Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακρίβεια της τάξης του 1 mm


Recommended Posts

Έχει κάποιος υπόψιν του καποιες προδιαγραφες για επιτρεπτες αποκλίσεις στις χαράξεις αγκυρίων μεταλλικών κατασκευών; π.χ Ο ΕΚΩΣ δίνει επιτρεπτές αποκλίσεις από τις διατομες και τις καθετότητες για το μπετον...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ήθελα να ρωτήσω τι ακρίβειας όργανο ενδεικνυται για αυτην την δουλειά;

20cc ειναι επαρκές;

Οι οδηγίες πρός αυτόν που κραταεί το πρίσμα μπορεί να είναι της τάξεως του 0.5mm πίσω και δεξία και αυτός να το πετύχει;

Σε τι απόσταση πρέπει να στήνω ένα όργανο των 20cc για να πετύχω την ίδια απόκλιση με το όργανο των 5cc;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την απόσταση που χαράζεις.

Σκέψου ότι με βαθμονομημένο όργανο των 20cc η ακρίβεια που πετυχαίνεις στη χάραξη ενός σημείου στα 100μ είναι της ταξης των 3,1χιλ, δεξιά ή αριστερά από τον σκοπευτικό άξονα. Αυτό μόνο και μόνο από το όργανο, χωρίς να λάβουμε υπόψη κι άλλους παράγοντες όπως τον στοχοφόρο!!!

Επίσης για να πετύχεις ακρίβεια ισάξια του οργάνου των 5cc πρέπει να στήνεσαι στο 1/4 της απόστασης του.

Όμως για ένα κτίριο μήκους 100μ θα κάνεις 3 στησίματα. Για να είναι ακριβείας όσο το δυνατόν θα πρέπει να δημιουργήσεις δίκτυο στάσεων γύρω από το κτίριο όχι με απλές σκοπεύσεις και να το επιλύσεις με πρόγραμμα που χρησιμοποιεί ΜΕΤ έτσι ώστε να έχεις τις λιγότερο δυνατές απώλειες.

Για τέτοιες χαράξεις πάντως θεωρώ ότι η ακρίβεια των 20cc είναι ανεπαρκής.

Link to comment
Share on other sites

Αν ωστόσο πρέπει να δουλέψεις με 20cc , πρεπει να κοιτας η αποσταση του οργανου απο το καθε αγκύριο που χαράζεις να μην ειναι μεγαλύτερη απο π.χ 25μ;

ή και παλι χανεις σε ακρίβεια απο τις πολλες στάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το μήκος του κτιρίου σου είπα και από το δίκτυο. Πάντως και στα 50~75μ μετρα με καλό και υπεύθυνο στοχοφόρο θεωρώ πως ότι και να χαράξεις θα είσαι εντός των ορίων που μαζεύονται απο τα μαστόρια.

Αλλά προσοχή στο δικτυο των στάσεων. Ή δυνατόν να είναι στοχευμένες με mini prism, σε ορθή-ανάστροφη θέση τηλεσκοπίου (αν θες και σε περισσότερες περιόδους), με μέσο όρο των αποστάσεων και όλες οι στάσεις να είναι στοχευμένες από τις υπόλοιπες (ΟΧΙ φούντες ριγμένες από μία).

Τουλάχιστο εγώ,... έτσι δουλεψα σε όσα μεταλλικά έχω χαράξει. Το πρώτο μου πάντως που ήταν και το μεγαλύτερο (430m μήκος) μου βγήκε η ψυχή μέχρι να τελειώσει αισίως, μιας και ήμουν rookie και στο είδος και στο επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τη λεγόμενη "βιομηχανική γαιωδαισία".ένας αθέατος (για να χρησιμοποιήσω τον τίτλο της αντίστοιχης εκπομπής!) μαγικός κόσμος!

 

όσον αφορά την εκτροπή του άξονα κατά 1mm που ανέφερε ο GRTOPO

 

Yπενθυμίζω την δυνατότητα "επεξεργασίας" μηνύματος αντί των διαδοχικών δημοσιεύσεων. Για την συγχώνευση: avgoust

Link to comment
Share on other sites

Ενα mm είναι πολλές φορές τεράστια απόκλιση. Τα Ν3 μετράνε 0.01 mm . Φυσικά σε τέτοιες κλίμακες όλα λειτουργούν σα ζελέ, τα πάντα τρέμουν. Κι όμως μετράμε! και χαιρόμαστε όταν οι μετρήσεις μας επιβεβαιώνουν οτι ο τοπογράφος πάει πρώτος και φεύγοντας τελευταίος κλείνει την πόρτα.

Να σας θυμίσω με την ευκαιρία και μια σειρά από θεματάκια που οι περισσότεροι ξεχνάμε όταν χαράζουμε με πολικές συντεταγμένες σε συνθήκες βιομηχανικής ακρίβειας.

1. Οπτική κέντρωση, απλά την ξεχνάμε λόγω ανεπάρκειας, χρησιμοποιούμε λινέη (νήμα της στάθμης, ζύγι, plum bob ή όπως αγαπάτε)

2. Ελεγχο συνθηκών του ταχυμέτρου, με τους αντισταθμιστήρες OFF.

3. Ελεγχο (εδώ να δείτε τι γίνεται...) των φυσαλλίδων στα ακόντια.

4. Αποφεύγουμε το laser εκτός αν έχουμε εμείς τον έλεγχο πού χτυπάει και αποδεχόμαστε την κάπως υποβαθμισμένη ακρίβειά του σε σχέση με την υπέρυθρη. Γενικά, προτιμώ την υπέρυθρη σε ανακλαστικό φύλλο (πουλάνε και αυτοκόλλητα).

5. Προτιμώ πρώτα να χαράζω καλά τους άξονες (συνήθως πέφτουν σε υποστυλώματα) και για τα ένθετα χαράζω με ρίγα και αλφάδι ή laser χωροβατάκι (πολύ καλό).

6. Εχω άριστες σχέσεις με τον Εργοδηγό, θα μου χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοι συναδελφοι αν και λιγο καθυστερημενα

ετυχε αρκετες φορες να αντιμετωπισω απαιτησεις ακριβειας 1mm σε εφαρμογες εκτος αντικειμενου βιομηχανικης Γεωδαισιας οπως τοποθετηση εφεδρανων σε γεφυρες,στοιχειων για προωθηση γεφυρων απο σκυροδεμα η συμμικτες,μετρησεις παραμορφωσεων σε βαθρα και φορεις γεφυρων,σε δοκιμες φορτισηςγεφυρων, σε παραμορφωσεις τοιχων οπλισμενης γης κλπ συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις χρησιμοποιησα γεωδαιτικους σταθμους μεγάλης ακριβειας οπως DTA 5005 και TCA 2003 της Leica η S8 της Trimble με γωνιακες ακριβειες 1.5-3cc και 1mm+1ppm στις αποστασεις

τοσο λοιπον ο κυριος εξοπλισμος οσο και ο παρελκομενος εχουν πολυ αυστηρες απαιτησεις και κυριως η μεθοδολογια ειναι εντελως διαφορετικη των κλασσικων τοπογραφικων εργασιων (φορτσαρισμενες κεντρωσεις-ειδικα κατοπτρα κλπ)

προδιαγραφες συναδελφε palex κυριως σε Γερμανικα DIN η στα British Standards

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.