Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για το νεο νομο....υπαρχει καμια αλλη ΦΗΜΗ...για τους ελεγκτες δομησης;

Δηλαδη ισχυει οτι καθιερώνεται έλεγχος των δηλώσεων υπαγωγής από ελεγκτές δόμησης;

κατι τι σημαινει οτι,... για έκδοση διοικητικής πράξης ή μεταβίβασης απαιτείται ηλεκτρονική βεβαίωση του Παρατηρητηρίου Δομημένου Περιβάλλοντος για την ολοκλήρωση του ελέγχου.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

3. Με κοινή απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας καθορίζεται κάθε
αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος, καθώς και η διαδικασία
αμοιβής των Ελεγκτών Δόμησης.

 

[αν τελικα ψηφισθει ... ]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, ο ιδιοκτητης θα πληρωνει μηχανικο για την τακτοποιηση και μετα θα πληρωνει αλλο μηχανικο για ελεγχο του μηχανικου?

Καλο ακουγεται! Μην το παρει ειδηση ο Σειρηνακης και μας το κλεψει!

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, το προβλημα ειναι η αμοιβη του ΕΔ?

Πιστεψε με, μπορει να υπαρξουν περισσοτερα και σοβαροτερα προβληματα.

 

Οσοι ειναι οκ με τις δηλωσεις που κανουν και τεκμηριωνουν επαρκως αυτα του δηλωνουν και τους συντελεστες που βαζουν, δεν εχουν κανενα φοβο.

Αλλου ειναι το προβλημα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω οτι η αμοιβη του ΕΔ δεν ειναι το κυριοτερο θεμα..απλα βλεποντας απο 2010 και μετα το πελατολογιο μου, θεωρω οτι και τα επιπλεον 100-200 ευρω παραπανω, σιγουρα θα αποτελεσουν αποτρεπτικο παραγοντα ενταξης..

Οσο για το αν εισαι σωστος, με τους ισχυοντες νομους που αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος, αλλα η μια πολεοδομια αλλα η αλλη, εσυ θεωρεις οτι υπαρχει σωστο?

Εγω παντως οχι..ο καθενας αρκει να τεκμηριωνει την απαντηση του βασει καποιου νομοθετηματος..Αν ανοιξεις τα αρχεια που εχουμε υποβαλλει ολοι μας, νομιζεις οτι θα τα βρεις εστω το 50% σωστα (κατα την γνωμη σου σωστα..)?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

.Αν ανοιξεις τα αρχεια που εχουμε υποβαλλει ολοι μας, νομιζεις οτι θα τα βρεις εστω το 50% σωστα (κατα την γνωμη σου σωστα..)?

Μόνο τα αρχεία?Εδώ ίδια περίπτωση και κάθε μηχανικός άλλη αντιμετώπιση ούτε λάθος ούτε σωστή.Δυστυχώς χρειάζεται επανεκκίνηση και διορθωτικές κινήσεις τύπου Ε9 ας πούμε στις υφιστάμενες δηλώσεις βεβαιώσεις .Άσε δε την κόκκινη γραμμή η οποία έχει τεντώσει τόσο στην πράξη αλλά δεν σπάει η άτιμη για κανένα λόγο....

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε ο ΕΔ να ελεγχει μονο την αποτυπωση (περιγραμμα, υψος κτλ) και οχι τον υπολογισμο του προστιμου.

Θεωρω οτι θα ηταν το βελτιστο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω πως θα λειτουργήσει ο ΕΔ και πως θα ανταποκριθεί από άποψη εμπειρίας (??? τι εμπειρία να έχεις στις ερωτοαπαντήσεις).Τον χρόνο απόδειξης πως θα τον πάρει πάνω του όταν δεν υπάρχουν Α/Φ ή δημόσια έγγραφα? Για να ελεγχθεί η δήλωση θα χρειαστεί εξοπλισμό και σοβαρό μέτρημα 100-200 ευρώ μου φαίνονται λίγα για αμοιβή ΕΔ .Στις περιπτώσεις που υπάρχουν διαφωνίες η πολεοδομία δεν θα λύνει διαφορές?Πόσο χρόνο θα πάρει με την υποστελέχωση και την αβεβαιότητα που επικρατεί?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι, αυτό με τους ΕΔ δεν θα υπάρχει στο τελικό.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.