Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τουριστική μονάδα με τροχοβίλες


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Είμαι ιδιωκτήτης οικοπέδου 1,5 στρέμματος, εντός σχεδίου, σε νησί, άρτιο οικοδομήσιμο και με μεγάλο συντελεστή.

 

Έχω εδώ και 2 χρόνια την ιδέα να φτιάξω μια τουριστική μονάδα με 10 με 12 τροχοβίλες, εννοείται σταθερή εγκατάσταση,

 

παροχή ρεύματος, νερού, βόθροι κ.λ.π..

 

Έχω βρεί κατασκευαστή στην Ιταλία που μου δίνει πολύ αξιόλογες και οικονομικές λύσεις, αλλα δεν μπορώ να βρώ άκρη

 

με την Ελληνική νομοθεσία και το χειρότερο είναι οτι δεν υπάρχει κάποιος που να μπορέι να μου δώσει μια

 

υπεύθηνη απάντηση. 

 

Ούτε μηχανικοί, ούτε φορείς όπως πολεοδομεία, ΕΟΤ, υπουργείο μεταφορών, παρά μόνο πετάει ο ένας το μπαλάκι στον άλλο

 

χωρίς συγκεκριμένη απάντηση.

 

Εννοείται οτι είμαι διαθέσιμος να βγάλω οικοδομική άδεια, αλλα μπορείτε να φανταστείτε τι ρίσκο θα ήταν να έβγαζα άδεια,

 

να αγόραζα και να έστεινα τις τροχοβίλες και μια όμορφη μέρα να εμφανιζόταν κάποιος "υπέυθυνος" κύριος και να 

 

άρχιζε τις κυρώσεις ή ακόμη χειρότερα να αχρήστευε την επένδυση?!

 

Αν υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει είμαι ειλικρινά ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Είχα και εγώ την ίδια ιδέα.

Η απαντήσεις στο παραπάνω άρθρο είναι πλήρεις

 

Εχω δει τροχοβίλες που είναι έτοιμα σπίτια. Χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία;

 

Η τροχοβίλα είναι κι αυτή μια τροχήλατη κατασκευή την οποία διέπουν όλοι οι νόμοι και οι ρυθμίσεις του υπουργείου Συγκοινωνιών περί ρυμουλκούμενων. Εκεί υπάγεται και από εκεί ελέγχεται. Σε καμία περίπτωση όμως δεν χαρακτηρίζεται οικία και δεν μπορεί να ρευματοδοτηθεί ή να υδροδοτηθεί νόμιμα.

 

Πολλοί προμηθευτές στο internetδιαφημίζουν τροχοβίλες που δεν χρειάζεται να έχουν οικοδομική άδεια. Ισχύει;

 

Πράγματι, υπάρχουν πολλές τέτοιου τύπου εισαγόμενες κατασκευές που συνοδεύονται μάλιστα και από τα χαρτιά εισαγωγής και άλλα πιστοποιητικά για τον τρόπο κατασκευής τους. Προσοχή όμως! Όταν τοποθετηθούν στο οικόπεδο και συνδεθούν με αποχέτευση και ύδρευση χαρακτηρίζονται ως αυθαίρετη δόμηση και ελέγχονται από τα Πολεοδομικά όργανα. Μην ακούτε λοιπόν τον κάθε έμπορο ή κατασκευαστή τι σας λέει προκειμένου να πουλήσει.

 

Μπορώ να βγάλω οικοδομική άδεια για τροχοβίλα;

 

Όχι. Γιατί οτιδήποτε δεν είναι τροχόσπιτο με άδεια του Υπ. Συγκοινωνιών θεωρείται σταθερό και θέλει οικοδομική άδεια. Όμως η τροχοβίλα δεν υπάγεται στην κατηγορία των προκατασκευασμένων κατοικιών, για τις οποίες μπορεί να εκδοθεί Οικοδομική Άδεια κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.