Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι γινεται εαν δεν μπορω να πληρωσω τον εφκα ενος μηνα;


kazuper

Recommended Posts

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Ξέχασα να πληρώσω μέχρι χτες τον προηγούμενο μήνα ΕΦΚΑ και το θυμήθηκα σήμερα. Λες να το πληρώσω αύριο με e-banking. Πληρώνω κανονικά το ειδοποιητήριο που έληγε χτές? Θα έχω κάποια επιβάρυνση τόκων για αυτές τις 2 ημέρες? Και αν ναι για τι τόκους μιλάμε και σε ποιο ειδοποιητήριο μπαίνουν?

 

Μπήκα και στην καρτέλα μου στον ΕΦΚΑ και στα εξαρτώμενα μέλη γράφει για την σύζυγό μου:

<<Ένα ή περισσότερα Εξαρτώμενα Μέλη δεν έχουν ενεργή Ασφαλιστική Ικανότητα. Επισκεφθείτε το αρμόδιο Σημείο Παρουσίας ΕΦΚΑ για ενημέρωση Ασφαλιστικής Ικανότητας.>>

ενώ για την κόρη μου δειχνει να είναι εντάξει. Για πιο λόγο την βγαζει να μην έχει ασφαλιστική ικανότητα? Για την μια μέρα που δεν έχω πληρώσει εμπρόθεσμα τον 2/2018??

Ευχαριστω

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δυστυχώς έτσι είναι.,

Καν να το πληρώσεις τώρα ή την Τρίτη δεν θα αλλάξει η κατάστασή της πριν κάνει κάποια διαδικασία η ίδια ή εσύ με το ΕΦΚΑ... 

Έτσι τουλάχιστον είχε συμβεί με έναν που έτυχε να ακούσω την περίπτωσή του στο ιατρείο που περίμενα...

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεχάσεις να το πλήρώσεις, το πληρώνεις κανονικά μετά.

Απλά θα σε βγάλει ανασφάλιστο.

Ακόμα και αν το πληρώσεις μια μέρα πριν λήξει, θέλει

1-2 μέρες μέχρι να ενημερωθεί το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιας που το ρώτησε ο kazuper να βάλω και την δική μου περίπτωση και τί καταλαβαίνω μέχρι τώρα:
- Εχω ρύθμιση από παλιά, που τραβάει με πάγια εντολή, ολα καλά.

- Εχω πληρώσει όλα τα αναδρομικά μεχρι τώρα κανονικά.

- Έχω πληρώσει μέχρι και τον Μάρτιο τον ΕΦΚΑ. Όμως όπως λεει και ο kazuper αν ζητήσουν κανά 700αρι θα πάρουν.... τριαρι...

- Τώρα το σύστημα λεει πλεον, όπως λέει και η νομοθεσία, ότι έχω ασφαλιστική ενημερότητα μέχρι 28/2/19 αντί για την μηνιαία ανανέωση που έκαναν.

 

Αν λοιπόν ΔΕΝ πληρώσω τον νέο ΕΦΚΑ, πιθανολογώ ότι θα συμβουν τα εξής:

- Θα συνεχίσει να τρέχει η ρυθμιση γιατι τα δυο συστήματα δεν μιλάνε μεταξύ τους

- Θα είμαι ασφαλιστικά ενημερος γιατί έχω πληρώσει τουλαχιστον 2 μήνες του 17 (δλδ ολους) μέχρι το 28/2/19

- Θα είναι αντίστοιχα ασφαλιστικά ενημερα τα εμμεσα μελη.

Καταλαβαίνω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.