Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη αναλογισμού


nascar1

Recommended Posts

Χαιρετώ όλα τα μέλη

 

Θα ήθελα την εμπειρία σας σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί. Οι γονείς μου διαθέτουν τα 800 χιλιοστά κάθετης ιδιοκτησίας. Τα υπόλοιπα 200 ανήκουν σε άλλο ένα πρόσωπο. Η ιδιοκτησία του πατέρα μου έχει σχήμα σαν L. Αυτό το λέω για τον εξής λόγο.

 

Κατά την ένταξη στο σχέδιο πόλης στην αριστερά της μεγάλης πλευράς του L (μήκους περίπου 50 μέτρων) ανοίγει δρόμος ο οποίος πέφτει όλος στο οικόπεδο του γείτονα συνεπώς πρέπει να αποζημιωθει κατά το μισό του πλατους του δρόμου ήτοι 50επί5=250τετραγωνικά μέτρα.

 

Προφανώς μιλάμε για ένα αρκετά μεγάλο πόσο που με προβληματίζει έντονα καθώς μελλοντικά εγώ θα κληθώ να πληρώσω. Έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

 

1) Σε τι τιμή ανα τετραγωνικό υπολογίζει το δικαστήριο το ύψος της αποζημίωσης? Η αντικειμενική είναι 172 ευρώ αυτή την στιγμή.​εξαρτάται από πολλούς παράγοντες -αλλά από εμπειρία μόλις του 2013 -η τιμή από ΕΦΕΤΕΙΟ ήταν ελάχιστα παραπάνω  (10€)

2) συμμετέχει και η κάθετη με τα 200 χιλιοστά παρόλο που δεν έχει πρόσωπο στον δρόμο που θα ανοίξει? (βέβαια και κατά το ποσοστό συν/σίας)

 

3) πόσο χρόνο παίρνει η όλη διαδικασία από την στιγμή που θελήσει κάποιος (επισπευδων) να ανοίξει ο δρόμος? (εξαρτάται από πολλούς παράγοντες -πρέπει να συνταχθεί ή με επίσπευση από εσάς ή από το δήμο πράξη αναλογισμού -να ακολουθήσουν τυχόν ενστάσεις -να εγκριθεί από Νομάρχη τώρα μάλλον από Περιφερειάρχη ή γενικό γραμματέα 

4) σε πόσο χρόνο από την στιγμή που βγάλει απόφαση το πρωτοδικείο πρέπει να πληρωθεί το ποσό? εξαρτάται Επιδέχεται έφεσης? επιδέχεται ΜΟΝΟ μια έφεση -και αν πάλι δεν συμφωνείς με την τιμή πας ΕΦΕΤΕΙΟ Αν δεν έχω τα χρήματα βγαίνει σε πλειστηριασμό? φυσικά 

 

Αν σας είναι χρήσιμο μπορώ να κάνω ένα σκαριφημα με τις διαστάσεις κάθε κομματιού για να σας διευκολύνει.

 

Εν τέλει μπορώ να απευθυνθώ στον γείτονα που πρέπει να αποζημιώσω και να του προτείνω να του δώσω ένα ποσό μετρητά και να μην έχει πλέον καμία άλλη απαίτηση? ναι αν τα βρείτε στην τιμή Καλύπτομαι ναι με έγγραφο δικηγόρου ? Στο μέλλον η τιμή πιστεύεται ότι θα αυξηθεί και συμφέρει να το κάνω άμεσα η να το αφήσω? Μέχρι τώρα κανείς δεν φαίνεται να έχει στα σχέδιά του την διάνοιξη της οδού. Ούτε ο δήμος ..επομένως μόνο εσύ μπορείς να επισπεύσεις 

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα απλά έχω μπλοκάρει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

@imhotep έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λες. Προφανώς ο όρος κάθετη κακώς χρησιμοποιήθηκε αντί του σωστού "αποκλειστικής χρήσης" και πράγματι στο μέλλον ενδέχεται να υπάρξουν αρκετά δικαστήρια. Πάντως υπάρχουν κτίσματα. Στο σχέδιο που δείχνει την υπάρχουσα κατάσταση στο Α1-2 όπως το ονομάζω έχουν κτίσμα οι γονείς μου και στο Α4 έχει κτίσμα ο γείτονας. Επίσης ο Α4 έχει δουλεία διέλευσης στο Α3...

 

 

Αρκετές δουλείες διέλευσης στο μέλλον όταν διανοιχτούν οι οδοί δεν θα έχουν λόγο ύπαρξης και θα μπορούν να καταργηθούν. Για παράδειγμα αριστερά του Α4 υπάρχει κεντρική οδός. Με προβληματίζει όμως αυτό που λες να το ξανασκεφτούμε. Έχεις κάτι στο μυαλό σου που πρέπει να λάβω υπόψιν?

 

 

@ΚΑΝΑ πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μου έδωσες. Πράγματι πρόκειται για μια ιδιαίτερα μπλεγμένη κατάσταση αλλά αφού εδώ υπάρχει το οικόπεδο εδώ πρέπει και να χτίσω. Άλλωστε κάποια στιγμή θα πρέπει να καταβληθεί η όποια αποζημίωση..

Το σημαντικό που μου τονίζεται είναι ότι συμμετέχει και ο γείτονας, κατά το ποσοστό του, στην αποζημίωση. Σε ένα παράδειγμα πράξης αναλογισμού που κυκλοφορεί (στις σελίδες 15-16) συμμετέχει και αυτός που δεν έχει πρόσωπο ΜΟΝΟ όταν τα μπροστινά οικόπεδα εξαντλήσουν το μέγιστο της συμμετοχής τους. Να υποθέσω πως αποτελεί διαφορετική περίπτωση?

 

Ξανά σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την διάθεση να βοηθήσετε...

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

αυτο, παλι, πού φαινεται  στο σχεδιο που κατεβασες???

 

"Για παράδειγμα αριστερά του Α4 υπάρχει κεντρική οδός."

 

οπότε κανε ενα σχεδιο να φαινονται

 

εμβαδα,  διαστασεις, κτισματα, δρομοι

 

υγ

πολυ καλα τα λεει η Χατζηροδου

απλα χωρις τα παραπανω  δεν μπορει να  υπαρχουν απαντησεις...

Link to comment
Share on other sites

αυτο, παλι, πού φαινεται στο σχεδιο που κατεβασες???

 

"Για παράδειγμα αριστερά του Α4 υπάρχει κεντρική οδός."

 

οπότε κανε ενα σχεδιο να φαινονται

 

εμβαδα, διαστασεις, κτισματα, δρομοι

 

υγ

πολυ καλα τα λεει η Χατζηροδου

απλα χωρις τα παραπανω δεν μπορει να υπαρχουν απαντησεις...

Δεξιά του Α4 ήθελα να πω....

 

Ορίστε ένα πιο ολοκληρωμένο σχέδιο. Η συνιδιοκτησία να θυμίσω αποτελείται από τα Α1-2, Α3, Α4.

Ακόμα και έτσι όμως γιατί η ύπαρξη δρόμου δεξιά του Α4 (υπήρχε από παλιά) και αριστερά του Α1-2 επηρεάζει την συμμετοχή η όχι του Α4 στην αποζημίωση και το ύψος αυτής?

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

κοιτώντας το σχέδιο

οι δρόμοι δεξιά αριστερά είναι διανοιγμένοι?

αν είναι γιατί υπάρχει δουλεία διέλευσης ?

 

κατα τα λοιπά

 

αν πάμε βάσει προσώπου

ο Α3 υποχρεούται σε αποζημίωση για 200/2=100 μ2

και μετά επιβαρύνονται οι άλλοι 

ο Α1-Α2 για 150*34/50=102

ο Α4 για 48

ή αν πάμε βάσει εκτάσεως για τα τυφλά

ο Α1-Α2 για 150*700/100= 105

ο Α4 για 45

 

αυτά στη συνολική αποζημίωση

για διάνοιξη πας μέχρι τον άξονα της οδού

οπότε έχεις υποχρέωση 125τμ

ο Α3 πληρώνει τα 100

και περισσεύουν 25

με τις αναλογίες μάλλον βάσει εκτάσεως

δηλ Α1-Α2 = 17,5

και Α4 = 7,5

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα.....

 

εκτος αν συμβαινει αυτο που υποψιαζομαι...

δλδ οτι η καθετη ειναι μια    σε  σχημα "Γ"...και περιλαμβανει και τα 200 τμ.

[γι  αυτο και μιλαει για  "δουλεια διελευσης" μονον υπερ την 4ης...]

 

Οπότε "φορτωνεται ολη την αποζημιωση αυτη η καθετη που βλεπει στον δρομο

και ωφελειται απο αυτον... :smile:

Αρα ο Α4 δεν πληρωνει.

 

Αν και παλι, εχω καποια επιφυλαξη,  επειδη λεει για καθετες Α1 - 2

οπότε, ισως να ειναι και παλι λαθος η καταγραφη του ιδιοκτησιακου

 

Το θεμα ειναι οτι

Το "προσωπο" που ωφελειται πληρωνει "κατ'  αρχάς"

και απο εκει και περα,  αν το 1/2 της εκτασής του ειναι μεγαλυτερο  απο την αποζημιωση  ...τελειωσε

Αν το 1/2 ειναι μικροτερο απο την αποζημιωση

αυτο το υπολοιπο επιμεριζεται.

 

υγ

εχω τις ιδιες αποριες για τους πλαινους δρομους και γιατι να υπαρχει δουλεια διελευσης, οταν υπαρχουν δρομοι...

 

τεσπα.....αυτα ειπε...σε αυτα απανταμε... :smile: :-)

 

τις καλημερες μου   σ'τσ'παραλίες

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κοιτώντας το σχέδιο

οι δρόμοι δεξιά αριστερά είναι διανοιγμένοι?

Οι δρόμοι τόσο δεξιά όσο και αριστερά ναι είναι διανοιγμένοι

αν είναι γιατί υπάρχει δουλεία διέλευσης ?

Γιατί το οίκημα που βρίσκεται εντός του Α4 εφάπτεται του Α3 και έχει πόρτα στην πλευρά του Α4 για υπόγειο. 

 

Νέο Σχέδιο 

 

κατα τα λοιπά

 

αν πάμε βάσει προσώπου

ο Α3 υποχρεούται σε αποζημίωση για 200/2=100 μ2

και μετά επιβαρύνονται οι άλλοι 

ο Α1-Α2 για 150*34/50=102

ο Α4 για 48

ή αν πάμε βάσει εκτάσεως για τα τυφλά

ο Α1-Α2 για 150*700/100= 105

ο Α4 για 45

 

αυτά στη συνολική αποζημίωση

για διάνοιξη πας μέχρι τον άξονα της οδού

οπότε έχεις υποχρέωση 125τμ (τα 250 προκύπτουν αν πάω μέχρι τον άξονα)

ο Α3 πληρώνει τα 100

και περισσεύουν 25

με τις αναλογίες μάλλον βάσει εκτάσεως

δηλ Α1-Α2 = 17,5

και Α4 = 7,5

 

 

σωστα.....

 

εκτος αν συμβαινει αυτο που υποψιαζομαι...

δλδ οτι η καθετη ειναι μια    σε  σχημα "Γ"...και περιλαμβανει και τα 200 τμ.

 

Θα μπορούσες να το διευκρινήσεις λίγο περισσότερο εδώ τι ακριβώς εννοείς? Το οικόπεδο είναι αυτό που αποτελείται από τα Α1-2, Α3, Α4. Οι ονομασίες είναι αυθαίρετες και έχουν δωθεί από εμένα. Αλλά σαφώς τα Α1-2 και Α3 είναι διαχωρισμένα αφού στο παρελθόν είχαν διαφορετικούς ιδιοκτήτες.

[γι  αυτο και μιλαει για  "δουλεια διελευσης" μονον υπερ την 4ης...]

 

Οπότε "φορτωνεται ολη την αποζημιωση αυτη η καθετη που βλεπει στον δρομο

και ωφελειται απο αυτον... :smile:

Αρα ο Α4 δεν πληρωνει.

 

Αν και παλι, εχω καποια επιφυλαξη,  επειδη λεει για καθετες Α1 - 2

οπότε, ισως να ειναι και παλι λαθος η καταγραφη του ιδιοκτησιακου

 

Το θεμα ειναι οτι

Το "προσωπο" που ωφελειται πληρωνει "κατ'  αρχάς"

και απο εκει και περα,  αν το 1/2 της εκτασής του ειναι μεγαλυτερο  απο την αποζημιωση  ...τελειωσε

Αν το 1/2 ειναι μικροτερο απο την αποζημιωση

αυτο το υπολοιπο επιμεριζεται.

 

υγ

εχω τις ιδιες αποριες για τους πλαινους δρομους και γιατι να υπαρχει δουλεια διελευσης, οταν υπαρχουν δρομοι...

 

τεσπα.....αυτα ειπε...σε αυτα απανταμε... :smile: :-)

 

τις καλημερες μου   σ'τσ'παραλίες

 

Όσον αφορά τις εύλογες απορίες σας για τις δουλείες στο Α3, στο παρελθόν το Α3 ανήκε σε άλλο ιδιοκτήτη (αυτόν από τον οποίον αγοράστηκαν και τα Α1-2 και Α4) και το αγόρασε ο πατέρας μου ολόκληρο μετά την άρνηση του Α4 να αγοράσει ο καθένας το κομμάτι μπροστά του και την τακτοποίηση του οικοπέδου. Οπότε μέχρι τότε τόσο το Α1-2 όσο και το Α4 είχαν δουλεία διέλευσης στο Α4. Γενικά πρόκειται για ένα αρκετά μπερδεμένο οικόπεδο όπως έχετε ήδη αντιληφθεί..

 

Καταλαβαίνω πως σας έχω κουράσει με τις ελλιπής πληροφορίες που σας έχω δώσει αλλά ζητώ την κατανόησή σας καθώς δεν είμαι πολιτικός μηχανικός αλλά ηλεκτρολόγος και έχω μπει σε μια κατάσταση χαοτική και προσπαθώ να βάλω μια τάξη σε όσα γνωρίζω και να καταλάβω τι βάρη με περιμένουν στο μέλλον καθώς είμαι συντηρητικός εκ φύσεως και με φοβίζει το άγνωστο. 

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

οπως ανεφερα πιο πανω,

 

"Αν και παλι, εχω καποια επιφυλαξη,  επειδη λεει για καθετες Α1 - 2

οπότε, ισως να ειναι και παλι λαθος η καταγραφη του ιδιοκτησιακου..."

 

Οπότε, παλι εχουμε  -πιθανη- αλλαγη "ιδιοκτησιακου"..

......ό,τι και να εννοει με την παρακατω φραση

 

"Θα μπορούσες να το διευκρινήσεις λίγο περισσότερο εδώ τι ακριβώς εννοείς? Το οικόπεδο είναι αυτό που αποτελείται από τα Α1-2, Α3, Α4. Οι ονομασίες είναι αυθαίρετες και έχουν δωθεί από εμένα.

[γι  αυτο και μιλαει για  "δουλεια διελευσης" μονον υπερ την 4ης...]"

 

κατοπιν αυτου

 

μονον απο την  περιγραφη του συμβολαιου συστασης καθετης  και των ιδιοκτητων

θα μπορουμε να μιλησουμε με  ...  βεβαιοτητα...

 

...τότε τα λεμε

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

βαρέθηκα..

κάθε τόσο νέο σχέδιο νέα δεδομένα

δεν κάνουμε ασκήσεις ούτε σενάρια βάσει υποθέσεων

 

ισχύουν αυτά

 

βάσει προσώπου

ο Α3 υποχρεούται σε αποζημίωση για 200/2=100 μ2

και βάσει εκτάσεως για τα τυφλά

ο Α1-Α2 για 150*700/100= 105

ο Α4 για 45

 

και δεν εξηγείται η δουλεία διέλευσης (ως προς το ότι δεν έχει καταργηθεί αυτομάτως και αν υπήρχε)

 

υγ βρες αρμόδιο μηχανικό στην περιοχή σου

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.