Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα,

 

στα πλαίσια του μεταπτυχιακού μου, κάνω πειράματα σε μια ηλιακή μονάδα ψύξης. Μετράω την ηλιακή ακτινοβολία με ένα πυρανόμετρο που έχει έξοδο 0-120mV. Το πυρανόμετρο το συνδέω με  PCL της Siemens (μαζί με καμιά 30αριά ακόμη μετρητικά) που έχει input 0-10V. Επειδή όμως το σήμα του πυρανομέτρου είναι μικρό έχω χασούρα στη διακριτική ικανότητα και έτσι σκεφτόμουν κάποια ενίσχυση τάσης ώστε τα 0.12V να ανέβουν στα 10V. Υπάρχει κάτι έτοιμο στην αγορά και σχετικά οικονομικό γιατι θα το βάλω απο τη τσέπη μου ή πρέπει να φτιάξω κύκλωμα μόνος μου from scratch;  Όντας μηχανολόγος και κυρίως ενεργειακός δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με ηλεκτρονικά στοιχεία οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια βόλτα στο κέντρο και θα βρείς ότι θες.

Μετά from scratch opamp, ρυθμίζεις την ενίσχυση όσο θες, λίγα εξαρτήματα και μια μπαταρία και ελάχιστο κόστος.

 

Πες μας και λίγα λόγια για το πυρανόμετρο, τα 0-120mV είναι DC, AC, έξοδος σένσορα, αντίσταση, bandwidth, analog, digital, σε τι interface το συνδέεις στο plc, ακρίβεια, τι ψήφισε κλπ.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.