Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους

Θέλω να δώσω βεβαίωση για διαμέρισμα που εγώ η ιδια τακτοποίησα με τον 4178, ολοκληρωμένη υπαγωγή αλλά δεν έχω ανεβάσει τα αρχεία.

Κάνω μια βεβαίωση στον 4495 και αναφέρω τη δήλωση χωρίς να τη μεταφέρω, έτσι?

Με μπέρδεψε το αρθρο 8.6 του φεκ 3976/17, αν ήταν όμοια περίπτωση αλλά στον 4014 θα έπρεπε να κάνω μεταφορά?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

O συμβολαιογράφος με ποιά ακριβώς σχέδια θα κάνει την εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος στο ακίνητο;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα ανεφέρεσαι? Με αυτά που συνέταξε το αρχικό συμβόλαιο. (Είχε γίνει τακτοποίηση και πώληση, και τώρα ξανά πώληση απο το νέο ιδιοκτήτη.)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους και ιδιαίτερα στον ΙΑΣΟΝΑ

ερώτημα 1ον 

κατά την προηγούμενη δήλωση συμπεριέλαβες και τις αυθαιρεσίες κατηγ 3 ναι ή όχι ??

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

LESS

Κάνεις νέα βεβαίωση με τον ν.4495.

Επιλέγεις το δεύτερο κυκλάκι , αν θυμάμαι καλά, που γράφει "ότι υπάρχουν αυθαιρεσίες αλλά υπάγονται σε μια απο........."

Και αναφέρεις και στην τεχνική έκθεση τον Α/Α της δήλωσης του ν.4178.

Δεν χρειάζεται να την μεταφέρεις τη δήλωση στον ν.4495.

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω πολύ όμοια περίπτωση με το post #350, @killertomato , μόνο που έχω μια σύσταση του 1973 που δεν αναφέρει κανένα δικαίωμα υψούν, αλλά παρακρατά χιλιοστά οικοπέδου για μελλοντική δόμηση. Στο δώμα υπάρχει αποθήκη, με χιλιοστά, 5τμ. Το 1976 τροποποιείται η σύσταση γιατί έχει γίνει η αποθήκη 12τμ και μειώνει τα υπόλοιπα χιλιοστά της μελλοντικής δόμησης αντίστοιχα. Το 1983 μειώνονται κι άλλο τα χιλιοστά της μελλοντικής δόμησης, γιατί έγινε επέκταση του καταστήματος Ισογείου. Με 4014/11 νομιμοποιείται στο δώμα η γκαρσονιέρα 30τμ (από αποθήκη 12τμ έγινε 30τμ γκαρσονιέρα), του ιδίου ιδιοκτήτη με το δικαίωμα μελλοντικής δόμησης και μεταβιβάζεται αμέσως, χωρίς τροποποίηση της Οριζόντιας Ιδιοκτησίας. Μου ζητάνε σήμερα βεβαίωση για το δικαίωμα υψούν (!!) που έχει απομείνει και περιγράφεται στο χώρο που περιλαμβάνει το δώμα (σαν να μην υπήρξε ποτέ η αποθήκη ή γκαρσονιέρα σήμερα) αν ποτέ επιτραπεί από τις πολεοδομικές διατάξεις να ανεγερθεί κάτι. Δίνω βεβαίωση ότι δεν υπάρχει κτίσμα αρθρ83 2α (το οποίο δεν μιλάει για αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία), αρθρ83 2β (δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες...) ή θεωρώ ότι η επέκταση της γκαρσονιέρας έχει γίνει στο χώρο του δικαιώματός μου, εφόσον δεν τροποποιήθηκε η οριζόντια και πρέπει να δώσω αρθρ83 2γ (ήδη νομιμοποιημένο); Προσωπικά τείνω προς το 2β, γιατί δεν έχει σαφή όρια η ιδιοκτησία μου και είναι ένα υπόλοιπο άυλο που πάντα θα είναι ιδέα. Τελικά τι τσιγάρα προτείνετε να καπνίζω στη φυλακή;

Δεν ξέρω την απάντηση σε αυτό όπως προείπα σε προηγούμενο post (και μάλλον δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά κανείς) αλλά όπως το περιγράφεις εγώ θα διάλεγα την κουρτίνα 2γ, αφού όπως είπες κι εσύ δεν τροποποιήθηκε η ΣΟΙ μετά τον 4014. Το θέμα είναι πως η συμβολαιογράφος θα σου ζητήσει την κουρτίνα 2α. Κι αν είναι ανένδοτη (όπως συνήθως συμβαίνει) νομίζω εγώ στη θέση σου θα την έκανα για άλλες δουλειές με μικρότερο ρίσκο και μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους από μια απλή βεβαίωση. Εκτός αν προηγηθεί η τροποποίηση ΣΟΙ που δεν έγινε τότε...

 

 

Αν είχε προηγηθεί η τροποποίηση ΣΟΙ ήθελα να γράψω. Θα με ενδιέφερε πάντως κι εμένα να ακούσω κι άλλες γνώμες για αυτό.

 

Για το #355 συμφωνώ με προλαλήσαντες. Δίνεις κανονικά βεβαίωση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Στα συμβόλαια μεταβίβασης ακινήτων που έχουν αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στον Ν. 4495/2017 προσαρτώνται και τα σχέδια που θα υποβληθούν στο σύστημα ακόμη και στις περιπτώσεις που δεν πρόκειται για οριζόντια ιδιοκτησία?

Link to comment
Share on other sites

1. Σε κάθε δικαιοπραξία εν ζωή περιλαμβανομένης και

της δωρεάς αιτία θανάτου, που συντάσσεται μετά την

έναρξη ισχύος του παρόντος και έχει ως αντικείμενο τη

μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος

σε ακίνητο ή και σε ακίνητο χωρίς κτίσμα, επισυνάπτεται

υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανι-

κού. Η ως άνω υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και η

βεβαίωση του μηχανικού απαιτείται και για την μετα-

γραφή τελεσίδικης δικαστικής απόφασης επί αναγνω-

ριστικής αγωγής της κυριότητας του ακινήτου και για τη

μεταγραφή των πρακτικών δικαστικού ή εξωδικαστικού

συμβιβασμού με τα οποία αναγνωρίζεται η κυριότητα

επί του ακινήτου.

 

Σε περιπτωση αναγνωριστικής αγωγής, απαιτείται εκδοση βεβαιωσης μηχανικου?

Αυτή τη ζητάει ο Υποθηκοφύλακας πριν κανει τη μεταγραφη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.