλλα αφορά τον αγοραστή και στην τελική αν το γήπεδο που του πουλούσες μπορούσε να κτίσει πολυκατοικίας (λέμε τώρα) θα ζήταγες δεκαπλάσιο ποσό.. αυτό του λες και ας ψάξει μόνος του με μηχανικό. Αν ρωτάει μόνος του πολεοδομία πιο καλά να πάει για ψάρεμα... έχει πιο πολλές ελπίδες να πιάσει κάτι. 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα και παλι, εχω φτασει στο σημειο οπου υπαρχουν ενδιαφερομενοι αγοραστες,αλλα.. ο συμβολαιογραφος κολλαει στο οτι στον τιτλο-αποδοχη κληρονομιας που εχω δεν φαινεται να μπορω να το πουλησω διοτι δεν εχω κανει κατατμηση(?) κ γραφει απλα εξ αδιαιρετου (ο τιτλος) ετσι ωστε να εχω απολυτως ξεχωριστο το δικο μου κομματι. αυτο (κατατμηση) ετσι οπως το καταλαβα εγω ειναι οτι πρεπει να γινει συμβολαιογραφικη πραξη εκ νεου ωστε να γραφει ο τιτλος ποιο κομματι ειναι τελειως δικο μου,ενα εχω καταλαβει σωστα με συνφερει αυτο να το κανω και ποσο μπορει να ειναι η αμοιβη του συμβ.? παρακαλω την διαφωτιση σας.

Edited by Spirus Tzirtzis
Link to comment
Share on other sites

1ον Αναθέτεις σε Τοπογράφο Μηχανικό να το ελέγξει κατ αρχήν και να σου πει ότι έχεις δικαίωμα να κάνεις κατάτμηση στη θέση που είναι. (κόστος θα σου πει ο ίδιος)

2ον Αν δεν έχεις δικαίωμα κατάτμησης το πουλάς ως έχει με πιθανούς όρους και περιορισμούς που από κοινού αποφασίσεις (αν συμφωνεί δηλαδή) και ο συνιδιοκτήτης.

3ον τιμές συμβολαιογράφων στους ίδιους ή στον συμβολαιογραφικό σύλλογο που έχουν και είναι ιδιαίτερα δραστήριος.

 

Το θέμα έχει εξαντληθεί σε επίπεδο φόρουμ και πρέπει να αναθέσεις στους αρμόδιους επαγγελματίες στην περιοχή σου.

Δεν υπάρχει τίποτα το ιδιαίτερο ή ιδιόρρυθμο να λυθεί και είναι ζητήματα καθημερινότητας που τα αντιμετωπίζουν κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να καταλάβεις με βάση τα στοιχεία που μας έδωσες και όλα όσα σου είπαν οι συνάδελφοι παραπάνω ότι δεν έχεις κανένα απολύτως ξεχωριστό δικό σου κομμάτι.

Έχεις ένα ποσοστό 50% από το ενιαίο αγροτεμάχιο 3,5 στρέμματα.

Το ότι τα συμφωνήσατε μεταξύ σας με τον ξάδερφό σου και είπατε εσύ το δεξιά εγώ το αριστερά καμία νομική ισχύ δεν έχει.

Οπότε αν ζητάς από τη συμβολαιογράφο να πουλήσεις ανεξάρτητο κομμάτι 1500τμ πολύ καλά σου λέει ότι δεν γίνεται.

Μπορείς όμως κανονικότατα να πουλήσεις το ποσοστό σου, 50% εξ΄αδιαιρέτου δηλαδη από το συνολικό αγροτεμάχιο.

(φυσικά εφόσον έχουν τακτοποιηθεί όλα τα κτίσματα και εκδοθεί βεβαίωση νομιμότητας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.