Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οφειλή από ΗΔΙΚΑ στην εφορία αν και διακανονισμένη


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Έχω διακανονίσει το Β' ΕΞΑΜ του 2015 χωρίς καθυστέρηση ή αναβολή πληρωμής μέχρι στιγμής. Κατά την επίσκεψη μου στην εφορία για να συμψηφίσω τον ΕΝΦΙΑ με μια μικρή επιστροφή φόρου του 2016, με ενημερώνουν ότι η εταιρεία ΗΔΙΚΑ, www.idika.gr, η οποία λειτουργεί για λογαριασμό των ασφαλιστικών ταμείων, μου βεβαιώνει οφειλή περίπου το 10% της συνολικής προς το ΤΣΜΕΔΕ, η οποία λέει πρέπει να εισπραχθεί. Να δεχθώ ότι αυτό έχει λογική όταν δεν έχει προηγηθεί διακανονισμός και θέλει τέλος πάντων να εισπράξει το ταμείο κάτι ως έναντι. Αλλά με οφειλή ρυθμισμένη μέχρι την ώρα που μιλάμε και με συγκεκριμένο ποσό είσπραξης επί 12 μήνες (πάγια εντολή), γιατί θα πρέπει να πληρώσω ? Και έστω ότι το πληρώνω, θα γίνει αντιλογισμός του υπάρχοντος διακανονισμού ? Θα αφαιρεθούν από το επόμενο ειδοποιητήριο ?? Είναι αδιανόητα όλα αυτά. Μήπως έχει αντιμετωπίσει συνάδελφος ανάλογη περίπτωση ?

 

Ευχαριστώ θερμά.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ μία μικρή επιστροφή φόρου, γύρω στα 40 €, και τελικά την έβαλα στο ΤΣΜΕΔΕ, που έχω ενεργή ρύθμιση. Μειώνεται το χρέος προς το ταμείο και στο τέλος θα πληρώσεις μικρότερη δόση. Αν πρόκειται για μεγάλο ποσό, καλό είναι να επικοινωνήσεις και με το ΤΣΜΕΔΕ.

Προσωπικά για τα 40 €, δεν άρχισα να τρέχω να δω αν έγινε αντιλογισμός.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ μία μικρή επιστροφή φόρου, γύρω στα 40 €, και τελικά την έβαλα στο ΤΣΜΕΔΕ, που έχω ενεργή ρύθμιση. Μειώνεται το χρέος προς το ταμείο και στο τέλος θα πληρώσεις μικρότερη δόση. Αν πρόκειται για μεγάλο ποσό, καλό είναι να επικοινωνήσεις και με το ΤΣΜΕΔΕ.

Προσωπικά για τα 40 €, δεν άρχισα να τρέχω να δω αν έγινε αντιλογισμός.

 

To ΗΔΙΚΑ μου βεβαιώνει "οφειλή" κοντά στα 250 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογη περίπτωση. Τρέχων διακανονισμός με ΤΣΜΕΔΕ. Στην εφορία για συμψηφισμό με ΕΝΦΙΑ και επιστροφή ποσού λόγω παρακράτησης περσινής χρονιάς. Στη ΔΟΥ λένε ότι υπάρχει οφειλή. Κατόπιν επικοινωνίας με το ΤΣΜΕΔΕ μου ανέφεραν ότι υπάρχει κάποιος νόμος που όταν πας για συμψηφισμό με την εφορία πρέπει να πληρώσεις το 1/7 του υπόλοιπου ποσού που χρωστάς τη μέρα του διακανονισμού.

Το ποσό αυτό αφαιρείται από το χρωστούμενο. Πράγματι μετά από μερικές μέρες στο site του ΤΣΜΕΔΕ στην προσωπική καρτέλα μου έδειχνε ότι η επόμενη προς πληρωμή δόση είχε πάει αντί για τέλη Οκτώβρη, Τέλη Δεκεμβρίου.

Επειδή υπάρχει πάγια εντολή για τον διακανονισμό με συγκεκριμένο ποσό κάθε μήνα, η μικροδιαφορά που θα προκύψει από το ποσό ακέραιων δόσεων , σε σχέση με το ποσό που πληρώνεται κατά τον συμψηφισμό, μπορεί να εισπραχθεί μέσω επιταγής που θα δώσει το ΤΣΜΕΔΕ.

Αυτή την ενημέρωση είχα.

Πραγματικά όμως το πως έχουν εφεύρει τρόπους να δημιουργούν "εικονικά" χρέη είναι απίστευτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.