Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 2 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι πρακτικά αυτό εννοώ. Απλά επειδή είναι οικισμός με "διαμορφωμένη οικοδομική γραμμή" το διατύπωσα έτσι  και στο τοπογραφικο δειχνει ως οικοδομικη γραμμη για την τοποθετηση του κτιριου την ήδη διαμορφωθείσα το διατύπωσα έτσι

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Αν όπως αναφέρεις παραβιάζεις την διαμορφωμένη Ο.Α τότε τμήμα του αυθαιρέτου σου μήπως καταπατά και τον δρόμο; Δώσε πλήρη περιγραφή του ερωτήματος να καταλάβουμε .

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν καταπατώ δρόμο.
Μιλάω για οικοδομική γραμμή οχι ρυμοτομική .
Ειχε τεθεί με βάση τα όμορα προϋπάρχοντα κτιρια.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, avgoust said:

Oχι δεν καταπατώ δρόμο.
Μιλάω για οικοδομική γραμμή οχι ρυμοτομική .
Ειχε τεθεί με βάση τα όμορα προϋπάρχοντα κτιρια.

Τυπικά και με βάση τους ορισμούς κατά ΓΟΚ αυτές οι έννοιες δεν υφίστανται σε οικισμούς. Όμως, στο παρελθόν και βάσει εγγράφων, υπάρχει η προσομοίωση για οικοδομική, ρυμοτομική και προκήπιο στα πλαίσια έκδοσης Ο.Α. Στην προκειμένη περίπτωση, αφού έχεις αυθαίρετο προϋφιστάμενο του 1983, παραμένει η κατηγορία 2 (η οποία δεν σχετίζεται με την καταπάτηση-προσομοιωμένου πολεοδομικώς-προκηπίου).

Υ.Γ Έχει ήδη απαντήσει ο Βασίλης (με τις καλημέρες μου)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω είναι ένα τμήμα του προ του 83 κτιρίου το οποίο μάλλον λόγω λάθος τοποθέτησης , φαίνεται να παραβιάζει την "Ο.Γ." όπως αυτή καθορίστηκε κατά την έκδοση της άδειας βάσει ομόρων.

Με βάση τα παραπάνω  με τι συντελεστές θα ρυθμιστεί ως προ 83 ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε και ένα τοπογραφικό να κάνουμε δουλειά μας. Συζητήσεις επί συζητήσεων χωρίς σχέδιο δεν γίνονται. Έχω πει και προηγουμένως ότι έχει γίνει μεγάλη συζήτηση κατά το παρελθόν για το αν υφίσταται ο συντελεστής επιβάρυνσης παραβίασης πρασιάς σε οικισμούς που δεν διαθέτουν ρυμοτομικό σχέδιο. Αν όμως θεωρήσουμε ότι υπάρχει Ο.Γ.-εσώτερα του ορίου της οδού , το οποίο υποθέτουμε ότι μπορεί να προσομοιωθεί με ρυμοτομική γραμμή και θεωρήσεις παραβίαση προκηπίου, θα χωρίσεις σε διαφορετικά Φ.Κ. Ένα από αυτά θα περιλαμβάνει ΥΔ+υκ+παραβίαση πρασιάς. Το άλλο Φ.Κ θα περιλαμβάνει αυθαιρεσίες πίσω από την Ο.Γ. 

Link to comment
Share on other sites

Αποσπασμα απο το τοπογραφικό της αδειας.  

Το οικόπεδο εκτεινεται έως το κρασπεδόρειθρο.
Υπήρχαν τρια γειτονικα κτιρια :
Το όμορο αριστερά , στο κέντρο το ισόγειο "δικό μου" με την διπλή γραμμοσκίαση και το δεξια ισόγειο όμορο.

Η άδεια ήταν προσθήκη καθ ύψος και επέκταση δεξιά και άνω του κτιρίου στο κέντρο.

Με τα πράσινα βελάκια έχω σημειώσει την "οικοδομική γραμμή" όπως ορίσθηκε στην άδεια.

ΣΗΜΕΡΑ :
Τα κόκκινα νούμερα είναι οι αποστάσεις του κτιρίου  από τον δρόμο όπως το μετράω σήμερα.
Το κτίριο μου ως προς το αριστερά προϋπάρχον όμορο είναι σε σωστή θέση.
Το δεξιά προϋπάρχον όμορο κτίριο το οποίο ίσως οριζει μαζί με το προϋπάρχον δικο μου την ΟΓ είναι στην πραγματικότητα 1,2μ σε εσοχή σε σχέση με το πως φαινεται στην άδεια.
Οπότε
Αν θεωρήσω ότι η οικ. γραμμή είναι η Α'Β' εχω μικροδιαφορες εκατοστων.
Αν θεωρήσω ότι η οικ. γραμμή έρχεται από το Α' σε ευθεία με το κτίριο δεξια εχω διαφορά 1,20μ


 

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ22.jpeg

ScreenHunter 360.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.