Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα αγαπητοί Κοι Συνάδελφοι

Έχω το εξής ερώτημα και παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει.

Έχω οικόπεδο με επτά κάθετες ιδιοκτησίες. Οι έξι αφορούν σε έξι μεζονέτες και η 7η αφορά στον αδόμητο κοινόχρηστο χώρο. Θέλω να κάνω ρύθμιση στον αδόμητο κοινόχρηστο χώρο. Η κάθε ιδιοκτησία εχει ποσοστό από 1/6 του αδόμητου κοινοχρήστου. Έχω την συναίνεση όλων οπότε μπορώ να υποβάλλω την δήλωση. 

Το ερώτημα μου είναι το εξής : Βάζω μόνο ένα φύλλο καταγραφής χωρίς τετραγωνικά μια και είναι αδόμητο, με μόνο δυο λοιπές παραβάσεις Κατηγορία 4. Μου ζητάει όμως το σύστημα να υποβάλλω 10 αρχεία. Το περίγραμμα του αδόμητου κοινοχρήστου χώρου είναι η κίτρινη γραμμή. Κάνω κάτι λάθος?

 

 

2024-07-28_125619.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όχι δεν κάνεις κάτι λάθος. Θεωρητικά βάσει νόμου, όταν γίνεται υπαγωγή για λοιπές παραβάσεις δεν απαιτούνται σχέδια βάσει του άρθ.99. Όμως το σύστημα προφανώς δεν έχει προγραμματιστεί σωστά και μπερδεύεται.

Έχουμε πει βέβαια ότι καλό είναι ακόμα και σε τέτοιες περιπτώσεις, να γίνεται μία κάτοψη ώστε να φαίνονται οι παραβάσεις. Στην θέση σου και εφόσον οι αυθαιρεσίες δεν αφορούν στεγασμένους χώρους θα έκανα μία σκαριφηματική αποτύπωση των κατασκευών προς ρύθμιση. Ότι άλλο δικαιολογητικό σου ζητάει το σύστημα (πχ. τομή + ΔΚ) το αγνοείς και ανεβάζεις σχετικό υπόμνημα ότι δεν απαιτείται.

ΥΓ: Σε αδόμητο τμήμα κάθετης χωρίς άδεια, πως ακριβώς σου προκύπτει η κατ.4 για λοιπές παραβάσεις;

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Ακη για την απάντηση.

Υπάρχει οικοδομική αδεια για το σύνολο των κατασκευών στο σύνολο του οικοπέδου. Μετα την Ο.Α. έκαναν τις κάθετες και εγινε και η κάθετη 7 του αδόμητου κοινόχρηστου που αφορά σε ενα παρκακι με δεντρα και περιμετρικά οδο από την οποία εισέρχονται στις άλλες 6 κάθετες. Δηλ στο κάθε τμήμα οικοπέδου της κάθε κάθετης οπου υπάρχει και η κατοικία τους.

Επομένως θα ανεβασω μονο το τμημα του αδομητου κοινοχρηστου και θα αναφερω οτι εγινε σταμπωτο δαπεδο κλπ. φωτογραφιες και υπομνημα οτι δεν απαιτειται κατι αλλο. 

 

Edited by teo2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε αφού είναι κατ.4, νόμισα ότι δεν είχε άδεια η συγκεκριμένη κάθετη, κατά τα άλλα πιστεύω ότι το προχωράς όπως το περιέγραψα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.