Μετάβαση στο περιεχόμενο

Inverter κύρια αντλία σε Πυροσβεστικό Συγκρότημα


GPER

Recommended Posts

Επιτρέπεται (ή απαγορεύεται) από κάποιο νόμο, κανονισμό κ.λ.π. η τοποθέτηση inverter στην κύρια αντλία ? (για την αποφυγή πολλαπλών εκκινήσεων σε μικρό χρονικό διάστημα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που βρίσκω είναι τα εξής: <<10.7.5.2 Pump start: Once the pump has started, it shall continue to run until stopped manually>> και <<10.8.5.1 The pump controller shall be able: ...c) to stop the motor by manual actuation only>>.

Και βλέποντας εταιρείες όπως η Wilo δεν βρίσκω συστήματα με χρήση αντλιών inverter για εφαρμογές πυρόσβεσης. Π.χ. η σειρά Wilo-SiFire EN εφοδιάζεται με αντλίες jockey MVIL-1 or MVI-1 που δεν φαίνονται για μεταβλητού αριθμού στροφών. Π.χ. MVIL (σελ. 45), MVIL 112.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε Πάνο.

Ανεξάρτητα από το τι κάνει η (σεβαστή)  wilo, δεν βλέπω απαγόρευση στο πρότυπο. Οι απαιτήσεις του νομίζω μπορούν να εκπληρωθούν και με τη χρήση inverter.

Άλλωστε για ποιο λόγο να απαγορεύεται η χρήση του ? Τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει ? 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ο ευρωπαϊκός κανονισμός, ούτε ο NFPA απαγορεύουν τη χρήση inverter.

 

Από τη στιγμή που το σύστημα πίνακας - κινητήρας  - αντλία είναι πιστοποιημένο για χρήση πυρόσβεσης, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Μπερδεύτηκα λίγο με την αναφορά του συναδέλφου παραπάνω σε αντλίες jockey, οι οποίες δεν είναι αντλίες πυρόσβεσης και δεν εμπίπτουν σε πρότυπα αντλιών πυρόσβεσης, ίσως δεν το κατάλαβα εγώ τι εννοούσε...

Link to comment
Share on other sites

Οι καθαυτό αντλίες πυρόσβεσης δεν είναι οι jockey, αποτελούν όμως μια εκ των αντλιών ενός πυροσβεστικού συγκροτήματος. Αντλίες διατήρησης της επιθυμητής πίεσης από απώλειες διαρροών του δικτύου, είναι. Το γνωρίζω.

Κρατώ το ότι δεν απαγορεύονται οι inverter, καθώς αυτό είναι και το ζητούμενο αυτού του θέματος. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ο ευρωπαϊκός κανονισμός, ούτε ο NFPA απαγορεύουν τη χρήση inverter.

 

Μάλλον επειδή δε σκέφτηκαν ότι είναι σκόπιμο να χρησιμοποιηθούν inverter.

 

To EN12845, όσο το έχω δει, νομίζω ότι θεωρεί δεδομένο ότι δεν υπάρχει inverter. Επίσης, ενώ υπάρχουν σημεία όπου το inverter θα έδινε λύσεις, δεν γίνεται καμία αναφορά σε αυτό.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η λογική που έχουν γραφτεί τα πρότυπα για πυρόσβεση είναι "όσο λιγότεροι και απλούστεροι αυτοματισμοί, τόσο λιγότερες πιθανότητες προβλήματος την ώρα που θα χρειαστούν να δουλέψουν".

 

Γι΄αυτό νομίζω απαιτούν να μην υπάρχει αυτοματισμός ούτε για το σταμάτημα, παρά μόνο για τη θέση σε λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Δική μου εκτίμηση είναι ότι η απαίτηση να σταματάνε οι αντλίες μόνο χειροκίνητα υπάρχει για να αποφευχθούν τα συχνά start -stop.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.