Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωρινό «μπλόκο» στο ηλεκτρονικό εισιτήριο λόγω προσωπικών δεδομένων


Engineer

Recommended Posts

... Τελικά πρέπει να το κάνουν επίτηδες

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Εκεί καταλήγω κι εγώ... Επίτηδες τα κάνουν όλα αυτά για να καταρρεύσει όλο το σύστημα, να διαλυθούν τα πάντα .... Τώρα με τί σκοπό.........?????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε σεις, αυτά τα ζητάνε από όποιον θέλει να βγάλει κάρτα απεριορίστων, μειωμένο ή ελευθέρας.

Όσοι δε θέλουν να μπλέξουν μπορούν απλά να αγοράζουν κοινό εισητήριο.

Ο άνεργος όμως που θα θέλει να μπαίνει τζάμπα θα πρέπει να ελέγχεται αν συνεχίζει να είναι άνεργος..

Εξ ου και η ανάγκη για ΑΦΜ/ΑΜΚΑ.

 

Το σύστημα δε θα καταρρεύσει από τα πολλά δεδομένα που θα φέρουν οι κάρτες αλλά από τις τρομερές καθυστερήσεις μέχρι να ελεγχθούν όλα τα εισητήρια, με το πορτάκι να ανοιγοκλείνει στο πέρασμα κάθε επιβάτη. Βέβαια, εξαρτάται και πόσος κόσμος θα συνεχίσει να παίρνει λεωφορείο όταν θα πρέπει πραγματικά να πληρώσει εισητήριο για κάθε διαδρομή... 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί καταλήγω κι εγώ... Επίτηδες τα κάνουν όλα αυτά για να καταρρεύσει όλο το σύστημα, να διαλυθούν τα πάντα .... Τώρα με τί σκοπό.........?????

Χμ...Να ρωτήσω κάτι ρε παίδες. 

 

Ποια εταιρεία θα αναλάβει το project; 

 

Από απλό ενδιαφέρον ρωτάω...

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Χμ...Να ρωτήσω κάτι ρε παίδες.

 

Ποια εταιρεία θα αναλάβει το project;

 

Από απλό ενδιαφέρον ρωτάω...

Αν πούμε δηλαδή ότι η εταιρεία που ανέλαβε την ασύρματη μετάδοση των δεδομένων του δικτύου είναι η ίδια που προ ετών είχε εγγυηθεί και ΑΠΟΤΥΧΕΙ στην ασφάλεια των επικοινωνιών του ίδιου του πρωθυπουργού, θα είμαστε κινδυνολόγοι και "ψεκασμένοι" ; Edited by CybEng
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ρε σεις, αυτά τα ζητάνε από όποιον θέλει να βγάλει κάρτα απεριορίστων, μειωμένο ή ελευθέρας.

Όσοι δε θέλουν να μπλέξουν μπορούν απλά να αγοράζουν κοινό εισητήριο.

 

 

Πως φαίνεστε ότι είστε περιστασιακός χρήστης των ΜΜΜ και κατά πάσα πιθανότητα δεν έχετε δει ούτε πως είναι οι υπάρχουσες κάρτες απεριορίστων διαδρομών.

 

ΟΧΙ και πάλι ΟΧΙ επί της θέσης που διατυπώσατε φίλτατε.

 

Είμαι εκ συνειδήσεως ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΣ χρήστης των ΜΜΜ τα τελευταία 37 έτη και ΑΠΑΙΤΩ από την πολιτεία να μου διασφαλίζει αξιοπρεπείς μετακινήσεις τις οποίες χρυσο-πληρώνω με τους φόρους μου και με την μηνιαία/ετήσια κάρτα πολλαπλών διαδρομών ΧΩΡΙΣ :

 

1- Καταγραφή των ατομικών μου διαδρομών.

 

2- Καταγραφή ατομικών στοιχείων ταυτότητας πέρα από όσα είναι απολύτως αναγκαία για την ταυτοποίησή μου σε μια ΔΗΜΟΣΙΑ αρχή. Δεν είναι δυνατόν οι αστυνομικές ή οι δικαστικές αρχές να αρκούνται στην ταυτοποίηση προσώπου μέσω ΜΟΝΟ του δελτίου ταυτότητας και η κάθε ΕΤΑΙΡΕΙΑ να ζητάει μέχρι και το χρώμα των εσωρούχων μας.

 

3- Καταγραφή οικονομικού ή σχετικού χαρακτήρα στοιχείων βλέπε ΑΦΜ, τραπεζικά στοιχεία, φορολογικά κλπ.

 

4- Καταγραφή στοιχείων που συνδέονται με προσωπικά θέματα υγείας βλέπε ΑΜΚΑ.

 

5- Στοιχεία επικοινωνίας βλέπε αριθμούς κινητού, email κλπ

 

5- Το τυράκι της φάκας του στυλ "αν δεν θες να μην καταγράφονται τα στοιχεία σου αγόρασε το ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ απλό εισιτήριο" ή λοιπές τέτοιου τύπου "εξυπνάδες".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο θα πρέπει η πολιτεία να εξασφαλίζει οπωσδήποτε συγκοινωνίες και ταυτόχρονα να μη δικαιούται να παρακολουθεί τους επιβάτες, ακόμα και για λόγους ασφάλειας ρε παιδί μου..

 

Εάν θέλουμε να λειτουργούμε σαν σύνολο θα πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη μεταξύ των διαφόρων κοινωνικών παραγόντων (κράτος, πολίτες, ιδιωτικός τομέας). Εάν δεν υπάρχει τέτοια εμπιστοσύνη κανένα κοινωφελές δίκτυο δε θα μπορέσει να βελτιστοποιηθεί.

 

Νομίζω όμως πως η αντίδραση της ανεξάρτητης αρχής (που κι αυτή όργανο του κράτους είναι) είναι απλά μια πρόφαση για να καθυστερεί το έργο και παράλληλα δείχνει ότι ενδιαφέρεται και για τις ατομικές ελευθερίες. Οπότε συνεχίζουμε να κοροϊδευόμαστε και όλα καλά...

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Αν πούμε δηλαδή ότι η εταιρεία που ανέλαβε την ασύρματη μετάδοση των δεδομένων του δικτύου είναι η ίδια που προ ετών είχε εγγυηθεί και ΑΠΟΤΥΧΕΙ στην ασφάλεια των επικοινωνιών του ίδιου του πρωθυπουργού, θα είμαστε κινδυνολόγοι και "ψεκασμένοι" ;

Εμείς ας το πούμε, μιας και είναι αλήθεια και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του. :)  

 

Ρώτησα για τον εξής απλό λόγο. Από το 2012 που έχει ξεκινήσει αυτή η ιστορία με τις εξαγγελίες περί ηλεκτρονικού εισιτηρίου έχουν παρελάσει 3-4 ανάδοχοι και κάθε φορά αλλάζουν και τα δεδομένα σχεδίασης του συστήματος. Απλώς λοιπόν παρατηρώ ότι το σημερινό σύστημα είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της Vodafon. Εδώ από την "Ημερησία" ένα πιο ολοκληρωμένο δημοσίευμα:

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=114452014

 

Αν "γκουγκλάρετε" σε παλαιότερες ειδήσεις θα δείτε ότι το project έχει αλλάξει τόσες φορές όσες και οι υποψήφιοι ανάδοχοι. Άρα ο εκάστοτε σχεδιασμός ανήκει στον εργολάβο, χωρίς να είναι το κράτος που επιβάλει κριτήρια για τις μετακινήσεις των πολιτών του.

 

Επομένως δεν μπαίνει το θέμα ως "ασφάλεια των μετακινήσεων" ή ως "δεδομένα που θέλει το κράτος από τους πολίτες του" αλλά ως ασφάλεια - με τον οποιονδήποτε τρόπο - της εισπρακτικής τσέπης του εργολάβου...και ότι άλλο ζητήσει αυτός. Κοινώς "ότι του φανεί..."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.