Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα εντός μη οριοθετημένου παραδοσιακού οικισμού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα οικόπεδο το οποίο σύμφωνα με ΦΕΚ βρίσκεται εντός παραδοσιακού οικισμού.

 

Πήγα στην αρμόδια πολεοδομία προκειμένου να πάρω όρους δόμησης, σύμφωνα με όσα ορίζει το αντίστοιχο ΦΕΚ και από την πολεοδομία μου είπαν ότι καθώς ο συγκεκριμένος οικισμός δεν είναι οριοθετημένος θα πρέπει να περάσει από επιτροπή, η οποία θα πάει από εκεί και θα με ενημερώσει. Εντωμεταξύ γύρω από το συγκεκριμένο οικόπεδο έχουν κτίσει και άλλοι και σε παλαιότερη επίσκεψη στην συγκεκριμένη πολεοδομία μου είχαν πει ότι το οικόπεδο είναι εντός του παραδοσιακού οικισμού. 

 

Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο; τι θα ελέγξει δηλαδή η συγκεκριμένη επιτροπή;

 

ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

..τι θα ελέγξει δηλαδή η συγκεκριμένη επιτροπή;

 

...

Αν είσαι εντός ή όχι στα όρια του οικισμού. 

Συχνά τα αρχικά σχέδια των ορίων είναι ενα χαρτί Α4 ή Α3 και με απλό σκαρίφημα χεράτο και σημάδια μικρά (αυτό η εκκλησία τάδε αυτό το πηγάδι τάδε, αυτό η μάντρα του τάδε κλπ) και αρκετά ζικ ζακ ακόμα στο σχήμα του οικισμού.

Οπότε ερμηνεύει αυτό. Αν είσαι κοντά σε όρια τα πάντα παίζουν αν είσαι στην καρδιά δεν ανησυχείς.

 

Αυτά... Αλλά πιο αρμόδιοι και έμπειροι να σου απαντήσουν ή ακόμα πιο σωστά να το λύσουν το πρόβλημα είναι οι έμπειροι Τοπογράφοι Μηχανικοί, που σου συνιστώ να συνεργαστείς στην περιοχή σου.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.