Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Καλησπέρα, 

 

Έχω βγάλει βεβαίωση μηχανικού για μι ύπαρξη αυθαιρεσιών, είναι σε οριστική υπαγωγή, όταν κάνω αναζήτηση δηλώσεων και πάω να κατεβάσω την βεβαίωση την πατάω άλλα δεν κατεβαίνει. τα άλλα έγραφα κατεβαίνουν, μόνο η βεβαίωση δεν κατεβαίνει. 

 

Είναι κάποιο πρόβλημα του συστήματος? Έχει αντιμετωπίσει κάποιος σας παρόμοιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως περασε το διμηνο? Απο την ημερομηνια που δήλωσες ως ημερομηνια αυτοψίας

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ισως εφαγε καποιο σκαλωμα ειτε το συστημα ειτε ο browser που χρησιμοποιείς. Οταν εκανες τη δηλωση κατεβασες βεβαίωση πχ χτες και απλα σημερα δεν σου την ξανακατεβαζει- ανοίγει?

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν την κατέβασα ποτέ, μπορώ να κατεβάσω το pdf με τα στοιχεία δήλωσης από την αναζήτηση δηλώσεων αλλά όταν πατάω πάνω στο εικονίδιο για να κατεβάσω τη βεβαίωση δεν κατεβαίνει τίποτα.  Σαν να μην έχει κάν αρχείο για να κατεβάσω. 

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο υπάρχει διόροφη κατοικία για την οποία έχουν συσταθεί 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες,μια για κάθε όροφο με ποσοστό συνιδιοκτησίας επι του οικοπέδου.Στον κοινόχρηστο χωρο-αυλή, υπάρχει μια αποθήκη.Δεν υπάρχει καμία άδεια,είναι όλα αυθαιρετα.Ο πελάτης μου έχει τον πάνω όροφο και θέλει να το ρυθμίσει.Το ερώτημα μου αν μπορεί να ρυθμίσει μονο το σπίτι και να μην ασχοληθώ με την αποθήκη που βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο. Μπορω να κινηθώ έτσι ή πρέπει αναγκαστικά να τακτοποιηθεί ότι βρίσκεται εντός οικοπέδου ανεξαρτήτως αν είναι σε κοινόχρηστο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Και μετα θα εκδώσω τη βεβαιωση της παραγράφου 2.γ. λογικά,αλλά η συγκεκριμένη βεβαιωση δεν αναφέρεται σε οριζόντια ιιδοκτησια μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόχρηστων χωρών,οπως στην 2.β.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να ρυθμιστεί  η ΟΙ  του πελάτη σου χωρίς να ασχοληθείς με κοινόχρηστα

 

 σωστα λεει ο killertomato

 

Αλλα δεν μας ειπε  ο ερωτων ποιος εφτιαξε την αποθηκη αυτη

και αν  την "διεκδικει" ο αλλος ή και οι δυο...και ποιός την γραφει στο Ε9.

 

Πλην ομως, το θεμα ειναι οτι θα παραμεινει  ατακτοποίητη μια αυθαιρετη κατασκευη στον ακαλυπτο

στην οποια ο ιδιοκτητης της μιας ΟΙ,  που τακτοποιει και πουλαει και φευγει δεν εχει καμμια αξιωση,

η οποια "καποτε" θα πρεπει να τακτοποιηθει,

ο δε αγοραστης θα εχει "τότε" ενα προβλημα.

 

Ειδικωτερο προβλημα υπαρχει  αν δεν εχει εξαντληθει ο σδ....

 

Θελει συζητηση με τον "αλλον"  συνιδιοκτητη

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.