Μετάβαση στο περιεχόμενο

Π.ΟΜ.ΙΔ.Α.: Να καταργηθεί η ρύθμιση για την «Ταυτότητα Κτιρίων»


Giorgos1987

Recommended Posts

Γιατί τακτοποίηση μπορεί να υπογράψει ΜΜ? Άσε που πιστεύω ότι ηλεκτρονικές ταυτότητες κτιρίων μόνο τους ΠΜ θα βάλουν. Δυστυχώς!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονική ταυτότητα θα κάνουν όλοι, όπως έγινε και με τα ΠΕΑ και με τις τακτοποιήσεις.

 

Απλά όπου χρειάζεται βεβαίωση στατικής επάρκειας θα χρειάζεται ΠΜ, όπου χρειάζεται ΥΔΕ θα χρειάζεται κάποιος με άδεια ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη (συνήθως ΜΜ και ΗΜ), κτλ.

Ξεχνά το θα απογοητευτείς... ούτε καν αρχιτέκτονες δεν θα έχουν δικαίωμα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονική ταυτότητα θα κάνουν όλοι, όπως έγινε και με τα ΠΕΑ και με τις τακτοποιήσεις.

 

Απλά όπου χρειάζεται βεβαίωση στατικής επάρκειας θα χρειάζεται ΠΜ, όπου χρειάζεται ΥΔΕ θα χρειάζεται κάποιος με άδεια ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη (συνήθως ΜΜ και ΗΜ), κτλ.

 

Eσυ κανεις τακτοποιησεις χωρις ΠΜ ή ΑΜ ή αντιστοιχη ειδικοτητα, στην ομαδα εργου?

Link to comment
Share on other sites

Εγω με ΠΕΑ δεν ασχολουμαι, ποσο μαλλον με θερμανση και κλιματισμο.

Αλλα τυγχανει να εχω κανει τα σεμιναρια, και για να σας προλαβω,ο διδασκων ηταν αψογος και εμαθα αρκετα πραγματα που αγνοουσα και δεν ειχαν διδαχθει.

Αν θες την αποψη μου, για θερμανση και κλιματισμο επρεπε να εχουν δικαιωμα μονο ΜΜ και ΗΜ.

 

ζιο7, το προβλημα μου δεν ειναι οι αλλες ειδικοτητες.

Το θεμα ειναι τι γινεται στην περιπτωση αυθαιρεσιων, που κατι θα προβλεπεται και στην ηλ. ταυτοτητα.

Υπαρχουν υποθεσεις, που καθομαστε 5-6 ΠΜ ή ΑΜ, κατεβαζουμε μια ντουλαπα νομοθεσια, εχουμε και μια καποια εμπειρια απο νεες κατασκευες και ακρη δεν βγαζουμε.

Ο ΜΜ ή ΗΜ πως θα βγαλλει ακρη?

Εκει ειναι και η ενσταση μου στις δηλωσεις του Ν4178 και στις βεβαιωσεις του Ν4178.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ενώ για θέρμανση και κλιματισμό βγάζουν άκρη οι ΠΜ? Κι όμως έχουν δικαίωμα, πλέον και χωρίς εξετάσεις, για να εκδώσουν το ΠΕΑ.

 

Οπότε στην Ελλάδα στο τομέα των μηχανικών ότι θέλουν αποφασίζουν οι ΠΜ. Εδώ δεν μας δώσανε το δικαίωμα στους ημιυπαίθριους χώρους που ήταν σχετικά απλό θέμα σιγά μη μας δώσουν στην ταυτότητα κτιρίου. 

Link to comment
Share on other sites

Στο είχα γράψει και παλαιότερα. Στην οικοδομή και στα κτήρια αυτοί κάνουν κουμάντο, το πολύ πολύ να μπαίνεις υπεργολάβος με χαμηλή αμοιβή όπου απαιτείται και αν. Και αν.. Σε άλλους τομείς κάνουν άλλες ειδικότητες κουμάντο άκου που σου λέω.. Θα μου πεις στο δια ταύτα..

Την ταυτότητα θα την κάνουν οι ΠΜ γιατί αυτοί μπορούν και γνωρίζουν. Το ότι μπήκαν παράτυπα στα ΠΕΑ θέρμανσης κλιματισμού εκτιμώ ότι θα αλλάξει στην πορεία άλλωστε δεν έχει ξεκινήσει. Μην ξεχνάς ότι έχουν και ισχυρό λόμπι στο ελεύθερο επάγγελμα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξανακακομοιριάζουμε με τα "επαγγελματικά δικαιώματα". Η κατάσταση πάει για απορρύθμιση μέχρις ενός βαθμού, καλώς ή κακώς.

Τα υπόλοιπα είναι για να τσακωνόμαστε στους καφενέδες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πάτε αλλού τη συζήτηση, εκτός του συγκεκριμένου θέματος....

Φανταστείτε λέει να μας διάβαζαν εδώ οι ...πομιδάδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομικές άδειες για εργολάβους και επαγγελματίες (π.χ. ξενοδοχεία, γραφεία)....κερδίζουν αρχιτέκτονες.

 

Αυτεπιστασίες, επιβλέψεις, οικοδομικές άδειες για ιδιώτες....κερδίζουν Π.Μ. . 

 

Αυθαίρετα, ταυτότητες κ.τ.λ....ισοπαλία.

 

Έτσι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.