Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή στεγασμένου εξώστη


ilias

Recommended Posts

Συνάδελφοι σας παραθέτω το παρακάτω σκιτσάκι:

 

Drawing1-1.jpg

 

Το υφιστάμενο κτήριο είναι διώροφο, όπου ο όροφος χρησιμοποιείται ως ταβέρνα. Οικοδομική άδεια για το εν λόγω κτήριο εκδόθηκε κανονικά το 1979.

Οι ιδιοκτήτες προέβησαν σε προσθήκη μπαλκονιού, στο σημείο που δείχνω στο σχήμα με κίτρινο, με μεταλλικές κολώνες από τον ισόγειο προαύλιο χώρο, έως και το ύψος του ορόφου, όπου και έπεσε σύμμικτη πλάκα για να δημιουργηθεί ο νέος εξώστης, στον όροφο. Στη συνέχεια ο εν λόγω εξώστης κλείστηκε περιμετρικά, τοποθετήθηκαν παράθυρα, κατασκευάστηκε κεραμοσκεπή (δεν υπάρχει πλάκα οροφής στον εξώστη) και τελικά ενοποίησαν το χώρο με τον υπόλοιπο χώρο του μαζαζιού.

Ρωτάω λοιπόν είναι παράνομο ή όχι?

Εμένα το φτωχό μου μυαλό μου λέει, φυσικά και είναι!!!!!

Αλλά συνάδελφός μας υσχιρίζεται και είπε στους ιδιοκτήτες ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, με επιχείρημα ότι ανοίγει το καλοκαίρι (τα παράθυρα δηλαδή)!

Μήπως μου ξεφεύγει κάτι συνάδελφοι (κάποιο παραθυράκι, κάποια εγκύκλιος) και δεν το κατέχω καλά το άθλημα?

Ρωτάω για να μην τρελαθώ και για να μην εκτεθώ!

Ακόμα και εξώστης να έμενε χωρίς να κλείσει και σκεπαστεί, πάλι παράνομο δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Μα και βέβαια, αφού δεν βγήκε άδεια προσθήκης έστω του εξώστη, είναι παράνομο.

Αλλά και άδεια του εξώστη να είχε βγει και πάλι έχει δημιουργηθεί κλειστός χώρος.

Εδώ σε άλλο θέμα, συνάδερφος θέλει να βάλει καραβόπανο για σκίαση σε πέργκολα και η πολεοδομία λέει είναι Η/Χ...

Εκτός και αν μου διαφεύγει και εμένα κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου από τη στιγμή που το τμήμα αυτό στηρίζεται ''με μεταλλικές κολώνες από τον ισόγειο προαύλιο χώρο'' δεν είναι εξώστης. Μάλιστα με τα μέχρι τώρα δεδομένα είναι δύο φορές παράνομο: και στο επίπεδο του ισογείου καθώς έχει διαμορφώσει ένα έξτρα ημιυπαίθριο και στο επίπεδο του ορόφου με την επιπλέον δόμηση (άκου δεν πειράζει επειδή βγαίνουν τα παράθυρα - τσέκαρε σε παρακαλώ μέσω των μητρώων του ΤΕΕ αν είναι πραγματικός μηχανικός!).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας ευχαριστώ πολύ.......και μένα αυτή είναι η γνώμη μου.

Και να φανταστείτε ότι οι ιδιοκτήτες με κοιτούσαν με μισό μάτι μόλις τους το είπα!

Ο μηχανικός τους λέει τους είπε χαρακτηριστικά: "καλά παλαβός είσαι? τι άδεια να βγάλεις δεν χρειάζεται!"

Και τους ανταπάντησα:"Σας είπε δεν χρειάζεται γιατί δεν πρόκειται να σας καρφώσει κανένας ή γιατί είναι νόμιμο?"

Κάτι τέτοιοι χαλάνε την πιάτσα και οι ιδιοκτήτες νομίζουν ότι γεννάμε προβλήματα για να πάρουμε τη δουλειά!:evil:

Link to comment
Share on other sites

τέτοιος μηχανικός θέλει καρφίτσωμα στον τοίχο.

 

Έλεος !!!

 

Πες τους τώρα ότι αν φάνε καταγγελία θα πληρώσουν σαν να κτίζανε εξ' αρχής όλο το κτίριο.

 

Συν τις ποινικές ευθύνες.

Link to comment
Share on other sites

ilias

δεν αναφέρεις αν είναι έξω από ο.γ ή όχι ή αν είναι στον ακάλυπτο (διαβάζω μόνο κάτι για προαύλιο χώρο)

Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑ

Μίλησα λίγο γενικά γιατί δεν ανέλαβα την υπόθεση για να ξέρω λεπτομέρειες, δεν το έχω ψάξει (συμβουλή ήθελαν), αλλά είναι πλαϊνό όριο, εντός του οικοπέδου τους και απ΄ ότι κατάλαβα καταστρατηγείται και το Δ.

Βέβαια ότι περίπτωση και αν είναι, δεν αλλάζει νομίζω το παράνομο του πράγματος, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.