Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλυντήριο αυτοκινήτων σε περιοχή αμιγούς κατοικίας


Vasilis Kalivas

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι σε κατάσταση αναζήτησης χώρου για να ανοίξω πλυντήριο αυτοκινήτων (πλύσιμο στο χέρι). Ένας εξαιρετικός χώρος που με ενδιαφέρει βρίσκεται σε περιοχή αμιγούς κατοικίας. Πλην όμως είναι εντελώς αραιοκατοικιμένη σε προάστιο της Πάτρας και χωρίς σπίτια γύρω παρά μόνο 1-2 καταστήματα εμπορικά. Να επιχειρήσω να το ψάξω πολεοδομικά μήπως και πατήσω στο άρθρο που μιλάει για εξαίρεση κατά περίπτωση (Άρθρο 240) του συγκεκριμένου Ο.Τ. ή θα φάω τα μούτρα μου και τσάμπα χρόνο θα χάσω? Θα καταλήξουμε πάλι στην απάντηση δόντι κλπ? 

 

Με εκτίμηση

Βασίλης Καλύβας

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι σε σώζει δόντι άμα δεν επιτρέπεται από χρήσεις γης. Θες γενική κατοικία.

 

Τι είναι το άρθρο 240 που λες ? Σε ποιον νόμο αναφέρεσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναφέρεις περι άρθρου 240 κλπ ... μην τα λαμβάνεις υπόψη !!!

Αναφέρονται στο τι χρήσεις μπορούν να υπάρχουν σε καθε περιοχή !

 

Στη συνέχεια ... σε περιοχή με χρήση ΑΜΙΓΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ (όπως αυτό που επικαλείσαι) το έχεις ξεχάσει !

Δεν επιτρέπεται δια ροπάλου !

Επιτρέπεται μόνο σε περιοχές Γενικής Κατοικίας και ειδικότερα όπου επιτρέπεται να δημιουργηθεί πρατήριο υγρών καυσίμων (βενζινάδικο)

 

Καλό είναι να αποτανθείς σε μηχανικό (μηχανολόγο) της περιοχής σου να σε κατευθύνει στις ενέργειες σου ....

που ούτως ή άλλως θα τον χρειαστείς για την έκδοση της άδειας !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.