Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτοψία από πολεοδομια μετά απο καταγγελια


APSP

Recommended Posts

Το θεμα μου ειναι οτι η πελάτισσα μου εκνε καταγγελία .......

 

Τωρα όμως τα έβαλαν μαζι της 22 συνιδιοκτήτες

....

....

Υπάρχει τρόπος να σταματήσουμε την αποστολή των προστίμων ;

πέρα απο το θέμα... το ερώτημα μου ειναι....η πελάτισσα σου πριν κάνει καταγγελία μίλησε μαζί σου ή με άλλον μηχανικό???

Λογικό οι άλλοι να τα βάλουν μαζί της φυσικά.

 

Τρόπος υπάρχει.

Να ελεγχθεί πρώτον απο μηχανικό η ορθότητα των παραβάσεων που έγραψε η πολεοδομία. (τέντες δεν είναι πολεοδομική παράβαση) και με βάση ποια διάταξη υπάρχει η κάθε υπέρβαση. Θέλει αναλυτική και προσεκτική εργασία για αυτό απο εσένα και φυσικά θα πρέπει απο κάποιον που θα αναλάβει και κόστος αυτής της εργασίας να σου ανατεθεί.

Δευτερον ότι πράγματι είναι αυθαίρετο θα πρέπει να νομιμοποιηθεί. Όσα μπορούν να ενταχθούν στον 4178 θα εχουν μόνο το κόστος υπαγωγής και μηχανικου κλπ.

όσα δεν μπορούν για Χ λόγους να μπουν στον 4178 θα χρεωθούν το πρόστιμο και διατηρηση κλπ κλπ....

 

υπάρχουν κι αλλες παραλλαγές... αλλά γενικά έκανε μπέρδεμα με την κίνηση αυτή και άνοιξε θέμα με κοστολόγια υπαγωγής, μηχανικού, προστίμων κλπ και κάκιστων σχέσεων χωρίς επιστροφή παρά μόνο αν πει τα πληρώνει όλα η ίδια (που φυσικά δεν νομίζω ότι θα συμβεί) 

 

Υ.Γ.

Και ας αποφύγει πει ότι αφού έχουμε αυθαιρεσίες σε καλό θα μας βγει τώρα που υπαρχει ο 4178 να τα κάνουμε όλα και να μπορούμε να έχουμε δικαίωμα μεταβιβάσεων…. Διότι οι 22 θα την δαγκώσουν και ο σύλλογος μηχανικών θα την προτείνει ως αγία Τερέζα προστάτη των μηχανικών  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω στα όσα έχουν αναφέρει οι συνάδελφοι ότι στο θεμα δειγματοληπτικος έλεγχος, θα πρέπει να υπάρχουν και αμεροληπτοι κανόνες δειγματοληψίας. Το θέμα είναι ασχετο με το προβλημα του συναδέλφου. Καλως έγραψε οτι βρηκε. Μόνη λυση η ένσταση επί της έκθεσης χανοντας την εκπτωση του 30%. Ούτε φυσικά η υπαναχώρηση θα έχει αποτελέσματα. Καταγγελία που πήρε πρωτόκολλο πρεπει να εξατασθει.

 

Οι κανόνες λοιπον για τον δειγματοληπτικο πρεπει να ειναι ουδετεροι.

Ελέγχουμε όλες τις άδειες που τελειώνουν σε πέντε,

Ελέγχουμε το 10% των αδειών που προκύπτουν από κλήρωση,

τα ελέγχουμε όλα Κ.λπ..

Αλλιώς μπορει να βρεθεί ο υπαλληλος με κατηγορία για ιδιαίτερο ζήλο εναντίον συγκεκριμένου πολίτη. Και δεν είναι φαντασία..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.