Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευρεση αριθμου οικοδομικης αδειας


Filipposnew

Recommended Posts

Χαιρετε!

 

Δεν ειμαι μηχανικος οποτε μπορει να φανω λιγο ασχετος. Εχω απευθυνθει σε μηχανικο αλλα καλο ειναι να παιρνουμε και μια δευτερη γνωμη.

 

Θελω να κανω γονικη παροχη στα παιδια μου ενα σπιτι. Υπαρχουν τα σχεδια αλλα ο μηχανικος χρειαζεται τον αριθμο της οικοδομικης αδειας. 

Εχει παει στην Αγ Παρασκευη και δεν το βρισκει. 

 

Τι προβλεπεται σε τετοιες περιπτωσεις?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ενδελεχής έλεγχος στο αρχείο σας, στο αρχείο παλαιών ιδιοκτητών, στο αρχείο των διαχειριστών, στα συμβόλαιά σας ή στους τίτλους ιδιοκτησίων των υπολοίπων συνιδιοκτητών.

Έστω βεβαίωση από τη πολεοδομία ότι η άδεια εκδόθηκε αλλά δεν βρέθηκε έπειτα από αναζήτηση στο αρχείο.

 

Χωρίς οικοδομική άδεια είναι αδύνατον να γίνει σύσταση συμβολαίου, μιας και το ακίνητο αντιμετωπίζεται ως αυθαίρετο και πρέπει να ακολουθούν οι προβλεπόμενες διαδικασίες νομιμοποίησής του.

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"σπιτι"  μεν...

αλλα δεν λες αν προκειται για μονοκατοικια

ή διαμερισμα σε πολυοροφη οικοδομη και ποιου ετους,

[το οποιο μαλλον  ειναι προγενεστερο του συμβολαιου σου...

και αυτο φαινεται στο συμβολαιο που γραφει "πληρως απερατωμενο ή θα παραδοθει σε  .."6" μηνες"]

 

Και θα δει στο ονομα  των οικοπεδουχων  ή του εργολαβου

 

Πιθανον να βρεθει αντιγραφο στην ΔΕΗ  ή στον Δημο

ή στο αρχειο του συμβολαιογραφου

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις! 

 

Εχουμε ψαξει πολυ καλα και δεν ξερουν ουτε οι ιδιοκτητες των αλλων 2 διαμερισματων (ειναι πολυκατοικια), στο συμβολαιο δεν γραφει τον αριθμο (το εχει κενο). 

Η χρονολογια ειναι μεταξυ 1977 και 1981.

Ο μηχανικος μου ειπε οτι στην πολεοδομια λειπουν ολοκληρες σελιδες απο το βιβλιο!

 

@dimitris GM οταν λες στον δημο τι εννοεις? Κραταει ο δημος τους αριθμους ολων των οικοδομικων αδειων?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως....

 

ο Δημος παιρνει στοιχεια για τα δημοτικα τελη απο τις αδειες  μαζι με εναν πινακα εμβαδων απο τον εργολαβο

 

 

και η ΔΕΗ οταν δινει το εργοταξιακο..

 

ψαχτε το

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση dimitris GM !

 

Πηγαμε στον δημο και πληρωναν δημοτικα τελη απο το 1977 οποτε ψαχνουμε και προηγουμενα χρονια στην πολεοδομια (73-77)

 

Στην πιθανη περιπτωση να μην καταφερουμε να βρουμε τον αριθμο τι σημαινει αυτο για την πολυκατοικια? Αυθαιρετη το βρισκω απιθανο να ειναι. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.