Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απομόνωση καυστήρα-λέβητα


Recommended Posts

Κάποιος συνάδελφος ζήτησε τις αποστάσεις των λεβητοστασιων. Γι' αυτόν κυρίως το έστειλα.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

 

Οχι δεν ζήτησε κανένας, εμείς σερβίρουμε έτοιμη νομοθεσία ώστε να κάνει μόνος του γνωμάτευση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα αυτονομηθουν τα δυο διαμερίσματα και θα μπουν αυτόνομοι λέβητες φυσικού αερίου στο καθένα. Ο καυστήρας και ο λέβητας θα φύγουν και θα μείνει ελεύθερο το δώμα. Πάντως οι αποστάσεις που διάβασα στα άρθρα δείχνουν πόσες κακοτεχνίες έχουν γίνει στο σύστημα που εχω, προφανώς λόγω παλαιότητας (πάνε 40 χρόνια...). Τότε δε θα υπήρχαν κάν standards ασφαλείας...! Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τώρα περιμένω προσφορές από μερικούς τεχνικούς για τις δύο αυτονομισεις, έπειτα ξεκινάω διαδικασία αίτησης φυσικού αερίου...

Link to comment
Share on other sites

Για τις αποστάσεις λέβητα και αποθήκης καυσίμου μπορείτε να δείτε εδώ:

 

 

http://www.ti-soft.com/el/support/help/thermocad/project/boilerroom/regulation

 

http://www.ti-soft.com/el/support/help/thermocad/project/boilerroom/fuelspaces

Ευχαριστούμε για την νομοθεσία. Παρόλα αυτά στον ιδιώτη η ανάγνωσή, ερμηνεία της και σωστή εφαρμογή είναι αδύνατη

 

@akaliak

Μήπως αν διαβάσει αυτό θα αποκτήσει την ολιστική προσέγγιση για το θέμα του?

Μήπως όλη αυτή η αντιμετώπιση είναι σαν να του λέμε ότι είναι εύκολο (για αυτό αναφέρει ο Agelos Kalp: θα μιλήσω με κάποιον τεχνικό. Για να βρούμε τη καλύτερη λύση. Θα σκεφτώ μήπως με κάποιο έξτρα κόστος μεταφέρω την εγκατασταση εξωτερικά. διάβασε και πες μας την άποψή σου....όπως αντίστοιχα διάβασε ένα άρθρο στο google και πες μας τι φάρμακο θα πάρεις.

Έχεις δίκιο αλλά νομίζω ότι ο συνάδελφος akaliak καλοπροαίρετα παρέθεσε την σχετική νομοθεσία

 

Τελικά θα αυτονομηθουν τα δυο διαμερίσματα και θα μπουν αυτόνομοι λέβητες φυσικού αερίου στο καθένα. Ο καυστήρας και ο λέβητας θα φύγουν και θα μείνει ελεύθερο το δώμα. Πάντως οι αποστάσεις που διάβασα στα άρθρα δείχνουν πόσες κακοτεχνίες έχουν γίνει στο σύστημα που εχω, προφανώς λόγω παλαιότητας (πάνε 40 χρόνια...). Τότε δε θα υπήρχαν κάν standards ασφαλείας...! Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τώρα περιμένω προσφορές από μερικούς τεχνικούς για τις δύο αυτονομισεις, έπειτα ξεκινάω διαδικασία αίτησης φυσικού αερίου...

Ευχαριστούμε για το "update" σου πάνω στο πρόβλημα. Θα φανεί χρήσιμο πιστεύω σε επόμενους που θα κάνουν αναζήτηση

 

Το θέμα νομίζω (ως αρχικό ερώτημα) έχει επιλυθεί-απαντηθεί, οπότε το θέμα κλειδώνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.