Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για μεγάλωμα μπαλκονόπορτας στον ακάλυπτο χώρο πολυκατοικίας


Toad

Recommended Posts

Καλησπέρα! Εγινε φοβερή αυθερεσία στην οψη της πολυκατοικίας μου, και αυτός που είναι υπόλογος, θα διυλύσει τον κώνωπα για να μας βγάλει όλους υπόλογους.

Οπότε θέλω να ξέρω αν έσφαλα κάπου και 2) αν μπορώ να το διορθώσω για να μην μπλέξω.

 

1)Μεγάλωσα την μπαλκονόπορτα μου που βλέπει στον ακαλυπτο χώρο (και όχι στην όψη) απο 1,40 στα 2μέτρα. Το σπίτι συνολικά είναι 50τμ.

2)Εκλεισα την πόρτα της κουζίνας κοντά εκεί και την έκανα παράθυρο. Και μεγάλωσα σε μήκος, γιατι η πόρτα ήταν στενή, κλείνοντας με τσιμεντόλιθους απο κάτω, μια που μιλάμε για παράθυρο. Είναι καλή η κατασκευη τουλάχιστον εξωτερικά.

 

επειδή όπως είπα θα πέσουν μηνύσεις, χρειάζομαι άδεια απο την πολεοδομία; Αν ναι πόσο καιρό θα κάνει και πόσο κοστίζει;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής (πάνω δεξιά).

Για θέματα ιδιωτών υπάρχει ιδιαίτερη κατηγορία εδώ.

Οπότε είναι σκόπιμο να μεταφερθεί το συγκεκριμένο κατηγορία "Θέματα Ιδιωτών" από κάποιον διαχειριστή.

 

edit:

Μην κάνετε ανάρτηση και στο "Θέματα Ιδιωτών".

Θα μεταφερθεί το παρόν από κάποιον διαχειριστή εκεί.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να πέσουν καταγγελίες στην πολεοδομία για να σου ρίξουν το πρόστιμο. Στοιχίζει λιγότερο από τις μηνύσεις.

 

Ναι για κάθε οικοδομική εργασία που κάνεις στο σπίτι σου ήταν και είναι υποχρεωτικό να βγει και η ανάλογη άδεια με μηχανικό από την πολεοδομία.

Και οι όψεις του ακαλύπτου όψεις είναι και έχουν τις ίδιες πολεοδομικές απαιτήσεις με τις όψης προς την οδό.

 

Εγκρίσεις αλλαγών όψεων θα εξαρτηθούν από τον έλεγχο που θα κάνει ο μηχανικός σου για τις απαιτούμενες ή μη συναινέσεις της πλειοψηφίας της πολυκατοικίας.

Τιμές μηχανικών δεν δίνονται ούτε ενδεικτικά στο φόρουμ. Απαγορεύεται από τον κανονισμό.

 

Καλό κουράγιο και η μόνη λύση που έχεις είναι έστω τώρα εκ των υστέρων να το αναθέσεις σε τεχνικό γραφείο να σε κατευθύνει.

Ενδεχόμενα να έχεις προβλήματα και με μεροκάματα ΙΚΑ που δεν κατέβαλες για μη στεγασμένα επαγγέλματα.

 

Το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα για ιδιώτες.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο περίππου είναι το πρόστιμο; Από πόσο μέχρι πόσο φτάνει;

δεν μπορούμε να ξέρουμε... δεν το είδαμε στην τελική ούτε έχουμε τα σχέδια της πολεοδομίας κλπ κλπ...

το απο πόσο είναι εύκολο... 500€ ελάχιστο το έως πόσο, όσο θες ....

αν θες πρόβλεψη πάλι πρέπει να πας σε μηχανικό σου να του το αναθέσεις και να σε φροντίσει.

 

Άλλα πέρα απο ανάγκη μηχανικού και με βάση και το άλλο κείμενο που έβαλες εδώ για το ίδιο ακίνητο, νομίζω πως δεν θα λυθούν τα προβλήματα σας στην πολυκατοικία με μηχανικό... και ίσως θα ήταν σοφή κίνηση να πάτε και σε κοινωνιολόγο και για ρακές μαζί με τον άλλον που άνοιξε άλλη πόρτα στο δικό του διαμέρισμα .... οπότε να μη κυνηγάει ο ένας τον άλλον για πόρτες και για βίδες και μάλιστα πριν τα τσεκάρετε τα κατασκευαστικά σας με μηχανικό.

Θα τρέχετε μετά... θα έχετε πρόστιμα, χαρά στους δικηγόρους αν θα έχετε και μηνύσεις κλπ κλπ..... 

 

Ειλικρινά δεν σας κάνω πλάκα και ειλικρινά είναι η μόνη συμβουλή που θα έχετε το μικρότερο κόστος (σε χρήμα, σε χρόνο, σε νεύρα)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.