Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριοθέτηση ιδιοκτησίας μέσα σε κοινόχρηστο


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Έχω μια απορία για ένα ζήτημα που με απασχολεί, έχω πελάτη ιδιοκτήτη αγροτεμαχίου (ιδιοκτησία) στην μέση χέρσου κοινοχρήστου εκτάσεως. Το αγροτεμάχιο αυτό προέκυψε από διαδοχικές αγορές τεμαχίων (ιδιοκτησιών) σε επαφή μεταξύ τους με συμβόλαια από το 1930 μέχρι σήμερα. Τα τεμάχια που αγοράστηκαν ήταν 3 διαφορετικά και αγοράστηκαν σε διαφορετικές χρονικές περιόδους.

 

Η ιδιοκτησία αυτή εμφανίζεται αποτυπωμένη ως 3 τεμάχια με διαφορετικά εμβαδά απο τα συμβόλαια του πελάτη μου στην Αρχική διανομή του αγροκτήματος τα οποία βρίσκονται στην μέση του κοινόχρηστου χωρίς άλλες ιδιοκτησίες εκεί κοντά.

Ο ιδιοκτήτης έχει περιφράξει την ιδιοκτησία του όπως ακριβώς του έδειξαν οι πωλητές. Το συνολικό εμβαδό των συμβολαίων ταυτίζεται απόλυτα με αυτό του αθροίσματος των ιδιοκτησιών του διαγράμματος.

Ρώτησα την τοπογραφική της περιοχής μου και μου είπαν ότι πρέπει να εφαρμόσω υποχρεωτικά το σχήμα του διαγράμματος όπως ακριβώς φαίνεται σε αυτό. Ωστόσο από την στιγμή που τα τεμάχια είναι ιδιοκτησίες, εγείρεται το ερώτημα ότι αφού είναι ιδιοκτησία τα όρια δεν θα είναι αυτα που υποδεικνύει ο ιδιοκτήτης;

Απο την στιγμή που δεν είναι κλήρος το τεμάχιο, η ύπαρξη του στο διάγραμμα σημαίνει αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης κατα την στιγμή της αποτύπωσης. Άρα θεωρείται απλή αποτύπωση/κτηματογράφηση στο διάγραμμα της διανομής. Αυτή η υπόθεση δεν έχει βάση;

Έχει κάποιος κάποια γνώμη πάνω στο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπες

 

"Η ιδιοκτησία αυτή εμφανίζεται αποτυπωμένη ως 3 τεμάχια με διαφορετικά εμβαδά απο τα συμβόλαια του πελάτη μου στην Αρχική διανομή του αγροκτήματος τα οποία βρίσκονται στην μέση του κοινόχρηστου χωρίς άλλες ιδιοκτησίες εκεί κοντά.¨"

[τα οποια τα θεωρεις σαν ανεξαρτητα  εστω και αν ειναι κολλητα και τα γραφεις ξεχωριστα στα Ε9]

Αρα υπαρχουν τρια γειτονικα αγροτεμαχια  αποτυπωμενα στην διανομη

και γυρω τους το λεγομενο  "χερσο-κοινο" που ανηκει  στο δημοσιο...

 

Το πού εδειξε τα ορια του ο ιδιοκτητης καποτε σε ενα συμβολαιο, με εκεινα τα μονοφυλλα τοπογραφικα της υπηρεσιας    σε σμικρυνση  ενα προς δεν θυμαμαι.....και με βαση αυτα εβαλε τις περιφραξεις του ο αγοραστης,

 

προφανως και δεν μπορει να αποτελεσει και την -κατα την διανομη-  αληθή  θεση των τεμαχιων...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitris_GM σε ευχαριστώ για την απάντηση,

Να απλοποιήσω λίγο το ερώτημα μου...

Στις διανομές, πέραν των κληροτεμαχίων, υπάρχουν περιπτώσεις που υπάρχει μια τεράστια πλάκα με ένα μόνο νούμερο το οποίο στον πίνακα που συνοδεύει την διανομή γράφει "ιδιοκτησίες αγνώστων κλπ"

Άλλες φορές εικονίζεται η πλάκα με αποτυπωμένες τις επι μέρους ιδιοκτησίες, οι οποίες η κάθε μια έχει το δικό της νούμερο στον πίνακα της διανομής και γράφει "ιδιοκτησία αγνώστου".

Στην δικιά μου περίπτωση ας πούμε ότι έχω μια ιδιοκτησία η οποία εικονίζεται στην διανομή και περιβάλλεται από κοινόχρηστο...

Τα όρια της ιδιοκτησίας αυτής (σαν σχήμα κυρίως) είναι αυτά που απεικονίζει η διανομή (χονδρικά μιας και δεν υπάρχουν διαστάσεις); Άσχετα που μπορεί να μην ταιριάζει το εμβαδόν με αυτό του συμβολαίου;

Ή μήπως επειδή είναι ιδιοκτησία θεωρείται ότι για τις ανάγκες σύνταξης του χάρτη της διανομής αποτυπώθηκε ότι υπήρχε καλλιεργημένο στο πεδίο προκειμένου να εξαιρεθεί από το κοινόχρηστο; Άρα τα όρια στον χάρτη είναι "αυθαίρετα"...

Με απλά λόγια τι ισχύ έχει το ένα σε σχέση με το άλλο;

Link to comment
Share on other sites

τα "αγνωστα" στον χαρτη της διανομης...μπορει μετα να εγιναν "γνωστα"

 

εσενα σε ενδιαφερει το δικο σου

Οσο για το "σχεδιο" που σου εδωσε ο πωλητης...εσυ θα το ελεγξεις αν και κατα ποσο ειναι σωστο.

 

και αφου εχεις γυρω σου μονον  "χερσα"

  το μονο που εχεις να κανεις ειναι να εφαρμοσεις τα ορια σου συμφωνα με τον χαρτη της διανομης...

οσο και αν ειναι φτιαγμενος με την κορδελλα...δεν θα αλλαξει το εμβαδον σου σε τπτ αν "πας" πιο πανω ή πιο κατω

 

[και απο οσο ξερω σε αυτα τα"χερσα" δικαιουται  να παρει αδεια χρησης ο ομορος ιδιοκτητης....]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.