Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευρεση συντεταγμενων απο ΕΓΣΑ '87


Recommended Posts

Ντόμη,

 

ο πελάτης θέλει να κάνει του δουλειά του με μηδενικό κόστος. Έχεις δύο+ένα σοβαρούς αντιπάλους:

 

1. Τον συμβολαιογράφο (με εξαιρέσεις) οποίος βλέπει το τοπογραφικό σαν αγγαρεία-δουλεια χαμάλη και το εμφανίζει στον πελάτη σαν δουλεια εύκολη (σε αντίθεση με την δική του που κάνει...παπάδες)

2. Τους Τοπογράφους-πωλητές-καφετζήδες (π.χ. πουλάω οικόπεδα, κάνω τοπογραφικά, κάνω καφέ και κάνα σάντουιτς...) που παίρνουν ένα τζι πι ες και νομίζουν είναι ΤΟπογράφοι κύρους

3. Τους Τοπογράφους που ρίχνουν τις τιμές με την λογική ότι κάνω 10 τοπογραφικά αντί για 3 και έχω την φήμη του φτηνού. Είναι οι τύποι που παίρνουν τις διανομές, μετράνε 10 σημάδια και μεά στο καφενείο του χωριου κανουν απόδοση, χωρίς επιπλέον έλεγχο. Είναι η λογική του οπογραφικού-πουλάω πατάτες και κρεμμύδια.

 

Όταν ξεκίνησα να κάνω τοπογραφικά, ένας "συνάδελφος" ΠΜ μου πρότεινε αντί αμοιβής, έξοδο σε μπαρ και κατάποση ουίσκι (συτός θα τσιμπούσε κάποια χιλιάρικα)...

 

Όλα ξεπερνιούνται με την ποιότητα, που έστω και αργά θα σου δώσω το πλεονέκτημα.

 

Ορθώς έπραξες και συνέχισε την μελέτη!

 

Μην πιστεύεις ΚΑΝΕΝΑΝ χωρίς να το σκεφτείς!

 

ΥΓ1 : Συγνώμη αν έγινα εμφατικός, αλλά ως νέο αίμα, μην κάνεις λάθη παλαιότερων και ημών.

ΥΓ2 : Όταν ακούσεις την ατάκα: "Ξέρεις τί τράβηξα εγώ" ή "ποιος νομίζεις ότι είσαι" να ξέρεις ότι πας σε καλό δρόμο. Κανένας σωστός δεν θα προσπαθήσει να υποτιμήσει την δουλειά σου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.