Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει δυνατότητα τακτοποίησης?


Recommended Posts

Νόμιμη ορθογώνια πέργκολα σε δώμα μετατράπηκε σε στέγαστρο πριν το 2011.

 

Από τη μία πλευρά στηρίζεται στην απόληξη κλιμακοστασίου, σε άλλη πλευρά κατά το ήμισυ στην προέκταση του ενός τοίχου του φωταγωγού και σε κολώνα, σε τρίτη πλευρά πάλι κατα το ήμισυ στον τοίχο του φωταγωγού, ενω η τέταρτη πλευρα είναι ανοιχτή και στηρίζεται σε κολώνες.

 

Το ερώτημα είναι, με δεδομένο πως περιμετρικά του δώματος υπάρχει και στηθαίο, μπορεί η παραπάνω περιγραφή να θεωρηθεί ως ολοκληρωμένος φερων οργανισμός, και να τακτοποιηθεί ως χώρος κύριας χρήσης και να κλειστούν στη συνέχεια τα ανοιχτα κομμάτια με παράθυρα? 

 

Επισυνάπτω πρόχειρο σκαρίφημα (συγχωρήστε με δεν είμαι επαγγελματίας)

Τα ανοιχτα γκρί και σκούρα καφέ κομματια είναι ήδη υπάρχοντες τοίχοι, το ανοιχτό καφέ κομμάτι ειναι το στέγαστρο.

 

Ευχαριστώ πολύ

post-111848-0-82142300-1496154564_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο σημείο είναι τμήμα του δωματος με αποκλειστική χρήση δική μου και θεωρητικό δικαίωμα υψους δικού μου με ξεχωριστη οριζόντια ιδιοκτησία (μελλοντικό διαμέρισμα). Αυτή τη στιγμή όμως ούτε διαθέσιμος ΣΔ υπάρχει, ούτε ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να το ρυθμίσετε, εντάσσοντάς το στον ισχύοντα Ν.4178/2013, γνωρίζοντας βεβαίως ότι, στη συνέχεια ΔΕΝ μπορείτε νομίμως να εκδώσετε την οποιαδήποτε άδεια κ.λπ. από την οικεία του ακινήτου πολεοδομία, για να κάνετε την οποιαδήποτε παρέμβαση κ.λπ.!

 

Τέλος, οφείλετε να γνωρίζετε ότι, ανεξαρτήτως του ότι, σας ανήκει η αποκλειστική χρήση του συγκεκριμένου χώρου, ΔΕΝ είχατε ή έχετε το οποιοδήποτε νόμιμο δικαίωμα να προβείτε στην οποιαδήποτε αυθαίρετη κατασκευή επί αυτού! Ανεξαρτήτως δηλαδή, του αν το εντάξετε για ρύθμιση στον τρέχοντα νόμο, καταβάλλοντας το οποιοδήποτε τίμημα κ.λπ., οποτεδήποτε - οποιοσδήποτε από τους συγκύριους - συνιδιοκτήτες του εν λόγω ακινήτου μπορεί να στραφεί εναντίον σας και θα δικαιωθεί (...απόφαση ΣΤΕ).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Όταν μιλάτε για παρέμβαση σε τι αναφέρεστε? Μελλοντική επέκταση? Ή επισκευή?

 

Βεβαίωση νομιμότητας για μελλοντική πώληση θα μπορώ να βγάλω?

 

Επίσης, για να ψάξω πλεόν μόνος μου...μήπως έχετε ευκαιρή την απόφαση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείτε να το ρυθμίσετε ως κλειστό χώρο....

Δεν μπορείτε να κλείσετε στη συνέχεια την "μπροστινή" όψη.....

Πάντα θα είναι "παρακολούθημα" άλλης ΟΙ του ακινήτου (ή οποία και θα δηλωθεί στο Ν.4178)....

Δεν μπορείτε να το πουλήσετε, εκτός κι αν του αποδώσετε χιλιοστά από ήδη υπάρχοντα άλλης ΟΙ σας....

Δεν είναι εύκολη η τροποποίηση της σύστασης ΟΙ του ακινήτου....

Εύκολα στο internet βρίσκεται αυτή την απόφαση....

 

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ για την επικοινωνία. Ελπίζω να σας βοήθησα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταιο σχολιο η αληθεια ειναι με μπερδεψατε...

 

Αρα η απαντηση σε αυτο ειναι αρνητικη:

 

μπορεί η παραπάνω περιγραφή να θεωρηθεί ως ολοκληρωμένος φερων οργανισμός, και να τακτοποιηθεί ως χώρος κύριας χρήσης και να κλειστούν στη συνέχεια τα ανοιχτα κομμάτια με παράθυρα? 

 

Το μελλοντικο διαμερισμα που εχει χιλιοστα και αποτελει ξεχωριστη ΟΙ δεν μπορει να συνδεθει?

 

Μαλλον θα πρεπει να παω σε τεχνικο γραφειο και σε δικηγορο...

Link to comment
Share on other sites

...

Μαλλον θα πρεπει να παω σε τεχνικο γραφειο και σε δικηγορο...

ναι.

 

Και δώσε την μέγιστη προσοχή (λέξη προς λέξη) σε ότι σου υπέδειξε  ο συνάδερφος Ιάσονας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος, οφείλετε να γνωρίζετε ότι, ανεξαρτήτως του ότι, σας ανήκει η αποκλειστική χρήση του συγκεκριμένου χώρου, ΔΕΝ είχατε ή έχετε το οποιοδήποτε νόμιμο δικαίωμα να προβείτε στην οποιαδήποτε αυθαίρετη κατασκευή επί αυτού! Ανεξαρτήτως δηλαδή, του αν το εντάξετε για ρύθμιση στον τρέχοντα νόμο, καταβάλλοντας το οποιοδήποτε τίμημα κ.λπ., οποτεδήποτε - οποιοσδήποτε από τους συγκύριους - συνιδιοκτήτες του εν λόγω ακινήτου μπορεί να στραφεί εναντίον σας και θα δικαιωθεί (...απόφαση ΣΤΕ).

 

Να ρωτήσω σχετικά, συνιδιοκτήτης έχει ξεκινήσει εργασίες κλείσει αυθαίρετα κομμάτι της ταράτσας αποκλειστικής του χρήσης.

 

Υπάρχει τρόπος να τον σταματήσω χωρίς να πληρώσω κι εγώ πρόστιμο? Έχω διαβάσει σε άλλα νήματα πως παρόλο που είναι αποκλειστικής χρήσης παραμένει κοινόχρηστο, άρα συνεχίζω να έχω ευθύνη. Επίσης, έχει ρωτήσει τους συνιδιοκτήτες και είμαι ο μόνος που διαφωνεί, οπότε εαν καταλογιστεί πρόστιμο θα στραφούν και οι υπόλοιποι εναντίον μου.

Π.χ. μπορώ να του κάνω ασφαλιστικά μέτρα χωρίς να γίνει καταγγελία στην Πολεοδομία?

Για να σας προλάβω, έχω προχωρήσει ήδη σε τακτοποίηση των αυθαιρεσιών στο δικό μου διαμέρισμα, άρα φοβάμαι μόνο τα κοινόχρηστα. 

Link to comment
Share on other sites

Nαι βεβαίως και μπορείτε....

Δύσκολα θ' αποφύγετε την "ανάμειξη" της πολεοδομίας....

Για να έχουν άδεια από την πολεοδομία οι εργασίες που κάνει απαιτείται η συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών του ακινήτου...

Άρα μάλλον ενεργεί ..αυθαίρετα, με ό,τι συνεπάγεται αυτό....

Πρέπει ν' απευθυνθείτε σε μηχανικό και δικηγόρο της επιλογής σας για ν' αναλάβουν το θέμα....

 

P.S.

Χωρίς "να σπάσετε αυγά" δεν μπορείτε να φάτε "ομελέτα"....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.