Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κυψελωτές δοκοί


 

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι για τις δοκούς μεγάλου ανοίγματος -στις οποίες κρίσιμο εντατικό μέγεθος είναι η ροπή κάμψης- ο έλεγχος σε διάτμηση δεν επηρεάζει την εκλογή διατομής.

 

Αυτό λεω και εγώ.

Αν αναλύσεις την καμπτική ροπή σε εφελκυσμό και θλίψη με βάση τον μοχλοβραχίονα τότε ουσιαστικά το πάνω πέλμα παραλαμβάνει την θλίψη και το κάτω τον εφελκυσμό. Άρα, λίγο έχει σημασία αν στην μέση έχεις χάλυβα ή όχι.

Για το βέλος, σημασία έχει το ΕΙ αρά και πάλι το πάνω και κάτω πέλμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

nik, έχω το βιβλίο που αναφέρεις. Δυστυχώς, σε αντίθεση με τον τόμο Ι, δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη η β' έκδοση του τόμου ΙΙ, που να βασίζεται στην τρέχουσα έκδοση των Ευρωκωδίκων.

Είναι πάντως απορίας άξιο ότι το θέμα των ανοιγμάτων κορμών έχει απλά εξοστρακιστεί από την τελική έκδοση των Ευρωκωδίκων...

Link to comment
Share on other sites

Στην α' έκδοση δεν έχει τέτοιο παράδειγμα έστω και με παλιούς Ευρωκώδικες ? Τουλάχιστον να πάρει κανείς μία ιδέα τι να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Έχει. Και τώρα που βγήκε η β' έκδοση (ουσιαστικά δεν έχει αλλάξει σε σχέση με την α'), στις παραπομπές των παραδειγμάτων γράφει λ.χ. ΕΝ 1993 για όλα, πλήν του παραδείγματος για τις δοκούς με ανοίγματα όπου γράφει ENV 1993, παράρτημα Ν.

Αναγνωρίζεται δηλαδή ότι στα τελικά κείμενα του ΕΚ3 δεν υπάρχει παράρτημα ή μέρος που να αναφέρεται σε δοκούς με ανοίγματα. Το οποίο νομίζω ότι είναι μια παράλειψη του ΕΝ 1993.

Εν πάση περιπτώσει, θεωρώ ότι δεν απαγορεύεται να κάνει κανείς μνεία στο ΕΝV 1993, τουλάχιστον για τμήματα που δεν καλύπτονται από το ΕΝ 1993.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.