Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Ναι Μαρίκα, η καταγραφή του παρελθόντος  πρέπει να γίνει...

αλλά οι πραγματικές τους προθέσεις ξεγυμνώνονται  από το γεγονός ότι

παράλληλα ΔΕΝ κάνουν αυτό που πρέπει για να εξασφαλίσουμε ένα καλύτερο μέλλον....!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι Μαρίκα, η καταγραφή του παρελθόντος  πρέπει να γίνει...

\

Η καταγραφή να γίνει αλλά όχι και η άφεση αμαρτιών με την ταυτόχρονη ανάληψη ευθυνών από τους μηχανικούς με τη ΜΣΕ....

Edited by da-mi
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πλέον καταλαβαίνουμε όλοι ότι το όλο σκηνικό είναι για το πάπλωμα όπως έλεγε ο βουλευτής Ζερβός στους παπλωματάδες ...

 

Σε ένα χώρο που τίποτα δεν είναι πιστοποιημένο , πάμε εκ των υστέρων ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ παρανομίες σε κάτι που οι τότε ΓΟΚ δεν θεωρούσαν παράνομα και μιλάω κυρίως για την κατηγορία 3 , τις αλλαγές χρήσης , τις διαμερισματώσεις , τα κοινόχρηστα και πολλά ακόμα .

 

Μιλάμε για άδειες που Υπόκεινταν σε Μελλοντικό Ελεγχο , αλλά και για άδειες που ελέγχονταν στην ρευματοδότηση από την πολεοδομία .

 

Και μια και μιλήσατε για το μητρώο κατασκευαστών , από το 1977 όταν ως πρωτοετής διάβαζα το ΕΔ του ΤΕΕ , ήταν τότε έτοιμο να το φτιάξουν .

 

40 χρόνια μετά δεν έχει αλλάξει τίποτα , πέρα από εμάς και το χρώμα των μαλλιών μας και των γενιών μας... 8-)

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς τα αυθαίρετα δίνουν και θα δίνουν για πολύ καιρό εισόδημα. Από κει και πέρα όσοι παρανόμησαν να πληρώσουν, άλλωστε έτσι δημιουργείται και ένα είδος "νομικού" προηγούμενου ότι δεν μπορεί ο κάθε πανέξυπνος καταφερτζής να παρανομεί χωρίς επιπτώσεις. Αφού δεν κατάφερε ο χρυσοπληρωμένος κρατικός μηχανισμός να επιβάλλει τις ποινές που προβλέπονταν, ας βάλουν το χεράκι στην τσέπη όσοι έχουν αυθαιρεσίες.

 

Και στο φινάλε, όπως πριν αγοράσεις πληρώνεις δικηγόρο για έλεγχο τίτλων, πλήρωσε και μηχανικό για να σου βρει αν υπάρχει διαμερισμάτωση ή οτιδήποτε άλλο. Αλλιώς δώστα σε πρόστιμο στο ΥΠΕΝ και τους υπαλλήλους του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες να πληρώσουν.Το θέμα είναι ποιος?Μετά από τόσες μεταβιβάσεις σε ανθρώπους που δεν ήξεραν την νομοθεσία (εδώ πασχίζουμε εμείς).Το θέμα δεν είναι λοιπόν οι χαζοαυθαιρεσιες το θέμα είναι να μην υφίστανται αυτές και αντίστοιχα να απλοποιηθείο ΓΟΚ στο κομμάτι αυτό.Με την 48 ενημέρωση που απλά μπήκε η Τ.Ε κατατέθηκαν αρκετές ενημερώσεις λόγο απλοποίησης που αναλογικά με παλιά δεν θα δηλώνονταν.Η ταυτότητα θα πρέπει να αποσκοπεί εκεί σε τέτοιου είδους παρεμβάσεις ΕΕΜΚ 48ωρη κτλ απλά να καταθέτει ο μηχανικός τα "λίγα" δικαιολογητικά άμεσα και γρήγορα.Επισης να έρθει σαν φάρμακο και να διορθώσει λάθη που θα τα βρούμε μπροστά μας , είτε δικά μας αλλά κυρίως λάθη συναδέλφων.(δεν μιλάμε για λάθη τύπου βίλλα σε δάσος ρυθμισμένη κτλ εκεί τσεκούρι)Αν το καταλάβουν αυτό θεωρώ ότι θα είναι ένα μεγάλο βήμα.Ο ΓΟΚ είναι αμέσως το επόμενο.Αλλα οποίες αλλαγές θα πρέπει να γίνουν από επιτροπές και όχι "επιτροπές"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προαναγγέλλει νέο θεσμικό πλαίσιο
Σταθάκης: Τακτοποίηση αυθαιρέτων με κοινωνικά κριτήρια

 

"Για τακτοποίηση αυθαιρέτων με κοινωνικά κριτήρια και καινούργιο θεσμικό πλαίσιο κάνει λόγο ο Γιώργος Σταθάκης ενόψει της ψήφισης του νέου νομοσχεδίου για τα αυθαίρετα."

 

εδω

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500154938

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η καταγραφή να γίνει αλλά όχι και η άφεση αμαρτιών με την ταυτόχρονη ανάληψη ευθυνών από τους μηχανικούς με τη ΜΣΕ....

 

da-mi,

μοιάζει στην ανάρτηση μου να υποστηρίζω αυτό που απεύχεσαι ;;;;..... :shock:  :shock: 

όσο για την ΜΣΕ, έχω  ήδη εκφραστεί αλλού όπως τους αξίζει : :P

Link to comment
Share on other sites

Και αισίως μπαινουμε στην νέα προπαρατασιακη βδομάδα....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με τέλος προθεσμίας για τα μηχανογραφικά την Τρίτη και τις δηλώσεις την Παρασκευή

δε νομίζω να πιστεύετε σοβαρά ότι θα ασχοληθούν με το νομοσχέδιο αυτή τη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται.....εγώ πιστεύω ότι κάπου εκεί προς παρασκευή μεσημέρι ίσως το θυμηθούν και βγει καμία ανακοίνωση σε μέρες πάλι...πχ παράταση 39.5 μέρες....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.