Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φάκελος εγκατάστασης υγραερίου για υφιστάμενη εγκατάσταση


miltos

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Για την έκδοση πιστοποιητικού πυροπροστασία σε επιχείρηση πρέπει να υποβληθεί στη ΔΟΥ Φάκελος Εγκατάστασης Υγραερίου (ΦΕΥ) σύμφωνα με την ΚΥΑ 31856 (Τεχνικός Κανονισμός Εγκαταστάσεων Υγραερίου)

 

Ο κανονισμός φαίνεται να αναφέρεται μόνο σε εγκαταστάσεις οι οποίες πρόκειται να υλοποιηθούν και δεν περιλαμβάνει υφιστάμενες. Για μία νέα εγκατάσταση λοιπόν, προβλέπει αρχικά την εκπόνηση μελέτης, την ανάθεση επίβλεψης και μετά την κατασκευή τη σύνταξη από τον επιβλέποντα τεχνικής έκθεσης, έκδοση πιστοποιητικών (τήρησης απαιτήσεων του κανονισμού, δοκιμών αντοχής και στεγανότητας και άλλα).

 

Χαρακτηριστικό είναι ότι στο υπόδειγμα της τεχνικής έκθεσης αναγράφονται τα στοιχεία του μηχανικού και των τεχνικών.

 

Το ερώτημα είναι αν μου διαφεύγει κάποια διαδικασία προσαρμοσμένη σε υφιστάμενες εγκαταστάσεις.

Αν όχι, τότε πρέπει κάποιος να υπογράψει σαν επιβλέπων ενός έργου με το οποίο δεν είχε ποτέ καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Μίλτο, δεν ξέρω αν κάνω λάθος, αλλά δες λίγο στο τελευταίο άρθρο της ΚΥΑ 31856/2003. Νομίζω πως πρέπει να συνταχθεί νέα μελέτη για την συμμόρφωση της υφιστάμενης εγκατάστασης σύμφωνα με τις διατάξεις του Τεχνικού Κανονισμού Εγκαταστάσεων Υγραερίου

<<Άρθρο 3
ΚΑΤΑΡΓΟΥΜΕΝΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ – ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ – ΚΥΡΩΣΕΙΣ
"1. ... Η υποχρέωση της σύνταξης αυτής της μελέτης ισχύει και για τις προ της έναρξης ισχύος της απόφασης αυτής υφιστάμενες εγκαταστάσεις υγραερίου των κατηγοριών αυτών στα κτίρια με σκοπό τον έλεγχο της συμμόρφωσής τους σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος κανονισμού ή την μεταβατική προσαρμογή τους σε αυτές κατά τα οριζόμενα στον κανονισμό....">>
.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει να συνταχθεί νέα μελέτη, αλλά αυτή δε διαφοροποιείται με τη μελέτη που γίνεται για νέα εγκατάσταση (πάλι θέλει ορισμό επιβλέποντα, τεχνική έκθεση κλπ)

 

Τώρα που το σκέφτομαι, αν χρειάζεται έστω και μία μικροεπέμβαση στην εγκατάσταση, μπορεί να αναφερθεί στη μελέτη και τεχν έκθεση ότι αφορά συμμόρφωση εγκατάστασης, να οριστεί επιβλέπων κλπ κλπ (έστω για αλλαγή πχ μη πιστοποιημένης βάνας). Με αυτόν τον τρόπο νομίζω ότι είμαστε όλοι καλυμμένοι, από νομική και φορολογική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ποιος θα ζητησει χαρτούρα για υφιστάμενη εγκατάσταση ακόμα και αν η νομοθεσία το προβλέπει? Κανείς...

Αρα για νεες εγκαταστάσεις απαιτείται. Για υφιστάμενες αν δεν σου ζητάνε από κάπου μην τα σκαλίζεις!

:mrgreen:

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.