Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη παρέμβαση σε υδρορρόη


Giannis Papadopoulos

Recommended Posts

Πόσο κάνει ένας σωλήνας, να σας πάρω εγώ έναν καινούριο. Νισάφι!

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

οπως λες,

"πηρε" τον σωλήνα εν αγνοια μας και συνεδεσε την τουαλέτα που έκανε στο μαγαζι του.

[αυτο δεν υπηρχε στο αρχικο ερωτημα..και  δξ τι εννοεις.]

 

Μας είπε ο σωλήνας πάει, διοτι μύριζε το μαγαζί μου. Εμεις διαμαρτυρυθηκαμε έντονα, αυτό. Δεν θελησαμε να πάμε τα πράγματα στα άκρα.  Εδω και πέντε χρόνια δεν έχει γίνει ποτέ λίμνη ο ακάλυπτος, απλά φέτος μόνο ένα δάχτυλο νερό είχαμε σε ενα υπόγειο, αυτό. Θελουμε με το καλό να γίνει κάτι γιατί με τα δικαστηρια αργούν τόσο πολύ αυτές οι υποθεσεις το γνωρίζετε νομίκος είστε, άσε που θα μας βγει ποιος ξέρει πόσο, αλλά οκ άσε το κομματι αυτό, παρε μονο το χρονικό κομματι, πότε θα γίνει αυτο εαν του κάνουμε μηνυση?

 

 

 

 

 

 

παντως,

στα 5 χρονια που περιμενετε χωρις να κανετε τπτ....και ρωτατε για νερα στα θεμελια που μπαινουν/δεν μπαινουν/πλημμυριζει /οχι πολυ/περισσοτερο/λιγωτερο....

 

οσα δικαστηρια και αν ειχατε κανει [που ειναι μονον 1 ...]

 

 θα τα ειχατε κερδισει...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πόσο κάνει ένας σωλήνας, να σας πάρω εγώ έναν καινούριο. Νισάφι!

Μα δεν ειναι η τιμη του σωλήνα το θέμα, το θέμα είναι οτι τον πήρε και δεν φέυγουν με άλλον τρόπο τα νερα. Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο; 

Edited by Giannis Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

οπως λες,

"πηρε" τον σωλήνα εν αγνοια μας και συνεδεσε την τουαλέτα που έκανε στο μαγαζι του.

[αυτο δεν υπηρχε στο αρχικο ερωτημα..και  δξ τι εννοεις.]

 

Μας είπε ο σωλήνας πάει, διοτι μύριζε το μαγαζί μου. Εμεις διαμαρτυρυθηκαμε έντονα, αυτό. Δεν θελησαμε να πάμε τα πράγματα στα άκρα.  Εδω και πέντε χρόνια δεν έχει γίνει ποτέ λίμνη ο ακάλυπτος, απλά φέτος μόνο ένα δάχτυλο νερό είχαμε σε ενα υπόγειο, αυτό. Θελουμε με το καλό να γίνει κάτι γιατί με τα δικαστηρια αργούν τόσο πολύ αυτές οι υποθεσεις το γνωρίζετε νομίκος είστε, άσε που θα μας βγει ποιος ξέρει πόσο, αλλά οκ άσε το κομματι αυτό, παρε μονο το χρονικό κομματι, πότε θα γίνει αυτο εαν του κάνουμε μηνυση?

 

 

 

 

 

 

παντως,

στα 5 χρονια που περιμενετε χωρις να κανετε τπτ....και ρωτατε για νερα στα θεμελια που μπαινουν/δεν μπαινουν/πλημμυριζει /οχι πολυ/περισσοτερο/λιγωτερο....

 

οσα δικαστηρια και αν ειχατε κανει [που ειναι μονον 1 ...]

 

 θα τα ειχατε κερδισει...

Γνωρίζετε τιμή για όλη αυτη την διαδικασία, πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε τιμή για όλη αυτη την διαδικασία, πάνω κάτω.

 

οχι βεβαια....

θα δειτε τον δικηγορο σας

και θα  σας πει την τιμη...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειναι η τιμη του σωλήνα το θέμα, το θέμα είναι οτι τον πήρε και δεν φέυγουν με άλλον τρόπο τα νερα. Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο; 

 

Ναι, να αντικαταστήσετε τον σωλήνα με νέο, στη θέση που περνούσε ο προηγούμενος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Είμαι ένας απλός ιδιώτης και έχουμε το εξης θέμα στην πολυκατοικια. Ενας εκ των ιδιοκτητών έχει πάρει τον σωλήνα που τα όμβρια ύδατα απο τον ακάλυπτο κατέληγαν στην αποχευτεση(ξερω δεν είναι σωστό αλλα εκει κατεληγαν) και πλέον τα όμβρια ύδατα προφανώς καταλήγουν στα θεμέλια της πολυκατοικιας. Τι κάνουμε σε αυτη την περιπτωση? πώς θα φύγουν τα όμβρια ύδατα?

Καλησπέρα σας. Δεν έχω να προσθέσω κάτι σε αυτά που είπαν παραπάνω οι συνάδελφοι απλώς θέλω να υπογραμμίσω κάποια πράγματα. Ο σωστός δρόμος της οικιακής αποχέτευσης προς τον αγωγό κεντρικής αποχέτευσης (α.κ.α.) είναι διαμέρισμα - κάθετος αποχετευτικός σωλήνας-φρεάτιο συλλογής-μηχανοσίφωνας-ανεπίστροφη-κεντρικός αγωγός. 

Έχετε κάνει λοιπόν μια παρατυπία και παρανομία έχοντας συνδέσει τα όμβρια με την αποχέτευση. Μυρίζουν, (πιθανόν σωστά το λέει ο ιδιοκτήτης) αφού (ίσως) δεν παρεμβάλλεται ενδιάμεσα μηχανοσίφωνας, οι έξοδοι των ομβρίων στο διαμέρισμά του και...

1) "πηρε" τον σωλήνα εν αγνοια μας και συνεδεσε την τουαλέτα που έκανε στο μαγαζι του. Μας είπε ο σωλήνας πάει, διοτι μύριζε το μαγαζί μου.

2) Εμεις διαμαρτυρυθηκαμε έντονα, αυτό. Δεν θελησαμε να πάμε τα πράγματα στα άκρα.  Εδω και πέντε χρόνια δεν έχει γίνει ποτέ λίμνη ο ακάλυπτος, ...

1) Δεν μυρίζει τώρα το διαμέρισμά του; Δεν του βγαίνουν έντομα από το πατοσίφωνο και τη μπανιέρα του; 

 

2) Κακώς διαμαρτυρηθήκατε έντονα διότι η προηγούμενη κατασκευή ήταν παράνομη. Σκεφτείτε εκ του αποτελέσματος με πόσα περιττά νερά φορτώνατε τον κ.α.α. Αλλά και τώρα παράνομοι είστε αν δεν έχετε συνδέσει μηχανοσίφωνα και αντεπίστροφη στην αποχέτευσή σας.

 

Άρα το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να μην τσακώνεστε και να ενημερώσετε τον εν λόγω ιδιοκτήτη, ότι αυτό που έκανε είναι χειρότερο από το προηγούμενο που είχατε κάνει όλοι. Τώρα έφερε κατ' ευθείαν τον υπόνομο μέσα στο διαμέρισμά του.

 

Για τα όμβρια δεν σας γράφω κάτι γιατί σήμερα υπάρχουν 100.000 λύσεις.  

 

Υ.Γ. Όλα αυτά που γράφω (εκτός από τα όμβρια), αναιρούνται σε περίπτωση που έχετε τοποθετήσει ήδη μηχανοσίφωνα και ανεπίστροφη στην έξοδο της πολυκατοικίας μετά από την τελευταία σύνδεση διαμερίσματος.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι όπως το διαβάζω καταλαβαίνω ότι υπήρχε ακάλυπτος στο πίσω μέρος του κτηρίου και η πίσω υδρορροή όδευε μέσα στο μαγαζί αλλά επειδή δεν τον έπαιρνε η ρύση να κατάληξη στο ρείθρο του πεζοδρομίου την έριξε στην αποχέτευση....

Προφανώς για να βρομούσε σε κάποια είσοδο ή πλατύσκαλο είχε σκαράκι ....

Αν είναι έτσι όπως τα λέω νομίζω ότι χωρίς αυτοψία δεν έχει νόημα το θέμα και δεν μπορεί να απαντηθεί από το φόρουμ.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.