Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καμινάδα τζακιού και βεβαιωση αυθαιρεσίας


Antonia78

Recommended Posts

Τελικά, αν έπρεπε να δώσετε Βεβαιωση Νομιμότητας θα δίνατε, για αυτο το διαμερισμα με το τζακι;

 

Θα κοίταγα αν τηρούνται οι αποστάσεις του κτιριοδομικού. Τα 10μ ανα θυμάμαι καλά από ανοίγματα δηλαδή. Αν δεν ενοχλεί η καμινάδα γιατί όχι. Το κείμενο της βεβαίωσης σε καλύπτει. 

Link to comment
Share on other sites

Θα κοίταγα αν τηρούνται οι αποστάσεις του κτιριοδομικού. Τα 10μ ανα θυμάμαι καλά από ανοίγματα δηλαδή. Αν δεν ενοχλεί η καμινάδα γιατί όχι. Το κείμενο της βεβαίωσης σε καλύπτει. 

Αν δεν έχει θέμα κτιριολογικού...και εγώ θα έδινα εφόσον η βεβαίωση κοιτάζει δόμηση-κάλυψη-όγκο.

Επομένως γιατί να κάνω τακτοποίηση/ρύθμιση;...εφόσον μπορεί να γίνει η μεταβίβαση;

Ίσως γιατί μπορεί να ύπαρξη στο μέλλον κίνδυνος από κάποια ενδεχόμενη φωτιά της/των καμινάδων, έρθει πυροσβεστική, γίνουν εκτεταμένες ζημίες ώστε κάποιος να ζητήσει (ιδιοκτήτης/ένοικος/ασφαλιστικήη) αποζημίωση!!!

 

 πιθανον δεν μπορω να ξερω οσον αφορα το 100% των περιπτωσεων, μαλλον θα εδινα

Φυσικά, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Γενικά πάντως κι εγώ θα έδινα.

Όσο για τα τετραγωνικά του διαμερίσματος τα ίδια θα είναι, είτε υπάρχει εσωτερική καμινάδα, είτε όχι.

Αν και σωστό, να γινει τακτοποίηση και συναίνεση του 51% ...ισως κομματάκι υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

gio,  said

"Φυσικά, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Γενικά πάντως κι εγώ θα έδινα.

Όσο για τα τετραγωνικά του διαμερίσματος τα ίδια θα είναι,  [*]  είτε υπάρχει εσωτερική καμινάδα, είτε όχι.

Αν και σωστό, να γινει τακτοποίηση και συναίνεση του 51% ...ισως κομματάκι υπερβολικό."

 

[*]

μιλαμε για το απο πανω διαμερισμα, στου οποιου την επισημη κατοψη δεν υπαρχει καμμια ...διερχομενη  καμιναδα

 

υγ

και μια και υπαρχουν και αλλες καμιναδες...δεν τους μαζευεις ολους  να κανουν μια τακτοποιησουλα...

Link to comment
Share on other sites

gio,  said

.....Όσο για τα τετραγωνικά του διαμερίσματος τα ίδια θα είναι,  [*]  είτε υπάρχει εσωτερική καμινάδα, είτε όχι.

...

[*]

μιλαμε για το απο πανω διαμερισμα, στου οποιου την επισημη κατοψη δεν υπαρχει καμμια ...διερχομενη  καμιναδα

 

υγ

και μια και υπαρχουν και αλλες καμιναδες...δεν τους μαζευεις ολους  να κανουν μια τακτοποιησουλα...

καλο θα ηταν να γινει για όλους...τακτοποιηση.

[*]....οταν κανουμε κατοψη σε καποιο διαμερισμα και υπολογιζουμε τετραγωνικα....δεν νομιζω καποιος συναδερφος να αφαιρει τα τετραγωνικα της απο κατω καμιναδας!!!!!  Εγω τουλαχιστον δεν το κανω...καποιος αλλος;

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.