Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή σώματος καλοριφέρ στο μπάνιο


giorgosvet

Recommended Posts

Στο μπάνιο έχω σωμα πάνελ καλοριφερ με διαστάσεις 22//900(ύψος)/400(πλάτος)Λόγω του ότι με την αντλία θερμότητας LT δεν έχω την απαιτούμενη ζέστη όπως με το πετρέλαιο ,θέλω να το αλλάξω με ένα πιο μεγάλο 33/1100/400.Είναι σώστη κίνηση αυτή?.Θα έχω διαφορά?Το μπάνιο δεν είναι μεγάλο και με το σώμα που έχει και το πετρέλαιο το κάλυπτε άνετα.Με την αντλία όμως όχι.Δεν θέλω αεροθερμα αλλά μια πιο μόνιμη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε δισωλήνιο σύστημα, σωστό.

 

Αν έχετε μονοσωλήνιο, μάλλον όχι. Χρειάζεται έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχουν συλλεκτες στον οροφο, και οι βανες σε καθε συλλεκτη ειναι λιγοτερες απο τα θερμαντικα σωματα, τοτε το συστημα σου ειναι μονοσωληνιο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο φίλος antloukidis θέλεις να σου πει για το πόσο ζυγισμένα είναι τα κυκλώματα σε περίπτωση μονοσωληνίου...

Το τι σημαίνει ζυγισμένα υδραυλικά κυκλώματα νομίζω ότι πάει πολύ να το αναλύσουμε....

Πέρα από όλα αυτά ακόμα και αζύγιστα να είναι τα κυκλώματα νομίζω ότι όφελος θα δεις με μεγαλύτερο σώμα.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

...νομίζω ότι όφελος θα δεις με μεγαλύτερο σώμα.

αν όμως είναι σε πολ/κία και υπάρχουν δεδομένα χιλιοστά δαπανών ανά διαμέρισμα, δεν είναι επιτρεπτό να το κάνει διότι όταν τον πάρουν χαμπάρι θα υπάρξει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γρηγόρη αυτό που θα συμβεί αν το σύστημα είναι μονοσωλήνιο, είναι ότι μεγαλώνοντας το σώμα στο μπάνιο, θα μειωθεί ή απόδοση στο άλλο σώμα που είναι σε σειρά με το σώμα του μπάνιου, και βέβαια θα χάλάσει το "ζύγισμα" όλου του δικτύου.

 

 

Υ.Γ. Τα λέω στην πεθερά (Γρηγόρης), να τα ακούει η νύφη

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Επισυναπτω φωτο. Καθε διαμέρισμα έχει δικό του λέβητα είναι ανεξάρτητο απο τα υπόλοιπα δεν τίθεται θέμα χιλιοστών ανα διαμέρισμα, δεν υπάρχουν.Εχω 8 σώματα στο σπίτι 6 fan coil και 2 σώματα πάνελ στα μπάνια.

post-32227-0-68851800-1475580766_thumb.jpg

Edited by giorgosvet
Link to comment
Share on other sites

αν όμως είναι σε πολ/κία και υπάρχουν δεδομένα χιλιοστά δαπανών ανά διαμέρισμα, δεν είναι επιτρεπτό να το κάνει διότι όταν τον πάρουν χαμπάρι θα υπάρξει πρόβλημα.

Φυσικά αν μιλάμε για πολυκατοικίες με κοινόχρηστη θέρμανση και δεν υπάρχει θερμιδομέτρηση δεν μπορεί κάποιος έτσι αυθαίρετα να μεγαλώσει τα σώματα.

Ο φίλος μας εδώ έχει  αντλία θερμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.