Μετάβαση στο περιεχόμενο

07/04/2017 Αρ.Πρωτ.:306/6-4-2017. Θέμα:«Απόδειξη παλαιότητας των κτισμάτων (Γνωμοδότηση Ν.Σ.Κ.111/2016)»


Recommended Posts

07/04/2017

Αρ.Πρωτ.:306/6-4-2017. Θέμα:«Απόδειξη παλαιότητας των κτισμάτων (Γνωμοδότηση Ν.Σ.Κ.111/2016)»

 

http://www.notarius.gr/encyclical/prosecutors_opinions

Edited by dimitris GM
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου κάνει εντύπωση ότι πολλές αποφάσεις σαν αυτή 

αναφέρονται μόνο στον ΓΟΚ 85 και όχι και στο ισχύοντα ΝΟΚ!

 

Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια εξήγηση για αυτό?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Δημήτρη +1 για τη δημοσίευση.

Αναφέρονται σε ποιες αποφάσεις;

Μήπως στις άλλοτε πιστοποιήσεις νομίμου περιγράμματος;

Όπως και να έχει το έρεισμα της αμφιβολίας ποιο ήταν; 

Link to comment
Share on other sites

Κανείς ή σχεδόν κανείς δεν ασχολείται πλέον με την πιστοποίηση. Από τη στιγμή που δυνάμει της εγκ. 4 των αυθαιρέτων μπορείς, έχοντας στη διάθεσή σου τα ανάλογα στοιχεία να τεκμηριώσεις την ύπαρξη του κτίσματος σε χρονολογία προ του έτους 1955 και να υπάγεις μεταγενέστερες αυθαιρεσίες. Εναλλακτικά ρυθμίζεις όλο το κτίριο (αν έχει επικρατούσα χρήση κατοικία) ως προ 9/6/75 με τα ίδια χρήματα και καθαρίζεις.

Για το τυπικό, η μόνη αρμόδια να σου απαντήσει είναι η Υπηρεσία Δόμησης. Λογικά πιστεύω ότι δεν θα έχει καταργηθεί ασχέτως αν έχει ατονήσει το θέμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ξέρω Pavlos33 όσον αφορά την πιστοποίηση, ότι έχει ατονίσει και δεν έχει καταργηθεί, απλά σε συζήτηση είχα μία διαφωνία ότι πλέον δεν ακολουθείται η διαδικασία. Για αυτό ρώτησα μήπως βγήκε κάτι και μου διέφυγε. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους και όλες! Συνάδερφε ΚΑΝΑ αυτό που γράφεις υποθέτω ότι ισχύει επειδή μάλλον πρόκειται για υποθέσεις που η αρχική τους υποβολή ήταν πολύ πριν την έναρξη ισχύος του ΝΟΚ 2012. Δηλαδή λόγω των πολλών αναβολών και των πολλών ετών που χρειάζεται δυστυχώς για να εκδικαστεί μια υπόθεση στα Ελληνικά Δικαστήρια αυτά τελικά, καταλήγουν σε αποφάσεις που πολλές φορές είναι πλέον ξεπερασμένες λόγω νεότερης νομοθεσίας. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

το θεμα αφορουσε την αναγνωριση της παλαιοτητας, με βαση την βεβαιωση νπ που ειχε δοθει το 2006

αλλα- οπως φαινεται  απο το ερωτημα της συμβ/φου-

το 2013 υπηρχε "διχογνωμια" κατα ποσο αποτελουσε "δημοσιο εγγραφο" για τον υπολογισμο της παλαιοτητας κατα τον υπολογισμο της αντικειμενικης αξιας.

 

 

εδω μια αποφαση νπ  προσφατη

https://yperdiavgeia.gr/pdfjs/web/viewer.html?file=/decisions/downloadPdf/18686634

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.