Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση σε ανοιχτό Η.Χ. άνωθεν κατοικίας


sok_ratis

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Έχω τον εξής προβληματισμό. Σε νέα πολυώροφη οικοδομή έχω περίπτωση Η.Χ. στον 2ο όροφο ενώ από κάτω στον 1ο όροφο υπάρχει κατοικία. Για να κλείσει το κέλυφος θα πρέπει το δάπεδο του Η.Χ. να μονωθεί καθώς αποτελεί οροφή για το υποκείμενο διαμέρισμα. Ο Η.Χ. όμως έχει στην συνέχεια εξώστη. Το πρόβλημά μου είναι ότι αν βάλω μόνωση θα είναι πάχους περίπου 9cm και αυτό σημαίνει είτε υπερύψωση και του δαπέδου του εξώστη ή αλλιώς δημιουργία σκαλοπατιού μεταξύ Η.Χ. και εξώστη. Το σκαλοπάτι θέλω να το αποφύγω αλλά και από την άλλη δεν θέλω να γεμίσω ούτε γκρο μπετόν στο μπαλκόνι ούτε και να το γεμίσω με φελιζόλ για να ανέβει η στάθμη γιατί είναι μεγάλη η επιφάνεια. Επισυνάπτω επεξηγηματικό σκαρίφημα. Έχετε καμία λύση να προτείνετε; Ευχαριστώ.

post-65161-0-80182000-1470814181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  Μόνωση κάτω από την πλάκα (οροφή του 1ου),

1 : αναγκαστικά σε όλο το φάτνωμα της πλάκας αν μπει στον ξυλότυπο πριν τη σκυροδέτηση

2 : τοπικά, είτε σε όλο το δωμάτιο του 1ου (για να μη φαίνεται το "δόντι"), αφού τελειώσουν οι εργασίες

 σκαλοπάτι στο δάπεδο με τίποτε 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τη λυση νο.2 του τετρις, με κρυψιμο με δημιουργια ψευδοδοκαρου με γυψοσανιδα και ισως τοποθετηση χωνευτων σποτ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο. Μάλλον πάω για εσωτερική μόνωση σε όλο το δωμάτιο και ας έχω υπερκάλυψη για να μην έχω δόντι στην οροφή (είναι πιο απλή και φθηνή λύση από την γυψοσανίδα μετά).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.