Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασκώ κυριότητα σε όλο το υπέδαφος του ακινήτου μου ή όχι;


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Προς άρση πάσης παρεξηγήσεως

Το ερώτημα είναι καθαρά ρητορικό

Ξεκίνησε από τη σύγκρουση που υπάρχει στα 3 ερωτήματα

1. μπορώ να κάνω 2-3-10 υπόγεια στο ακίνητο μου;

2. έχει δικαίωμα το κράτος να κάνει το μετρό κάτω από την οικοδομή μου;

3. αν δεν το εξουσιάζω, μπορεί ο δήμος να περάσει την αποχέτευση κάτω από το ακίνητο μου;

 

Και για αυτό ήθελα να μάθω πως ξεπερνιέται αυτή, νομικά

 

Για το καθ’ ύψους τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ

 

Άρθρο 1001

Η κυριότητα πάνω σε ακίνητο εκτείνεται, εφόσον ο νόμος δεν ορίζει διαφορετικά, στο χώρο πάνω και κάτω από το έδαφος. Δεν μπορεί όμως ο κύριος να απαγορεύσει ενέργεια που επιχειρείται σε τέτοιο ύψος ή βάθος ώστε να μην εξαρτά κανένα συμφέρον από την απαγόρευση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ 2016

Εϊναι σαφές και τα καλύπτει και τα δύο ερωτήματα

Και πολύ λογικά προβλέπονται αυτά, απο τον αστικό κώδικα.

Δεν πίστευα οτι υπάρχει νομοθετικό κενό

Μόνο το "Δεν μπορεί ....εξαρτά κανένα συμφέρον από την απαγόρευση"

Ποιός και πώς το αποδεικνύει;

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μπορει.. Ουτε στα 50μ υψος μπορεις να εχεις συμφερον, ουτε στα 50μ βαθος (γενικευμενη και προχειρη επιλογη μεγεθων)..

Link to comment
Share on other sites

Μα και βέβαια , συμφωνώ απόλυτα με τον p.varvaris , και να μην ξεχνάμε και την εποχή των δεινοσαύρων . Όμως θεωρώ πιο ενδιαφέρον το κοντινό παρελθόν !

Για φανταστείτε , κάποια μέρα μπορεί να ανακαλύψετε πετρέλαιο στο οικόπεδό σας !

Συμπλήρωση : τελικά θα διαφωνήσω . Την εποχή του σουλτάνου όχι μόνο το έδαφος κάτω από το αλέτρι των ραγιάδων άνηκε στο σουλτάνο , αλλά και οι ίδιοι οι ραγιάδες .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου κατι;

 

Πανω απ το οικοπεδο μου ποσα μετρα αερας ειναι δικος μου;

Δεν κανω πλακα.

 

Τα αεροπλανα εχουν δικαιωμα να περνανε. Ομως μπορουν π.χ. ο ιδιοκτητης απο δεξια και ο ιδιοκτητης απο αριστερα να περασουν ενα καλωδιο πανω απ το δικο μου οικοπεδο και να συνδεθουν μεταξυ τους; Υπαρχει καμια νομοθεσια σχετικη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εκανα πολυ τυχαια την ερωτηση.

Η ΔΕΗ παραλληλα σχεδον με το δρομο (σε οικισμο) και σε αποσταση απο αυτον 40 μετρα, εχει τοποθετηση γραμμη μεσης τασης. Αποτελεσμα ειναι τα συρματα της μεσης τασης να περνουν απο τη μεση του οικοπεδου μου σε υψος 10 μετρα περιπου. Εγω λοιπον περιμενω να βγει η αδεια για 2 μεζονετες στο οικοπεδο. Η ΔΕΗ λεει οτι αν η γραμμη ειναι 3 μετρα απο τις μεζονετες καλυπτει το οριο ασφαλειας της και δε μετακινει τη γραμμη. Το αποτελεσμα θα ειναι εγω να δυσκολευτω να κατασκευασω τις μεζονετες ειδικα στα μπετα και επισης θα εχει θέα οποιος βγαινει στο μπαλκονι 3 συρματα μπροστα του των 20kV (οπτικα ασχημο κατ εμε + επικυνδινο). Επιπλεον ειναι πολυ πιθανο σε μια βλαβη να εχουν την απαιτηση να τους επιτρεψω να μπουν μεσα στο οικοπεδο μου πεζοι ή με τους γερανους τους, καταστρεφοντας τα παντα.

 

Εχω σκοπο βεβαια να τους κυνηγησω νομικα.

Να σημειωσω οτι η μεση ταση δεν δημιουργει δουλειες. Δεν εχει γινει καμια απαλλοτριωση, απλα η ΔΕΗ ετσι γουσταρει να κοβει τα οικοπεδα στη μεση παρολο που ο νομος του 51 νομιζω, λεει οτι "βλαπτομενης της ιδιοκτησιας καταβαλλεται αποζημειωση ή ενοικιο".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.